Lubczyk ogrodowy - wymagania, uprawa w ogrodzie, zastosowanie lubczyku

Lubczyk ogrodowy
Autor: GettyImages Lubczyk preferuje nasłonecznione, ciepłe stanowiska oraz lekkie, zasobne, przepuszczalne podłoża

Lubczyk ogrodowy to silnie rosnąca bylina, która ma zastosowanie zarówno jako roślina lecznicza przyprawowa, a także jako roślina ozdobna. Podpowiadamy jak uprawiać lubczyk w ogrodzie. Uprawa i zastosowanie lubczyku: poradnik.

Lubczyk ogrodowy (łac. Levisticum officinale) pochodzi z południowej Europy i południowo-zachodniej Azji, w Polsce został rozpowszechniony przez zakon Benedyktynów i jest przede wszystkim rośliną uprawną, choć można go też spotkać w stanie dzikim.

Spis treści

  1. Jak wygląda lubczyk ogrodowy?
  2. Uprawa lubczyku w ogrodzie
  3. Lubczyk: roślina lecznicza i przyprawowa
  4. Lubczyk ogrodowy jako roślina ozdobna

Jak wygląda lubczyk ogrodowy?

Lubczyk ogrodowy to silnie rosnąca bylina, wytwarzająca podziemne kłącze, osiągająca nawet do 2 m wysokości. Rozrasta się w wysokie, kępiaste rozety utworzone z licznych, wzniesionych, długoogonkowych, pojedynczo lub podwójnie złożonych liści odziomkowych, które osiągają około 50 cm długości. Liście lubczyku mają masywne, pochwiaste nasady, które mogą mieć lekko czerwonawy odcień oraz blaszki liściowe o ząbkowanych brzegach, ciemnozielone i błyszczące na wierzchu, a nieco jaśniejsze i matowe pod spodem.

Lubczyk ogrodowy kwitnie latem: od przełomu czerwca i lipca do sierpnia. Kwiaty lubczyku są drobne (mają 2–3 mm średnicy), niepozorne, zielonkawożółte, zebrane w okazałe baldachy średnicy do 15 cm, wyrastające na szczytach pędów kwiatostanowych.

Owoce lubczyku to suche, brunatne rozłupki, z których każda łatwo rozpada się na dwa nasiona – niełupki. Na zimę część nadziemna lubczyku zamiera. Wiosną ze śpiących oczek podziemnego kłącza roślina wypuszcza liczne młode liście i pędy.

Przeczytaj też: Jak założyć ogródek ziołowy >>>

Uprawa lubczyku w ogrodzie

  • Stanowisko i podłoże dla lubczyku

Lubczyk ogrodowy najlepiej rośnie na ciepłych, słonecznych stanowiskach, choć poradzi sobie także w miejscach półcienistych oraz w cieniu. Najlepsze dla lubczyku są gleby lżejsze, przepuszczalne, dobrze uprawione i spulchnione, niezbyt zwięzłe i żyzne, o dużej zawartości składników pokarmowych, próchnicy i wapnia. Lubczyk nie urośnie na glebach suchych, zlewnych, gliniastych, kwaśnych i jałowych.

  • Mrozoodporność lubczyku

Aby lubczyk zimą nie przemarzł, warto przed nastaniem mrozów obsypać roślinę niewielkim kopczykiem z kompostu lub słomiastego obornika.

  • Wysiew nasion lubczyku

Nasiona lubczyku wysiewa się bez pośrednio do gruntu tuż po ich zbiorze – w sierpniu lub późną jesienią przed nastaniem mrozów (w październiku), na głębokość 2–3 cm. Nasiona można siać w podanych terminach także na rozsadniku – wtedy młode rośliny wysiane w sierpniu sadzimy na miejsce stałe wczesną wiosną, a te z siewu późnojesiennego – latem.

  • Pielęgnacja lubczyku

Rośliny należy systematycznie podlewać i nawozić oraz spulchniać i odchwaszczać ziemię wokół nich.

>>Przeczytaj też: Lubczyk ogrodowy - naturalny afrodyzjak. Właściwości i zastosowanie lubczyku

Lubczyk: roślina lecznicza i przyprawowa

Świeże pędy lubczyku pozyskuje się systematycznie, przez cały okres wegetacji. Należy je zbierać w suche, słoneczne dni, w godzinach popołudniowych, bo wtedy rośliny zawierają najwięcej olejków eterycznych i są najbardziej aromatyczne.W niektórych krajach nasiona lubczyku dodawane są do wypieku chleba. Robi się z nich też słodką herbatę z miodem.

Surowcem zielarskim jest korzeń lubczyku (Radix Levistici), który zawiera przede wszystkim lotne olejki. Lubczyk zwiększa ilość wydalanego moczu, pobudza wydzielanie soku żołądkowego i reguluje prace przewodu pokarmowego, działa wiatropędnie. Korzeń lubczyku zbiera się jesienią, w drugim roku uprawy, po usunięciu części nadziemnej. Z wysuszonego korzenia przygotowuje się napary do użytku wewnętrznego.

>>Przeczytaj też: Zupa krem z lubczyku - przepis

Lubczyk ogrodowy jako roślina ozdobna

Lubczyk ogrodowy dzięki swojemu oryginalnemu pokrojowi może być wykorzystywany w ogrodzie także jako roślina ozdobna o oryginalnym, dekoracyjnym pokroju. Doskonale nadaje się m.in. do wielogatunkowych zestawień w ogródkach ziołowych i warzywnych, ale może być też ciemnym tłem lub zielonym uzupełnieniem dla innych roślin, np. na rabatach bylinowych. Najlepiej prezentuje się w naturalistycznych założeniach ogrodowych oraz w ogrodach w stylu wiejskim i swobodnym.

Poznaj też inne zioła, które można uprawiać w ogrodzie:

Mięta pieprzowa - wymagania, uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie, właściwości, zastosowanie >>>

Tymianek – uprawa w ogródku ziołowym. Jak uprawiać tymianek i jak zbierać ziele tymianku >>>

Szałwia lekarska. Uprawa szałwi w ogródku ziołowym i w doniczce, zastosowanie szałwi >>>

lubczyk
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Lubczyk ogrodowy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE