Uprawa fenkułów na balkonie – jak uprawiać koper włoski w pojemnikach?
Fenkuł (Foeniculum vulgare), nazywany także koprem włoskim, to aromatyczne warzywo o anyżowym posmaku. Można korzystać z niego podobnie jak z kopru ogrodowego lub wykorzystywać smaczne zgrubienie korzeniowe. Roślinę uprawia się w ogrodzie, a nawet na balkonie. Jak o nią dbać w tym drugim przypadku?
Fenkuł (Foeniculum vulgare), czyli koper włoski, to smaczne warzywo przyprawowe, które zdobywa coraz większą popularność w Polsce. Wciąż nie jest tak szeroko rozpowszechnione jak koper ogrodowy, ale coraz częściej spotyka się je w sklepach, a także w przydomowych ogrodach. Posiadając wolną przestrzeń na balkonie można pokusić się o uprawę pojemnikową fenkołów. Roślina ma ażurowy pokrój i pomimo dużych rozmiarów (maks. do 2 m wysokości) nie powoduje efektu przytłoczenia. Wręcz przeciwnie, nadaje balkonowym aranżacjom lekkości i z powodzeniem można łączyć ją z wieloma gatunkami ozdobnymi.
Wymagania fenkułu – przystosowanie do uprawy pojemnikowej
Fenkuł pochodzi z krajów o cieplejszym klimacie, z tego względu ma dość wysokie wymagania cieplne. Optymalna temperatura kiełkowania oscyluje w granicach 20-22°C (kiełkuje w niższych, ale dłużej). Po wykiełkowaniu dobrze rozwija się w temp. powyżej 15°C. Znosi krótkotrwałe przymrozki.
Fenkuł powinno się uprawiać na słonecznych i zacisznych balkonach. Roślinę warto osłonić przed silnymi wiatrami, zwłaszcza od strony wschodniej. Można używać m.in. mat osłaniających. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest uprawa kopru włoskiego w miniszklarni.
Optymalne jest żyzne, próchnicze, dobrze spulchnione podłoże o odczynie od obojętnego po zasadowy. Koper włoski zaleca się uprawiać w ziemi dla warzyw. Na dnie donicy powinno się zastosować przynajmniej cienki drenaż. Podłoże warto wymieszać z hydrożelem. Fenkuł wymaga dużych, głębokich pojemników (minimum 25 cm głębokości).
Autor: GettyImages
Fenkuł - koper włoski uprawia się w ogrodzie, a nawet na balkonie
Uprawa kopru włoskiego
- Wysiew fenkułów
Koper wysiewa się od razu do pojemników docelowych. Termin siewu jest różny, zależny od wczesności odmiany. Trzeba kierować się instrukcjami zawartymi na opakowaniu. Niewłaściwy dobór terminu sprawia, że roślina zbyt szybko wybija w pędy kwiatostanowe (zanim wykształci zgrubienie). Najczęściej popularne odmiany wysiewa się na przełomie kwietnia i maja oraz czerwca i lipca. Głębokość siewu wynosi 1-1,5 cm. Aby przyśpieszyć kiełkowanie, w terminie wiosennym (przy chłodnej pogodzie), pojemniki można umieścić na kilkanaście dni w pomieszczeniu. Koper włoski potrzebuje dużo miejsca. Nadmiar sadzonek zaleca się pikować, tak, aby każda roślina miała co najmniej 20-30 cm przestrzeni. Przy dużym zagęszczeniu rośliny słabiej rozwijają się, są wątłe i tworzą drobne zgrubienia korzeniowe.
- Podlewanie i nawożenie fenkułów
Podlewanie kopru włoskiego jest częste, ale umiarkowane. Podłoże nie powinno całkowicie wysychać „na kamień”, ale nie może być także nadmiernie mokre. Zabieg należy wykonywać rano lub wieczorem. Trzeba unikać moczenia roślin. Co 3-4 tygodnie roślinie warto zaaplikować nawóz wieloskładnikowy, np. humusowy.
- Usuwanie chwastów i szkodników
Na bieżąco powinno się usuwać chwasty i w razie konieczności rozwiązywać inne problemy (np. szkodniki). Przede wszystkim należy walczyć z suszą, gdyż w takich warunkach fenkuł szybciej wybija w pędy kwiatostanowe, a ponadto jest bardziej podatny na przędziorki. Należy unikać przenawożenia azotem (wybujały wzrost, zasolenie podłoża, częstsze inwazje mszyc).
Roślina daje plon średnio po 2-3 miesiącach od siewu.
Przeczytaj też:
Współrzędna uprawa warzyw: jakie warzywa sadzić obok siebie >>
Zastosowanie fenkułu w kuchni i domowej apteczce
Liście fenkułu wykorzystuje się podobnie jak liście kopru ogrodowego. Zgrubienia korzeniowe można natomiast spożywać na surowo (dodatek do sałatek, kanapek, jaj i surówek), gotować, dusić i piec. Po obróbce termicznej traci niestety anyżkowy posmak. Nadaje się do zwiększania wyrazistości smaku zup, sosów, dań z mięs, ryb i twarogów. Dojrzałe nasiona służą m.in. do aromatyzowania kompotów.
Koper włoski to warzywo niskokaloryczne. Zawiera szereg związków aktywnie czynnych dobroczynnie wpływających na organizm. Jest bogaty w sole mineralne (cynk, potas, fosfor, magnez, sód, wapń i żelazo). Fenkuł zaleca się spożywać na schorzenia układu pokarmowego. Likwiduje m.in. wzdęcia. Ma działanie wykrztuśne, przeciwgorączkowe i napotne, a przy tym obniża poziom cholesterolu we krwi. Dawniej koper włoski był uważany za afrodyzjak.
Uprawa kopru włoskiego na balkonie należy do względnie trudnych. Roślina potrzebuje opieki, odpowiednich warunków i czasu, by wytworzyć wystarczająco dorodne zgrubienia korzeniowe. Jednakże nawet jeśli główny plon będzie w danym roku słaby, warzywo dostarczy wartościowych liści, służących jako przyprawa.
Polecany artykuł: