Kaktusy w szkle: jak sadzić i jak pielęgnować kaktusowy ogródek w szkle?

2024-12-27 14:54

Kaktusy w szkle to modna roślinna dekoracja, znakomita szczególnie do małych mieszkań czy biur. Taka kompozycja nie dość, że jest efektowna, to jeszcze nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Podpowiadamy, jakie kaktusy nadają się do sadzenia w szkle, jak dobrać odpowiednie podłoże i jak sadzić kaktusy w szkle.

Spis treści

  1. Jakie kaktusy można uprawiać w szkle?
  2. Ogródek z kaktusów w szkle - potrzebne materiały
  3. Jak zrobić ogródek z kaktusów w szkle?
  4. Jak sadzić kaktusy w szkle?
  5. Jak dbać o kaktusy w szkle?

Ogródki w szkle cieszą się ostatnio ogromną popularnością, czemu trudno się dziwić, gdyż są wyjątkowo oryginalną i nietuzinkową ozdobą każdego wnętrza. Te najpopularniejsze, zamknięte w szklanych butelkach lub słojach, tworzone są z roślin zielnych, ale można je też wykonać z kaktusów. Do takich kompozycji znacznie lepiej będą się jednak nadawały naczynia otwarte, gdyż kaktusy nie lubią nadmiernej wilgotności i posadzone w zamkniętym słoju, szybko mogłyby zgnić lub zacząć chorować.

Jakie kaktusy można uprawiać w szkle?

Zanim jednak przystąpimy do tworzenia własnego, szklanego ogródka z kaktusami, powinniśmy poszukać odpowiednich roślin, gdyż nie wszystkie będą się do tego celu nadawały równie dobrze. Szybko rosnące, duże i okazałe w krótkim czasie zarosną naczynie i stracą ładny wygląd, dlatego najlepiej poszukać małych, wolno rosnących i niekłopotliwych, które przez długi czas będą w szkle prezentować się naprawdę dobrze.

Mogą być to gatunki o kompaktowych rozmiarach lub karłowe odmiany większych kaktusów w tym m.in.:

  • gatunki i karłowe odmiany mamilarii, np. Mammilaria plumosa, Mammilaria zeilmanniana, Mammilaria magnimamma 'Toluca',
  • Gymnocalycium baldianum oraz inne gatunki o kompaktowym pokroju jak np. Gymnocalycium mihanovichiiGymnocalycium saglionisGymnocalycium iInermis,
  • Opuntia microdasys 'Albata',
  • haworsje,
  • niskie aloesy (np. aloes ościsty, aloes niski, aloes tygrysi),
  • Rebutia perplexa,
  • Frailea pygmaea, Frailea castaneaFrailea pumila,
  • Echinopsis,
  • Euphorbia ferox,
  • nieduże gatunki z rodzaju Coryphantha.

Największy wybór takich kaktusów znajdziemy w marketach budowlano-ogrodniczych, posiadających dział z roślinami przeznaczonymi do uprawy w szklanych ogródkach, ale możemy też poszukać ich w sklepach intranetowych lub kwiaciarniach.

Ogródek z kaktusów w szkle - potrzebne materiały

Zanim jednak przystąpimy do stworzenia własnego kaktusowego ogródka w szkle, musimy najpierw odpowiednio się do tego przygotować i zgromadzić potrzebne materiały:

  • szklane, otwarte naczynie,
  • drenaż (np. żwirek, keramzyt),
  • środek odkażający (węgiel aktywny, ograniczający rozwój grzybów chorobotwórczych, chociaż w otwartych naczyniach nie jest to element niezbędny),
  • podłoże dla kaktusów i sukulentów,
  • materiały dekoracyjne, takie jak ozdobny żwirek, ciekawe kamienie, kolorowy piasek czy ceramiczne ozdoby.

Przydadzą się też rękawice ochronne i specjalne narzędzia do przytrzymywania kaktusów.

Jak zrobić ogródek z kaktusów w szkle?

Samo wykonanie kaktusowego ogródka w szkle jest stosunkowo łatwe.

  • W pierwszej kolejności musimy odpowiednio przygotować samo naczynie, dokładnie je myjąc, dezynfekując spirytusem i wycierając do sucha.
  • Kiedy pojemnik mamy już gotowy, na jego dnie układamy kilkucentymetrową warstwę drenażu (np. z keramzytu), która utrzyma nadmiar wody z podlewania z dala od korzeni roślin, a następnie pokrywamy ją cienką warstwą węgla drzewnego i zasypujemy właściwym podłożem dla kaktusów i sukulentów (do wysokości 1-2 cm. poniżej brzegów naczynia).
  • Jeśli naczynie jest wysokie i szerokie, możemy ułożyć kilka warstw, przeplatając podłoże na przykład jasnym lub kolorowym piaskiem, kamyczkami bądź grubszym żwirkiem.
  • W tak przygotowanym naczyniu możemy już sadzić wybrane kaktusy, starając się jednak nie umieszczać ich zbyt wiele i zbyt gęsto. W mniejszym naczyniu wystarczą 1-3 rośliny, w większym natomiast można pokusić się o 3-5 kaktusów.

Przeczytaj też: Te kaktusy nie mają kolców! Niewiele potrzebują i są bezpieczne dla otoczenia

Jak sadzić kaktusy w szkle?

Wiele kaktusów ma tak ostre ciernie lub drażniące włoski, że kiedy wbijają się w skórę, ciężko jest je później usunąć. Dlatego podczas sadzenia nie wolno trzymać ich gołymi dłońmi! Znacznie lepiej będą się do tego nadawały szczypczyki z silikonowymi łapkami, specjalne chwytaki i szczypce do przesadzania kaktusów lub szerokie pęsety (nie mogą być ostre, bo uszkodzą delikatną powierzchnię rośliny). Można też ochronić ręce rękawicami.

Kiedy już wyjmiemy wybranego kaktusa z dotychczasowej doniczki, oczyścimy go z nadmiaru ziemi i ocenimy wielkość jego bryły korzeniowej, w przygotowanym podłożu robimy patyczkiem, szpatułką lub łyżką odpowiedniej wielkości otwór, umieszczamy w nim korzenie rośliny na takiej głębokości, jak rosła dotychczas i zasypujemy podłożem, delikatnie je ugniatając. Po posadzeniu roślinę bardzo umiarkowanie podlewamy i dekorujemy podłoże w naczyniu ozdobami np. różnej wielkości kamieniami, drobnym żwirkiem, ceramicznymi dzbaneczkami, muszelkami itp.

Jak przesadzać kaktusa, żeby się przy tym nie pokłuć? Przesadzanie kaktusów doniczkowych krok po kroku

Jak dbać o kaktusy w szkle?

Ogródki przygotowane w zamkniętych, szklanych naczyniach, po zakończeniu pracy wymagają stabilizacji warunków panujących w ich wnętrzach, jednak w przypadku otwartych ogródków taki zabieg nie jest konieczny, gdyż otoczenie roślin się nie zmienia. O posadzone rośliny trzeba natomiast bardzo starannie zadbać, systematycznie sprawdzając wilgotność podłoża w naczyniu i w razie potrzeby umiarkowanie kaktusy podlewając, gdyż w otwartym, szklanym naczyniu woda może równie szybko zacząć kumulować się na dnie (szczególnie zimą) jak i wyparować (głównie latem). Trzeba też co jakiś czas sprawdzać stan uprawianych roślin, gdyż na tak malej powierzchni choroby i szkodniki bardzo szybko się rozprzestrzeniają.

Przeczytaj też: Najczęstsze choroby kaktusów. Na co chorują kaktusy i jak je leczyć?

Murator Google News
Autor:
Arcytrudny QUIZ o kaktusach! Sprawdź swoją wiedzę na temat kaktusów
Pytanie 1 z 10
Jak nazywa się największy gatunek kaktusa na świecie?
Kaktus Saguaro
Sukulenty i kaktusy. Najmniej wymagające rośliny doniczkowe
Murowane starcie
Taras naziemny - masywny czy lekki. MUROWANE STARCIE
Nasi Partnerzy polecają