Jak podlewać kaktusy doniczkowe? Działaj zgodnie z tymi wskazówkami, a kaktusy będą zdrowo rosły

2023-11-28 15:37

Podlewanie to podstawa pielęgnacji kaktusów. Jeśli ten zabieg jest przeprowadzany nieprawidłowo, może być dla kaktusów groźny, a nawet zabójczy! Jak prawidłowo podlewać kaktusy doniczkowe?

Podlewanie kaktusów
Autor: GettyImages Jak często należy podlewać kaktusy uprawiane w doniczkach?

Nieprawidłowe podlewanie kaktusów może być przyczyną poważnych problemów. Dlatego warto wiedzieć, jak dużo wody potrzebują kaktusy do prawidłowego wzrostu i znać podstawowe zasady podlewania kaktusów. Jak zatem podlewać kaktusy aby zdrowo rosły?

Spis treści

  1. Czy kaktusy potrzebują dużo wody?
  2. Jak często należy podlewać kaktusy?
  3. Jak sprawdzić, czy kaktus potrzebuje podlewania?
  4. Czy kaktusy podlewamy cały rok?
  5. W jaki sposób podlewać kaktusy?
  6. Jaką wodą podlewać kaktusy?

Czy kaktusy potrzebują dużo wody?

Wiele osób sądzi, że kaktusy nie potrzebują dużo wody. Owszem, ta grupa roślin może obyć się bez wody długi czas, ale do prawidłowego wzrostu i kwitnienia woda jest niezbędna. Jeśli w okresie wzrostu nie będziemy dostarczać kaktusom wody, albo będziemy podlewać rośliny bardzo skąpo, to wpłynie to niekorzystnie na wzrost i kwitnienie. Nie wolno dopuścić do tego, aby pędy kaktusów zaczęły się marszczyć i kurczyć, co świadczy o niedoborze wody. Z drugiej strony nadmiar wody (przelanie) powoduje gnicie kaktusów.

warto wiedzieć

W uprawie kaktusów ważny jest dobór pojemników i podłoża. Doniczki dla kaktusów bezwzględnie muszą mieć duże otwory na spodzie i warstwę drenażową na dnie, a podłoże powinno być lekkie i przepuszczalne - odpowiednie jest gotowe podłoże dedykowane kaktusom.

Jak często należy podlewać kaktusy?

Choć w wielu poradach podaje się, że kaktusy należy podlewać raz na półtora tygodnia, a nawet na 2-3 tygodnie, to nie należy stosować się ściśle do tej wskazówki. Wszystko zależy bowiem od warunków panujących wokół rośliny. Im wyższa temperatura otoczenia, tym więcej wody potrzebują kaktusy.

Wysoka temperatura oraz suche powietrze powodują, że kaktusy silnie transpirują, przez co szybciej tracą wodę i aby uzupełnić jej ubytki, intensywnie pobierają wodę z podłoża.

To, czy kaktus trzeba podlać, zależy od poziomu wilgotności podłoża, w którym rośnie. Kaktusy podlewamy dopiero wtedy, gdy podłoże w doniczce całkowicie przeschnie. Wtedy należy je obficie nawodnić.

Częstotliwość podlewania kaktusów jest również uzależniona od wielkości rośliny, a właściwie wielkości doniczki, w której ona rośnie (a co za tym idzie - objętości podłoża). Zatem kaktusy w małych doniczkach powinny być podlewanie częściej niż kaktusy posadzone w dużych pojemnikach.

Jak sprawdzić, czy kaktus potrzebuje podlewania?

Zanim podlejemy kaktusa trzeba sprawdzić, czy ziemia w doniczce jest już sucha (sprawdzamy palcem, ewentualnie specjalnym patyczkiem). W ocenie tego, jak mocno nawilżona jest ziemia w doniczce, może pomóc podniesienie doniczki z kaktusem, by sprawdzić jak jest ciężka - jeśli jest ciężka, to znaczy, że ziemia w niej jest w nadal wilgotna.

Czy kaktusy podlewamy cały rok?

Od października do końca lutego kaktusy przechodzą okres spoczynku, w którym ich procesy życiowe są znacznie wolniejsze. W tym czasie przestają rosnąć i pobierać wodę z podłoża. Dlatego zimą, w okresie spoczynku, kaktusów nie podlewamy wcale! W tym okresie trzeba zapewnić im temperaturę w okolicy 12°C oraz jasne i suche miejsce.

Po przejściu okresu spoczynku, w marcu, stopniowo wznawiamy podlewanie. Nie można od razu podlewać obficie, dawki wody zwiększamy stopniowo.

Przeczytaj też: Okres spoczynku roślin w ogrodzie i w domu – dlaczego roślinom jest potrzebny spoczynek i jak go zapewnić?

Kaktusy w doniczkach: aranżacja
Autor: Mariusz Bykowski Proste jak świeca Kaktusy z rodziny Cereus (od łacińskiego słowa cereus - świeca) stoją, razem z wilczomleczami, wyprężone w trzech rzędach, prezentując swe kolczaste wdzięki. Pionowy rytm roślin ciekawie kontrastuje z poziomym falistym wzorem tkanin.

W jaki sposób podlewać kaktusy?

Kaktusy lepiej podlewać rzadko, ale obficie niż często, ale małymi dawkami wody.Podobnie jak wiele innych roślin doniczkowych, kaktusy możemy podlewać na dwa sposoby: od góry i od dołu:

  • Podlewanie kaktusów od góry - wodę lejemy wprost na podłoże w doniczce, pilnując by nie moczyć pędów rośliny (częsty kontakt części nadziemnej z wodą może powodować choroby i gnicie).
  • Podlewanie kaktusów od dołu, czyli przez tzw. podsiąkanie - doniczkę z kaktusem wstawiamy do naczynia napełnionego wodą. Woda podsiąka i zostaje wchłonięta przez podłoże w doniczce, które w ten sposób zostanie nawilżone. Doniczkę trzymamy w wodzie aż górna warstwa ziemi w doniczce stanie się mokra. Wtedy doniczkę z rośliną wyjmujemy z wody i ustawiamy na ażurowej podstawce, aby obciekła. Specjaliści rekomendują właśnie ten sposób nawadniania kaktusów.

Jaką wodą podlewać kaktusy?

Woda do podlewania kaktusów powinna mieć temperaturę otoczenia, ewentualnie nieco wyższą. Kaktusów nie podlewamy zimną wodą - taki zabieg to dla roślin szok termiczny.Kaktusy wymagają wody miękkiej, o lekko kwaśnym odczynie (pH 5-6). Dlatego nie wolno używać do podlewania kaktusów wody wodociągowej nalanej prosto z kranu - zanim podlejemy nią rośliny, trzeba ja wcześniej przegotować i odstawić na kilkanaście godzin. Kaktusy można też z powodzeniem podlewać deszczówką.

Przeczytaj też:

Czy rozpoznajesz te sukulenty? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 7
Jaki to sukulent?
Aloes barbadoski
Sukulenty i kaktusy. Najmniej wymagające rośliny doniczkowe