Jak często podlewać kwiaty doniczkowe zimą? Czy naprawdę konieczne jest ograniczanie podlewania?

2024-01-12 8:17

Podlewanie roślin doniczkowych zimą należy ograniczyć. Tak mówi jedna z reguł pielęgnacji roślin doniczkowych. Ale czy zawsze zimą należy ograniczyć podlewanie roślin pokojowych? Podpowiadamy, jak podlewać rośliny doniczkowe zimą.

Podlewanie roślin doniczkowych
Autor: GettyImages Chociaż zimą wiele roślin doniczkowych przechodzi okres spoczynku, to o ich podlewaniu nie należy zapominać

Spis treści

  1. Czy zimą należy ograniczać podlewanie roślin doniczkowych?
  2. Kiedy podlewać rośliny doniczkowe zimą?
  3. Rośliny doniczkowe a wilgotność powietrza zimą

Czy zimą należy ograniczać podlewanie roślin doniczkowych?

Rośliny doniczkowe uprawiane w mieszkaniach zimą powinny przechodzić w tzw. stan spoczynku. W tym okresie wzrost roślin jest spowolniony i nie wymagają one intensywnego podlewania. Stan spoczynku rośliny doniczkowe powinny jednak przejść w chłodnych pomieszczeniach. W takich warunkach rośliny pokojowe potrzebują tylko niewielkiego podlewania.

Jednak zazwyczaj temperatura panująca zimą w naszych mieszkaniach jest dość wysoka, a to za sprawą centralnego ogrzewania. Często nie mamy możliwości przeniesienia na zimowe miesiące naszych roślin doniczkowych do pomieszczeń, w których panuje niższa temperatura. Poza tym rośliny te mają zdobić nasze wnętrza, a nie czekać na wiosnę zmagazynowane w chłodnym pokoju.

Zatem większość kwiatów doniczkowych uprawianych w mieszkaniach praktycznie nie przechodzi zimą okresu spoczynku i nie należy drastycznie ograniczać ich podlewania w tym okresie.

Ilość wody, którą potrzebują rośliny pokojowe, zależy przede wszystkim od temperatury panującej w pomieszczeniu, w którym przebywają: im jest ona wyższa, tym więcej potrzeba wody.

Kiedy podlewać rośliny doniczkowe zimą?

Zanim podlejemy rośliny trzeba sprawdzić stan wilgotności podłoża: jeśli palcem wyczuwamy, że ziemia w doniczce jest wilgotna, to roślin nie trzeba podlewać. Natomiast gdy ziemia w doniczce jest sucha, trzeba wlać wodę. Podłoże w doniczce nigdy nie powinno być całkowicie przesuszone, ale z drugiej strony nie może też być stale mokre. Roślinom mniej szkodzi przesuszenie niż zalanie korzeni. Po podlaniu zawsze trzeba usunąć nadmiar wody z podstawki. Zimą mniej podlewamy wszystkie kaktusy i sukulenty.

Rośliny doniczkowe a wilgotność powietrza zimą

Zima nie można więc zaniedbywać podlewania rośliny doniczkowych. Równie ważna, jak zawartość wody w podłożu w doniczce, jest wilgotność powietrza w pomieszczeniach, w których ustawiliśmy rośliny. Zimą dla naszego komfortu ogrzewamy domy i mieszkania, dzięki czemu jest w nich ciepło, ale też sucho. Niska wilgotność powietrza nie jest korzystna dla wielu roślin uprawianych w doniczkach. Może doprowadzić do zasychania brzegów liści, a nawet do przesychania całych roślin. Pielęgnując rośliny doniczkowe zimą pamiętajmy także o podniesieniu wilgotności powietrza w pomieszczeniach. Przeczytaj o sprawdzonych sposobach zwiększenia wilgotności powietrza wokół roślin.

Przeczytaj też:

Domowy ogród. Podlewanie roślin doniczkowych zimą

Zielone rośliny doniczkowe - sprawdź, czy rozpoznasz je wszystkie!

Pytanie 1 z 10
Jak nazywa się ta roślina?
widliczka martensa