Kaktusy doniczkowe – jak pielęgnować kaktusy w domu

2019-01-22 14:53

Kaktusy to kwiaty doniczkowe do wnętrz idealne wprost dla tych, którzy notorycznie zapominają o podlewaniu roślin w mieszkaniu. Bowiem kaktusy to rośliny doniczkowe odporne na suszę. Podpowiadamy, jak prawidłowo pielęgnować kaktusy w mieszkaniach. Pielęgnacja kaktusów - najważniejsze zasady.

Jak pielęgnować kaktusy doniczkowe
Autor: Szymon Starnawski, Grupa Murator Jak pielęgnować kaktusy doniczkowe

Kaktusy to rośliny pochodzące z Ameryki, gdzie rosną na naturalnych stanowiskach. U nas kaktusy to popularne rośliny doniczkowe uprawiane w mieszkaniach. W sprzedaży dostępnych jest wiele gatunków kaktusów różniących się formą, kształtem i rozmiarami. Wiele kaktusów także pięknie kwitnie.

>>Przeczytaj także: Rośliny doniczkowe w miejscach nasłonecznionych

Kaktusy to sukulenty

Wszystkie kaktusy to sukulenty (rośliny gruboszowate), które mają zdolność magazynowania wody w przekształconych pędach. Ta cecha pozwala kaktusom przetrwać długotrwałą suszę.Ze względu na kształt nadziemnej części można podzielić kaktusy na kuliste, kolumnowe i walcowate (będące formą pośrednią między kulistymi i kolumnowymi). Pędy kaktusów mogą być rozgałęzione lub nierozgałęzione, składać się z jednego albo wielu członów, wspinać się bądź zwisać, być wzniesione albo płożące się.Kaktusy pokryte są cierniami, które potocznie zwane są kolcami. Ciernie to przekształcone liście. Gatunki kaktusów różnią się kształtem, grubością i kolorem cierni.

>>Przeczytaj także: Sukulenty w mieszkaniu – jak pielęgnować sukulenty w domowej uprawie

Sprawdź ciekawe projekty z kolekcji Muratora:

Jak pielęgnować kaktusy w domu

Aby kaktusy były ozdobą naszego mieszkania, należy je odpowiednio pielęgnować. Oto podstawowe zasasy pielęgnacji kaktusów:

  • wszystkie kaktusy muszą przejść okres spoczynku w okresie zimowym. W tym czasie należy zapewnić roślinom niższą temperaturę oraz – co najważniejsze – zaprzestać podlewania. Po okresie spoczynku (w marcu–kwietniu), podlewanie należy wznowić;
  • ziemia do uprawy większości kaktusów powinna być przewiewna i przepuszczalna, z dostateczną ilością próchnicy, o odczynie lekko kwaśnym (pH 6);
  • kaktusy najlepiej rosną w doniczkach nieco za ciasnych;
  • konieczny jest drenaż na dnie doniczki;
  • kaktusy najczęściej rozmnaża się przez sadzonki lub przez wysiew nasion. Inną metoda rozmnażania kaktusów jest szczepienie – często stosowane w celu uzyskania kaktusów o oryginalnych, odmiennych od naturalnych kształtach.

Zobacz film: Rośliny doniczkowe dla leniwych i zapracowanych

Rośliny doniczkowe dla leniwych i zapracowanych [WIDEO]

Czy wiesz, jak nazywają się te rośliny?

Pytanie 1 z 9
Jak nazywa się ta roślina?
Kalia