Podlewanie roślin doniczkowych zimą [WIDEO]

2020-01-28 8:12 Opracowanie: redakcja serwisu

Podlewanie roślin doniczkowych zimą należy ograniczyć. Tak mówi jedna z reguł pielęgnacji roślin doniczkowych. Ale czy zawsze zimą należy ograniczyć podlewanie roślin pokojowych? Jak podlewać rośliny doniczkowe zimą?

Rośliny doniczkowe uprawiane w mieszkaniach zimą powinny przechodzić w tzw. stan spoczynku. W tym okresie wzrost roślin jest spowolniony i nie wymagają one intensywnego podlewania. Stan spoczynku rośliny doniczkowe powinny jednak przejść w chłodnych pomieszczeniach. W takich warunkach rośliny pokojowe potrzebują tylko niewielkiego podlewania.

>>Przeczytaj też: Kwiaty doniczkowe a wilgotność powietrza. Jak zwiększyć wilgotność powietrza

Jednak zazwyczaj temperatura panująca zimą w naszych mieszkaniach jest dość wysoka, a to za sprawą centralnego ogrzewania. Często nie mamy możliwości przeniesienia na zimowe miesiące naszych roślin doniczkowych do pomieszczeń, w których panuje niższa temperatura. Poza tym rośliny te mają zdobić nasze wnętrza, a nie czekać na wiosnę zmagazynowane w chłodnym pokoju.

>>Przeczytaj też: Zasychanie brzegów liści roślin doniczkowych – przyczyny, jak zapobiegać

Zatem większość kwiatów doniczkowych uprawianych w mieszkaniach praktycznie nie przechodzi zimą okresu spoczynku i nie należy drastycznie ograniczać ich podlewania w tym okresie. Ilość wody, którą potrzebują rośliny pokojowe, zależy przede wszystkim od temperatury panującej w pomieszczeniu, w którym przebywają: im jest ona wyższa, tym więcej potrzeba wody.

>>Przeczytaj też: Zimowe nawożenie roślin doniczkowych

Kiedy podlewać rośliny doniczkowe?

Zanim podlejemy rośliny trzeba sprawdzić stan wilgotności podłoża: jeśli palcem wyczuwamy, że ziemia w doniczce jest wilgotna, to roślin nie trzeba podlewać. Natomiast gdy ziemia w doniczce jest sucha, trzeba wlać wodę. Podłoże w doniczce nigdy nie powinno być całkowicie przesuszone, ale z drugiej strony nie może też być stale mokre. Roślinom mniej szkodzi przesuszenie niż zalanie korzeni. Po podlaniu zawsze trzeba usunąć nadmiar wody z podstawki. Zimą mniej podlewamy wszystkie kaktusy i sukulenty.

>>Przeczytaj też: Jakie są najczęstsze problemy z roślinami doniczkowymi?

 

Zobacz wideo: Jak prawidłowo podlewać rośliny doniczkowe zimą

Domowy ogród. Podlewanie roślin doniczkowych zimą

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE