Tymianek – uprawa w ogródku ziołowym. Jak uprawiać tymianek i jak zbierać ziele tymianku

2015-05-13 14:10 Michał Mazik

Tymianek pospolity, zwany też macierzanką, to zioło znane ludzkości od tysięcy lat. Tymianek z powodzeniem możemy uprawiać w ogrodzie. Uprawa tymianku i zbiór surowca zielarskiego.

Tymianek pospolity (łac. Thymus vulgaris) to niewielka krzewinka, dorastająca do 30 cm wysokości. Z reguły uprawia się ją dla celów leczniczych i kulinarnych. Roślina nie stwarza problemów w uprawie, o ile zapewni się jej odpowiednie warunki.

Tymianek – warunki uprawy

Tymianek powinno się uprawiać na stanowiskach słonecznych i ciepłych. Preferuje gleby przepuszczalne (i jednocześnie umiarkowanie wilgotne), zasobne w wapń, o pH 5,5–6,5. Nie należy uprawiać go na glebach zbyt suchych, podmokłych i kwaśnych. Podłoże przed siewem lub sadzeniem tymianku warto wymieszać z nawozem organicznym.

>>Przeczytaj też: Skąd wziąć nasiona i sadzonki ziół

Tymianek – uprawa

Tymianek pospolity najczęściej rozmnaża się przez nasiona wysiewane wprost do gruntu od kwietnia do maja. Odległość między rzędami powinna wynosić 40 cm a głębokość siewu 0,5–1cm. Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym po wschodach jest odchwaszczanie i spulchnianie gleby. Roślinę warto nawozić (jeśli wcześniej nie zastosowaliśmy nawozu organicznego) od później wiosny do końca lata. Podlewanie wykonuje się w czasie długo utrzymującej się bezdeszczowej pogody. Przed nadejściem zimy rośliny warto na wszelki wypadek roślinę okryć. Tymianek uprawiany w pojemnikach zaleca się przenieść do chłodnego pomieszczenia.

Tymianek – zbiór surowca zielarskiego

Surowcem leczniczo-kulinarnym jest ziele tymianku, ścinane na początku kwitnienia na wysokości 10–15 cm. W pierwszym roku uprawy ziele ścina się tylko raz, w kolejnych latach cięcie wykonuje się dwukrotnie w sezonie . Zabieg nie powinien być przeprowadzany zbyt późno, gdyż zmniejszy to tolerancję rośliny na niską temperaturę zimą. Pozyskane ziele można suszyć w warunkach naturalnych – w ciepłym, przewiewnym i zacienionym miejscu.

Zobacz film: Jak uprawiać tymianek w ogrodzie

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE