Jak założyć ogródek ziołowy. Zioła w ogrodzie - poradnik

Ogródek ziołowy można założyć zarówno na działce, jak i balkonie. Jakie posadzić zioła w ogrodzie? Przeczytaj nasz poradnik: ogródek ziołowy uprawa, gleba i stanowisko pod ogródek ziołowy, sadzenie ziół.

Zioła w ogrodzie to rośliny łatwe w uprawie, nie potrzebują wielu zabiegów pielęgnacyjnych poza regularnym odchwaszczaniem grządek i podlewaniem. Ogródek ziołowy można założyć nawet w bardzo małym ogrodzie, wystarczy jedynie skrawek dobrej, żyznej ziemi oraz dużo słońca. Przeczytaj nasz poradnik, jak założyć ogródek ziołowy w przydomowym ogrodzie.

Gleba i stanowisko pod ogródek ziołowy

Ogródek ziołowy najlepiej założyć tuż przy domu, najlepiej przy kuchennych drzwiach – aby świeże zioła zawsze były pod ręką. Zioła będą często wykorzystywane, więc nie powinny rosnąć w drugim końcu działki. Jak założyć ogródek ziołowy: przygotowanie podłoża. Większość ziół dobrze rośnie w każdej ziemi ogrodowej. Najlepiej jednak gdyby była żyzna, z dużą zawartością próchnicy i przepuszczalna. Glebę pod ogródek ziołowy należy dobrze przekopać, spulchnić i usunąć chwasty trwałe. Wokół ogródka ziołowego warto posadzić aksamitki, których zapach będzie odstraszał szkodniki. Nawożenie mineralne nie jest konieczne, warto jednak raz na kilka lat zasilić glebę kompostem lub obornikiem (na jesieni). Większość ziół wymaga słońca, dlatego też ogródek ziołowy najlepiej założyć na stanowisku nasłonecznionym. Bez dostatecznej ilości światła zioła w ogrodzie nadmiernie wyrastają, wytwarzają mniejsze liście, które są żółte, mniej aromatyczne i gorzkie.

Ogródek ziołowy: jakie zioła w ogrodzie

Zioła w ogrodzie można uprawiać z nasion, rozsady lub kupując rośliny w doniczkach. Najlepiej kupić zioła rosnące w doniczkach, gdyż są rozrośnięte i od razu gotowe do zbioru aromatycznych liści. Nasiona ziół można kupić w każdym sklepie ogrodniczym, rozsadę ziół natomiast możemy wcześniej przygotować samodzielnie lub nabyć już gotową do rozsadzenia. W ogródku ziołowym można sadzić zarówno zioła jednoroczne, jak i wieloletnie. Zioła jednoroczne (bazylia, cząber, koper, kolendra, majeranek, ogórecznik, trybula) musimy dosadzać każdego roku, gdyż nie przetrwają zimowych mrozów. Zioła wieloletnie (estragon, koper włoski, lawenda, lubczyk, mięta, rozmaryn - często przemarza w zimie, rumianek, szałwia, szczypiorek, tymianek) mogą rosnąć wiele lat na tym samym miejscu. Te zioła wymagają przycinania gdy przekwitną lub zaczną się nadmiernie rozrastać.

Sadzenie ziół w ogródku ziołowym

Zioła w ogrodzie sadzimy w grupach po kilka sztuk jednego gatunku, najlepiej w rzędach – ułatwia to późniejszą pielęgnację – w szczególności nawożenie i podlewanie. Zioła silnie rosnące – mięta, oregano, szałwia, będą się mocno rozrastać, dlatego potrzebują dużo miejsca. Zakładając ogródek ziołowy, pamiętajmy że nie powinny rosnąć w pobliżu ziół wolniej rosnących – tj. bazylia, majeranek, rozmaryn, gdyż mogłyby je zagłuszyć. Zioła jednoroczne w ogrodzie warto posadzić razem w jednym miejscu (w rzędzie).

ZIOŁA W OGRODZIE: poznaj zioła, które warto posadzić

ogródek-ziołowy-zioła
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE