Krwawnik pospolity – uprawa krwawnika w ogrodzie, odmiany, zbiory krwawnika

2019-03-12 8:40
Krwawnik pospolity
Autor: GettyImages Krwawnik kwitnie od końca czerwca do października

Krwawnik pospolity to wszędobylski gatunek, który w Polsce występuje na polach, łąkach, nieużytkach, torach kolejowych a także w ogrodzie. Jest niedoceniany i często traktowany jako chwast. W rzeczywistości jest to cenna roślina lecznicza, którą można aranżować w ogrodzie. Podpowiadamy, jak uprawiać krwawnik w ogrodzie i kiedy zbierać ziele krwawnika.

Krwawnik pospolity (łac. Achillea millefolium) to bylina osiągająca od 50 cm do 80 cm wysokości. Tworzy proste łodygi, rozgałęzione na szczycie. Liście są ciemnozielone, długie i wąskie, podwójnie- lub potrójnie pierzaste. Kwitnie od końca czerwca do października. Podstawowy gatunek ma drobne, białe kwiaty zebrane w płaskie baldachowate kwiatostany. W sprzedaży jest jednak wiele form ozdobnych krwawnika pospolitego o innych kolorach kwiatów. Kwiaty krwawnika pospolitego przyciągają motyle, a także biedronki. Roślina wydziela silny, balsamiczno-korzenny zapach.

Popularne odmiany krwawnika pospolitego

 • krwawnik pospolity 'Cerise Queen' – odmiana kwitnąca na ciemnoróżowo;
 • krwawnik pospolity 'Paprika' – odmiana kwitnąca na różowoczerwono;
 • krwawnik pospolity 'Pretty Belinda' – odmiana o kwiatach różowych;
 • krwawnik pospolity 'Red Velvet' – odmiana kwitnąca na czerwono;
 • krwawnik pospolity 'Moonshine' – ma kwiaty żółte;
 • krwawnik pospolity 'Terrakota' – odmiana o kwiatach pomarańczowych;
 • krwawnik pospolity 'Summer Fruits Lemon' – ma oryginalne kremowo-żółte kwiaty.

Uprawa i zastosowanie krwawnika w ogrodzie

Krwawnik pospolity to gatunek łatwy w uprawie, polecany nawet osobom początkującym. Oto podstawowe zasady uprawy krwawnika w ogrodzie:

 • Powinno się go sadzić na stanowiskach słonecznych, wtedy kwitnie długo i obficie.
 • Lubi gleby lekkie, przepuszczalne, średnio żyzne o odczynie od lekko zasadowego do obojętnego. Radzi sobie na podłożach lżejszych, mniej zasobnych, piaszczystych. W uprawie należy unikać gleb ciężkich, podmokłych i silnie zakwaszonych.
 • Gatunek jest mrozoodporny podobnie jak większość odmian botanicznych. Raczej nie wymaga okrywania.
 • Nasiona wysiewa się wiosną (np. w maju), w pełni uformowane sadzonki najlepiej wysadzać do gruntu jesienią. Prawidłowa rozstawa wynosi 30x30 cm.
 • Podstawowy gatunek można wykopywać z miejsc naturalnych, szybko rozkrzewi się na rabatach.
 • Młode okazy zaleca się regularnie podlewać, starsze są dość odporne na susze.
 • Nawozy stosuje się oszczędnie, niewielkie dawki, optymalne są te o zwiększonej ilości potasu i fosforu.
 • Suche pędy bylin można przycinać dopiero wiosną.
 • Przez cały okres wegetacyjny powinno się walczyć z zachwaszczeniem.
 • Gatunek jest mało podatny na choroby i szkodniki.

Krwawnik pospolity jest atrakcyjną dekoracją słonecznych rabat bylinowych. Można go łączyć z innymi bylinami lub aranżować w obrębie gatunku (odmiany o różnej barwie kwiatów).  Podstawowy gatunek wchodzi w skład mieszanek nasion na łąki kwietne. Roślina nadaje się na kwiat cięty i suche bukiety. Z krwawnika często sporządza się gnojówki na choroby i szkodniki.

Krwawnik pospolity - zbiór surowca leczniczego

Do celów leczniczych powinno się zbierać podstawowy, „dziki” gatunek o białych kwiatach, jest najbardziej wartościowy. Surowcem zielarskim jest ziele krwawnika (nadziemna niezdrewniała część w początkowym okresie kwitnienia), liście i kwiaty. Zbiory przeprowadza się w dni ciepłe, mało deszczowe. Zwykle ścina się górne fragmenty o długości 30-35cm. Należy je suszyć cienką warstwą w miejscu naturalnym, ciemnym i ciepłym. Temperatura suszenia nie powinna przekraczać 35 st. C. Dobrze wysuszony surowiec nie odbiega znaczą barwą od świeżego ziela.

Skład i właściwości lecznicze krwawnika

Ziele krwawnika zawiera do 1,5% olejku eterycznego, w skład którego wchodzą m.in. chamazulen, achilleina, cholina, garbniki, seskwiterpeny, flawonoidy, glikozyd cyjanogenny, garbniki, witamina C oraz sole mineralne.

Krwawnik ma działanie przeciwbakteryjne, żółciotwórcze, wiatropędne, przeciwkrwotoczne i przeciwzapalne. Zaleca się go stosować przy wzdęciach, stanach gorączkowych, infekcjach, braku apetytu, wrzodach i stanach zapalnych układu pokarmowego oraz leczeniu ran.

Łacińska nazwa nawiązuje do Achillesa, który miał leczyć krwawnikiem rany swoich żołnierzy. W rzeczywistości roślina nie ma aż tak mocnego działania, aby leczyć nią poważniejsze dolegliwości. Raczej stosuje się ją w postaci okładów na drobne skaleczenia i stłuczenia. Krwawnik sprawdza się także jako kosmetyk. Naparem (parzony jak herbata) warto przemywać twarz – to dobry środek na pielęgnację cery tłustej z trądzikiem. Można go także użyć do przygotowania kąpieli relaksacyjnej.

Poznaj też inne zioła, które możesz uprawiać w ogrodzie:

Cząber górski >>>

Mięta pieprzowa >>>

Lubczyk ogrodowy >>>

Tymianek pospolity >>>

Hyzop lekarski >>>

Zioła z przydomowego ogrodu? Rozpoznasz?

Pytanie 1 z 10
Jak nazywa się to zioło?
tymianek pospolity
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE