Najczęstsze choroby kaktusów. Na co chorują kaktusy i jak je leczyć?

2018-12-19 14:22

Kaktusy, choć wydają się bardzo odporne, także mogą chorować. Poznaj najczęstsze choroby kaktusów. Dowiedz się, jakie choroby występują na kaktusach, jak je rozpoznać i jak zwalczać choroby kaktusów. Na co chorują kaktusy i jak je leczyć?

Kaktusy
Autor: GettyImages Kaktusy mogą być atakowane przez różne szkodniki

Kaktusy wydają się być roślinami mało wymagającymi i niezniszczalnymi. Nie do końca jednak jest to prawda, bo choć kaktusy faktycznie dużo zniosą, mają swoje konkretne wymagania i jeśli ich nie spełnimy, zaczną chorować, a nawet zamierać.

>>Przeczytaj też: Kaktusy domowe: najpopularniejsze gatunki kaktusów doniczkowych

Dlaczego kaktusy chorują?

Choroby kaktusów mogą mieć podłoże fizjologiczne lub infekcyjne, ale zwykle wynikają z błędów uprawowych. Szczególnie dotyczy to chorób fizjologicznych, których przyczyną są złe warunki uprawy. W ich przypadku wystarczy czasem wyeliminować szkodliwy czynnik, aby kaktusy się zregenerowały i odzyskały ładny wygląd, ale nie zawsze to wystarcza i nawet zmiana warunków nie pozwala uratować roślin (np. po zalaniu).

>>Przeczytaj też: Kaktusy doniczkowe – jak pielęgnować kaktusy w domu

Skutki błędów popełnianych w uprawie kaktusów

W uprawie kaktusów najczęściej popełnianym błędem jest ich nadmierne podlewanie. Rośliny nie znoszą wilgotnego podłoża (z wyjątkiem nielicznych gatunków), a na przelanie reagują gniciem korzeni, marszczeniem się pędów i zamieraniem. Inną przyczyną kłopotów z kaktusami, jest zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura. Zimą, podczas spoczynku, większość kaktusów woli chłodne pomieszczenia z temperaturą w okolicy 8-12 st. C, ale nie toleruje jej spadków poniżej 5 st. C (warunki zimowania zależą od gatunku). Jeśli więc miejsce ich zimowania jest nieogrzewane, zimą rośliny narażone są na przemarznięcie. Podobne ryzyko grozi kaktusom, gdy wiosną zbyt wcześnie zostaną wyniesione na zewnątrz (wiosenne przymrozki) lub jesienią zbyt późno trafią do pomieszczenia (jesienne przymrozki).

U przemrożonych kaktusów, skórka staje się matowa, a pędy sztywne. W takim wypadku roślinom nic już nie pomoże, bo kiedy rozmarzną, ich pędy zmiękną i zgniją.Zagrożeniem dla kaktusów może być też zbyt wysoka temperatura i ostre słońce. Choć w naturalnym środowisku większość z nich dobrze znosi takie warunki, stojąc latem w zamkniętym pomieszczeniu, za szybą południowego okna, mogą się przegrzać lub ulec poparzeniu. Wtedy ich skórka zmienia barwę na czerwoną, a na jej powierzchni pojawiają się jasne plamy oparzeniowe. Na ryzyko poparzeń kaktusy narażone są także wtedy, gdy radykalnie zmienimy im warunki i z chłodnego pomieszczenia od razu przenieśmy na rozgrzany słońcem parapet.

Problemem w uprawie kaktusów może być też przenawożenie roślin, niedobór światła lub nieodpowiednie podłoże.

>>Przeczytaj też: Jak przesadzać kaktusy i się przy tym nie pokłuć

Choroby grzybowe kaktusów

Oprócz chorób fizjologicznych, kaktusom zagrażają też patogeny, zwykle pochodzenia grzybowego, ale też bakteryjnego lub wirusowego. Do najczęściej spotykanych chorób infekcyjnych kaktusów należą:

  • bakteryjna, mokra zgnilizna kaktusów (Erwinia Carotovora - choroba bakteryjna),
  • sucha zgnilizna kaktusów (choroba wywołana przez grzyby z rodzaju Fusarium),
  • szara pleśń (choroba grzybowa wywołana przez Botrytis cinerea),
  • fytoftoroza kaktusów (choroba, której przyczyną są grzyby z rodzaju Phytophthora),
  • plamistość pędów (choroba grzybowa, za którą odpowiada Drechslera cactivora).

Choroby kaktusów: bakteryjna, mokra zgnilizna kaktusów

Bakteryjna, mokra zgnilizna kaktusów objawia się powstawaniem u podstawy pędów i na szyjce korzeniowej żółtawych, ciemnych plam, które szybko gniją i wydzielają nieprzyjemny zapach (chorobie sprzyja duża wilgotność podłoża).

Kaktus
Autor: www.thinkstockphotos.com

Ratunkiem dla kaktusów we wczesnej fazie choroby jest dokładne oczyszczenie porażonych miejsc do zdrowej tkanki i zasmarowanie ich węglem drzewnym oraz opryskanie roślin Miedzianem 50. Silnie zaatakowanych roślin nie da się już uratować, dlatego należy je wyrzucić wraz z podłożem.

Choroby kaktusów: sucha zgnilizna kaktusów

Inną groźną chorobą kaktusów jest sucha zgnilizna kaktusów, atakująca głównie młode rośliny i siewki (podatne są na nią m.in. opuncje, zygokaktusy i Rhipsalidopsis). Choroba objawia się powstawaniem na pędach zagłębień i żółtych plam, które szybko brunatnieją i w krótkim czasie obejmują całą roślinę (grzyb wnika do tkanek rośliny przez niewielkie uszkodzenia). Ponieważ choroba rozprzestrzenia się bardzo szybko, zwykle nie można jej w porę zaradzić, dlatego trzeba usunąć chore rośliny, a sąsiednie opryskać jednym z preparatów przeciwgrzybowych (np. Miedzian 50 WP, Bravo 500 S.C, Topsin M 500 S.C, Biochikol 020 PC).

Choroby kaktusów: fytoftoroza

Kolejną groźną chorobą kaktusów jest fytoftoroza. Początkowo jej objawy widoczne są na podstawie pędu w postaci brązowych, gnijących plam, które rozszerzają się w kierunku wierzchołka pędu, prowadząc do jego obumarcia. Na ratunek dla porażonych chorobą kaktusów nie ma raczej szans, dlatego należy jak najszybciej je usunąć, a sąsiednie rośliny opryskać środkiem grzybobójczym.

Choroby kaktusów: plamistość pędów

Kolejną chorobą kaktusów jest plamistość pędów, której objawami są widoczne na pędach okrągłe lub owalne, jasne, zasychające i szybko rozprzestrzeniające się plamy. Jeśli chorobę zauważymy odpowiednio wcześnie, roślinę można uratować, opryskując ją jednym z wymienionych wyżej preparatów grzybobójczych, ale kiedy infekcja jest w stadium zaawansowanym, kaktusa trzeba wyrzucić.

Choroby kaktusów: szara pleśń

Najłatwiejszą do zdiagnozowania chorobą kaktusów jest szara pleśń. Jej objawami są brunatne plamy, pokryte szarym, pylistym nalotem. Choroba może atakować zarówno siewki jak i rośliny dorosłe oraz ich przekwitające kwiaty (podatne są na nią szczególnie kaktusy Gymnocalycium damsii i Gymnocalycium mihanovichii). Porażone rośliny należy opryskać jednym z wymienionych wyżej preparatów grzybobójczych.

Czy wiesz, jak nazywają się te rośliny?

Pytanie 1 z 9
Jak nazywa się ta roślina?
Kalia