Koper włoski – właściwości i zastosowanie lecznicze kopru włoskiego

2019-02-15 11:53 Monika Majewska

Koper włoski to warzywo, którego właściwości są znane przede mamom niemowląt, bowiem herbatka z kopru włoskiego jest uważana za sprawdzony sposób na kolkę u niemowląt i pobudzenie laktacji. Dowiedz się jakich jeszcze dolegliwościach stosuje się koper włoski. Koper włoski – właściwości i zastosowanie.

Koper włoski, zwany fenkułem, rośnie dziko w całej strefie śródziemnomorskiej. W Polsce jest uprawiany. Z powodzeniem można go uprawiać w przydomowych ogródkach warzywnych lub na działkach.

Koper włoski – właściwości lecznicze i zastosowanie

W ziołolecznictwie wykorzystuje się dojrzałe baldachy kopru włoskiego, które się suszy, następnie omłaca i odsiewa owoce kopru włoskiego (Fructus Foeniculi), które są surowcem leczniczym. Zawierają one pochodne kumaryny, flawonoidy, fitosterole, węglowodany, związki białkowe, witaminy i sole mineralne, a przede wszystkim olejek eteryczny. Dzięki temu ostatniemu składnikowi koper włoski ma zastosowanie jako środek wykrztuśny, który sprawdza się w schorzeniach dróg oddechowych. Żucie owoców kopru włoskiego może być pomocne w przeziębieniu i grypie, a także w zapaleniu jamy ustnej i w aftach.

Koper włoski
Autor: GettyImages Owoce kopru włoskiego to surowiec zielarski

Koper włoski pomoże także na wzdęcia i inne problemy żołądkowe. Z kolei herbatka z kopru włoskiego powszechnie jest uważana za sprawdzony sposób na kolkę u niemowląt i pobudzenie laktacji. Może także pomóc złagodzić ból miesiączkowy.

>>Przeczytaj też: Tymianek pospolity – właściwości i zastosowanie lecznicze

Współczesna fitoterapia poleca stosowanie zewnętrznie olejku eterycznego z kopru włoskiego osobom zmagającym się ze świerzbem i wszami. Należy pamiętać, aby przetworów z owocu kopru włoskiego nie stosować dłużej niż 2 tygodnie, ponieważ może mieć to niekorzystny wpływ na zdrowie.

Koper włoski w kuchni

W kuchni koper włoski jest wykorzystywany jako jarzyna, którą można dodać do rosołu bądź sałatki lub zjeść na surowo. Z kolei nasiona fenkułu dobrze komponują się z grillowaną wieprzowiną.

Koper włoski
Autor: GettyImages
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE