Tymianek – uprawa w ogródku ziołowym. Jak uprawiać tymianek i jak zbierać ziele tymianku

2020-05-15 13:06

Tymianek pospolity, zwany też macierzanką, to roślina lecznicza znana ludzkości od tysięcy lat. Tymianek z powodzeniem możemy uprawiać w ogrodzie. Uprawa tymianku i zbiór surowca zielarskiego. Zastosowanie i właściwości tymianku pospolitego.

Tymianek pospolity (łac. Thymus vulgaris) to niewielka krzewinka, dorastająca do 30 cm wysokości. Z reguły uprawia się ją dla celów leczniczych i kulinarnych. Roślina nie stwarza problemów w uprawie, o ile zapewni się jej odpowiednie warunki.

Macierzanka tymianek lub tymianek pospolity (łac. Thymus vulgaris) jest rośliną leczniczą, znaną i stosowaną już od czasów starożytnych. Rzymscy żołnierze kąpali się w naparach z ziela dla nabrania tężyzny. Grecy stosowali je jako środek moczopędny. W średniowiecznych klasztorach tymianek uprawiano dla uniwersalnego zastosowania.

Spis treści

  1. Warunki uprawy tymianku
  2. Tymianek – uprawa
  3. Tymianek – zbiór surowca zielarskiego
  4. Skład i zastosowanie ziela tymianku
  5. Przeciwwskazania do stosowania tymianku
  6. Zobacz film: Jak uprawiać tymianek w ogrodzie

Warunki uprawy tymianku

Tymianek powinno się uprawiać na stanowiskach słonecznych i ciepłych. Preferuje gleby przepuszczalne (i jednocześnie umiarkowanie wilgotne), zasobne w wapń, o pH 5,5–6,5. Nie należy uprawiać go na glebach zbyt suchych, podmokłych i kwaśnych. Podłoże przed siewem lub sadzeniem tymianku warto wymieszać z nawozem organicznym.

>>Przeczytaj też: Skąd wziąć nasiona i sadzonki ziół

Tymianek – uprawa

Tymianek pospolity najczęściej uprawia się z nasion wysiewanych wprost do gruntu od kwietnia do maja. Odległość między rzędami powinna wynosić 40 cm a głębokość siewu 0,5–1 cm. Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym po wschodach jest odchwaszczanie i spulchnianie gleby. Roślinę warto nawozić (jeśli wcześniej nie zastosowaliśmy nawozu organicznego) od później wiosny do końca lata. Podlewanie tymianku wykonuje się w czasie długo utrzymującej się bezdeszczowej pogody. Przed nadejściem zimy rośliny warto na wszelki wypadek roślinę okryć. Tymianek uprawiany w pojemnikach zaleca się przenieść do chłodnego pomieszczenia.

Jak założyć ogródek ziołowy. Zioła w ogrodzie - poradnik >>>

Tymianek – zbiór surowca zielarskiego

Surowcem leczniczo-kulinarnym jest ziele tymianku (niezdrewniała łodyga z liśćmi i rozkwitającymi kwiatami), ścinane na początku kwitnienia na wysokości 10–15 cm. W pierwszym roku uprawy ziele ścina się tylko raz, w kolejnych latach cięcie wykonuje się dwukrotnie w sezonie . Zabieg nie powinien być przeprowadzany zbyt późno, gdyż zmniejszy to tolerancję rośliny na niską temperaturę zimą. Pozyskane ziele należy suszyć w warunkach naturalnych – w ciepłym, przewiewnym i zacienionym miejscu.

Skład i zastosowanie ziela tymianku

Ziele tymianku zawiera m.in. olejek eteryczny (z głównym składnikiem: tymolem), flawonoidy, fenolokwasy, garbniki, saponiny, witaminę B i C oraz sole mineralne (znaczne ilości litu i glinu).

Bogaty skład chemiczny sprawia, że tymianek działa wykrztuśnie, przeciwbakteryjnie, rozkurczowo, napotnie, przeciwzapalnie, wzmacniająco i uspokajająco. To uniwersalny środek, który można stosować pomocniczo przy leczeniu wielu chorób. Jest szczególnie przydatny dla osób borykających się z uporczywym kaszlem, bólem gardła, dolegliwościami układu pokarmowego, brakiem apetytu i infekcjami. Przemywanie twarzy naparem z tymianku może pomóc przy leczeniu trądziku.

Przeciwwskazania do stosowania tymianku

Tymianek nie powinien być stosowany regularnie przez dłuższy czas, np. kilkanaście tygodni. Substancje zawarte w zielu (m.in. tymol) są w mniejszych ilościach lekami, w większych natomiast działają toksycznie. Tymianku nie powinny spożywać kobiety w ciąży oraz karmiące matki.

Przeczytaj też: Jakie zioła uprawiać w ogrodzie. Wybór gatunków ziół >>>

Zobacz film: Jak uprawiać tymianek w ogrodzie

Zioła w ogrodzie - tymianek
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE