Zimowe nawożenie roślin doniczkowych. Jakie domowe kwiaty nawozi się zimą? Czym nawozić kwiaty zimą?
W okresie zimowym wiele domowych roślin doniczkowych przechodzi stan spoczynku i w tym okresie nie należy ich nawozić. Jednak są takie kwiaty doniczkowe, które nawozi się także zimą. Podpowiadamy jakie kwiaty doniczkowe trzeba nawozić zimą, a których nawozić nie wolno.
Zima to dla domowych roślin doniczkowych okres szczególnie trudny. Niedobór światła, suche powietrze i krótszy dzień sprawiają, że rośliny stają się słabsze i mniej atrakcyjnie. Aby nadal były piękną ozdobą naszych mieszkań, musimy zadbać o nie wyjątkowo troskliwie. Nie wolno jednak poprzestać jedynie na ich podlewaniu i zraszaniu, gdyż do prawidłowego rozwoju potrzebują także odpowiedniego nawożenia.
Spis treści
- Zimowe nawożenie roślin doniczkowych
- Które rośliny doniczkowe nawozić zimą, a których nie nawozić
- Zimowe nawozy do roślin doniczkowych
Zimowe nawożenie roślin doniczkowych
Zimowe nawożenie roślin doniczkowych różni się od nawożenia wiosennego i musi być dostosowane do indywidualnych wymagań danego gatunku rośliny. Do nawożenia roślin zimą stosuje się specjalne nawozy zimowe, zawierające w swoim składzie głównie potas, fosfor i niezbędne mikroelementy. Zawartość związków azotu jest w nich mocno ograniczona, gdyż pierwiastek ten powoduje intensywniejszy wzrost części zielonych, a szybki przyrost przy krótkim dniu i małej ilości światła jeszcze bardziej osłabia rośliny.
- Jak podlewać zimą pokojowe rośliny doniczkowe? Czy naprawdę konieczne jest ograniczanie nawadniania?
Galeria zdjęć: Nawożenie roślin doniczkowych
Autor: GettyImages
Odpowiednie nawożenie jest jednym z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, pozwalających utrzymać domowe kwiaty doniczkowe w dobrej kondycji
Które rośliny doniczkowe nawozić zimą, a których nie nawozić
Przyjęło się uważać, że zimą roślin nie trzeba nawozić, gdyż przechodzą w stan spoczynku i nie pobierają składników pokarmowych. Nie do końca jest to jednak prawda, bo chociaż istotnie część gatunków potrzebuje kilku tygodni zimowego spoczynku (np. kaktusy, maranty, cytrusy, araukarie), jest też spora grupa roślin, które wymagają dokarmiania przez cały rok.
Zimowego nawożenia potrzebują przede wszystkim gatunki, których kwitnienie przypada na miesiące zimowe, np. azalie doniczkowe, cyklameny, kamelie, poinsecje (czyli gwiazdy betlejemskie), begonie zimowe, pierwiosnki kubkowate, szlumbergery czyli grudniki oraz kalanchoe. W tym okresie rośliny te mają wyjątkowo duże zapotrzebowanie na składniki pokarmowe, gdyż kwitnienie wymaga od nich sporego wysiłku.
- Nie przegap: Jak zrobić nawóz ze skórek od bananów
Odpowiednimi nawozami do zimowego nawożenia roślin kwitnących są specjalne mieszanki, takie jak Biopon czy Florovit do roślin kwitnących lub nawozy zimowe dla roślin doniczkowych, np. Uniflor Zimowy.
Zimowego dokarmiania potrzebują także rośliny, które przez cały rok pozostają zielone i nie przechodzą typowego spoczynku, np. paprocie, draceny, juki, monstery, bluszcze, fikusy, skrzydłokwiaty.
Zimowe nawozy do roślin doniczkowych
Dla nich wybieramy nawozy przeznaczone do zimowego dokarmiania roślin doniczkowych o ozdobnych liściach, np. nawozy zimowe:
- Zielony Dom Płynny nawóz zimowy,
- Uniflor Zimowy,
- Biopon jesienno-zimowy do roślin doniczkowych,
- Zimovit forte nawóz zimowy do roślin doniczkowych
- nawozy dedykowane dla danego gatunku, np. dla paproci.
Wszystkie rośliny wymagające zimowego nawożenia, można też zasilać nawozem naturalnym – biohumusem, który poprawi strukturę podłoża i nie spowoduje przenawożenia roślin.
Autor: GettyImages
Rośliny doniczkowe należy podlewać, aby dostarczyć im niezbędnej do życia wody