Jak podlewać gwiazdę betlejemską? To warto wiedzieć o podlewaniu gwiazdy betlejemskiej!
Jak często powinno się podlewać gwiazdę betlejemską? Jak podlewać gwiazdę betlejemską? Trzeba to wiedzieć, bo błędy w podlewaniu gwiazdy betlejemskiej skutkują więdnięciem i żółknięciem liści, a w konsekwencji ich opadaniem. Czy gwiazda betlejemska lubi mokro czy sucho?
Spis treści
- Jaka woda do podlewania gwiazdy betlejemskiej?
- Jak często podlewać gwiazdę betlejemską?
- Po czym poznać, że gwiazda betlejemska wymaga podlania?
- Po podlaniu gwiazdy betlejemskiej usuń nadmiar wody
- Jakie są najczęstsze błędy w podlewaniu gwiazdy betlejemskiej?
- Jak podlewać gwiazdę betlejemską? Jest kilka sposobów
- Podlewanie gwiazdy betlejemskiej przez zanurzanie doniczki w pojemniku z wodą
- Chcesz mieć długo ładną gwiazdą betlejemską, tego przestrzegaj
Gwiazda betlejemska (poinsecja) to jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych wykorzystywanych do bożonarodzeniowej dekoracji wnętrz. Aby poinsecja była prawdziwą bożonarodzeniową ozdobą naszych mieszkań, domów czy biur, trzeba ją odpowiednio nawadniać. Dowiedz się, jak prawidłowo podlewać gwiazdę betlejemską, by długo kwitła i była atrakcyjna.
Jaka woda do podlewania gwiazdy betlejemskiej?
Poinsecja pochodzi z tropikalnego Meksyku, więc nie lubi zimnej wody i chłodu. Po napełnieniu konewki najlepiej odstawić wodę, aż osiągnie temperaturę pokojową.
Poinsecje nie lubią twardej wody. Odpowiednia dla roślin jest woda opadowa (o niskiej zawartości minerałów, takich jak wapno), która jest naturalnie miękka. Warto ją gromadzić. W regionach, w których występuje twarda woda pitna, można zmniejszyć zawartość minerałów poprzez jej przegotowanie lub pozostawienie na jeden dzień. W ten sposób usuwane są minerały. Można również zmieszać wodę z kranu z wodą destylowaną lub użyć filtra do wody.
Przeczytaj też:
- Jak kupować gwiazdę betlejemską? Jeśli to sprawdzisz, wybierzesz odpowiedni kwiat!
- Gwiazda betlejemska - co zrobić, by jak najdłużej była piękna? 5 kroków do tego, by długo cieszyć się urokiem poinsecji
Autor: Kampania unijna Stars Unite Europe
Ciekawie wyglądają poinsecje w kompozycjach z innymi roślinami doniczkowymi - w tej dużej donicy zestawiono miniaturowe morelowe, różowe i łososiowe poinsecje z trzykrotką pasiastą, begonią i kalateą
Jak często podlewać gwiazdę betlejemską?
To, jak często podlewać gwiazdę betlejemską, zależy od temperatury i wilgotności powietrza w pomieszczeniu, w którym stoi roślina. W ogrzewanych mieszkaniach ziemia w doniczce może przesychać dość szybko i potrzebne jest częstsze podlewanie. Najlepiej każdego dnia sprawdzić palcem, czy wierzchnia warstwa ziemi w doniczce z gwiazdą betlejemską nie przeschła – jeśli jest sucha do głębokości 2 cm, to roślinę trzeba podlać. Dodatkową wskazówką może być ciężar doniczki z rośliną – jeśli jest lekka, świadczy to, że ziemia wyschła (mokre podłoże jest zawsze cięższe). Najczęściej gwiazdę betlejemską podlewamy co 2, 2 dni, w zależności od miejsca i rozmiaru rośliny. Miniaturowe gwiazdy betlejemskie podlewamy nawet codziennie. Nie należy jednak dopuścić do tego, aby ziemia była sucha jak pył.
Gleba poinsecji nigdy nie powinna być całkowicie nasączona wodą. Lepiej jest podlewać mniej, ale częściej, niż w dużych ilościach. W przypadku standardowej poinsecji w doniczce o średnicy około 13 cm wystarczy około 100 ml wody na podlewanie, czyli tyle, ile mieści się w kieliszku do szampana. Z drugiej strony, miniaturowa poinsecja w 6-centymetrowej doniczce potrzebuje tylko pół kieliszka wody. W przypadku roślin o standardowych rozmiarach należy podlewać je w ten sposób co 2-3 dni, chociaż miniaturowe poinsecje mogą wymagać codziennego podlewania ze względu na małą ilość ziemi. Jeśli rośliny stoją w bardzo ciepłym pomieszczeniu lub w pobliżu grzejnika, mogą również wymagać częstszego podlewania.
Po czym poznać, że gwiazda betlejemska wymaga podlania?
Nie podlewaj poinsecji, dopóki gleba nie wyschnie. Istnieją trzy sposoby określenia, kiedy jest odpowiedni czas na podlewanie:
- Test palca: włóż palec w ziemię - jeśli jest ciepła i sucha i nie klei się do palca, czas na podlewanie.
- Ocena wagi: podnieś doniczkę - jeśli wydaje się zaskakująco lekka, Twoja poinsecja potrzebuje wody.
- Oceń barwę podłoża: kiedy nadchodzi czas podlewania, jest ono bardziej jasno niż ciemnobrązowe.
Po podlaniu gwiazdy betlejemskiej usuń nadmiar wody
Po około 15 minutach od podlania należy usunąć nadmiar wody ze spodka lub doniczki, w której stoi roślina, ponieważ poinsecja nie może stać w wodzie. Można też podlewać roślinę od podstawy, pozwalając jej czerpać wodę od dołu. W tym celu należy wlać wodę bezpośrednio do spodka lub zewnętrznej doniczki, umieścić w niej doniczkę z poinsecją i odczekać około 15 minut, aż ziemia całkowicie nasiąknie. Jeśli nastąpi to szybciej, należy dodać trochę więcej wody. Jeśli poziom wody nie zmienia się przez kilka minut, oznacza to, że roślina ma dość i czas usunąć resztę wody.
Jakie są najczęstsze błędy w podlewaniu gwiazdy betlejemskiej?
Jeśli ziemia w doniczce z poinsecją jest zbyt mokra lub zbyt sucha, liście rośliny więdną, żółkną, a nawet opadają. Gwiazda betlejemska znacznie lepiej znosi lekkie przesuszenie podłoża niż jego zalanie, ale bryła korzeniowa nigdy nie może zostać całkowicie przesuszona. Gdy ziemia w doniczce nadmiernie przeschnie, liście zwiędną i nawet gdy gwiazdę betlejemską niezwłocznie podlejemy, to choć liście odzyskają swoją jędrność, to te najniżej położone z czasem i tak zżółkną i opadną.
Szczególnie szkodliwe jest dla poinsecji zbyt obfite podlewanie, ponieważ wtedy szybko dochodzi do gnicia korzeni i rozwoju chorób grzybowych.
Pamiętajmy, aby doniczka, w której rośnie nasza gwiazda betlejemska miała otwory odpływowe. Jeśli jest inaczej, koniecznie przesadźmy roślinę do odpowiedniego pojemnika.
- Przeczytaj też: Najważniejsze błędy w uprawie roślin doniczkowych
Jak podlewać gwiazdę betlejemską? Jest kilka sposobów
Istnieją różne sposoby nawadniania poinsecji. Gwiazdę betlejemską można podlewać:
- z góry - wlewając wodę na podłoże w doniczce;
- od dołu - wlewając wodę do podstawki;
- przez zanurzanie doniczki z rośliną w pojemniku z wodą.
Klasyczne podlewanie gwiazdy betlejemskiej z góry, do doniczki, to najczęściej stosowana metoda. Roślinę podlewamy, gdy około 2-centymetrowa górna warstwa podłoża jest sucha. Należy jednak zwrócić uwagę na to, aby korzenie w centrum doniczki nie były wyschnięte. Woda powinna być wlewana stopniowo, aż bryła korzeniowa zostanie równomiernie nawilżona, ale nie nasączona wodą.
Ilość letniej wody podawanej roślinie domowej powinna wynosić około 10 procent objętości osłonki – mówi dr hab. Ewa Skutnik z Katedry Roślin Ozdobnych SGGW – To oznacza, że gwiazda betlejemska w doniczce o średnicy 12 cm powinna otrzymywać 70–90 ml wody oraz 100–130 ml na doniczkę o średnicy 14 cm. Gdy tylko woda wypłynie z otworu odwadniającego, należy wstrzymać podlewanie, a nadmiar wody z podstawki usunąć w ciągu 15 minut.
- Przeczytaj też: Jak uratować przesuszone rośliny doniczkowe
Drugim sposobem podlewania gwiazdy betlejemskiej jest wlewanie wody do podstawki i pozostawienie jej tam przez około 15 minut. Następnie należy usunąć nadmiar wody z podstawki. Taki zabieg wykonujemy każdego dnia lub co dwa, trzy dni, w zależności od miejsca i rozmiaru rośliny. Uwaga: przy takim podlewaniu, woda jest pobierana z podłoża od dołu, powodując, że powierzchnia gleby zazwyczaj jest dość sucha, nawet jeśli w bryle korzeniowej panuje wystarczająca wilgotność. Najprostszym sposobem określenia, czy należy podlać roślinę jest sprawdzenie jej ciężaru (mokra ziemia jest cięższa).
Podlewanie gwiazdy betlejemskiej przez zanurzanie doniczki w pojemniku z wodą
Alternatywą dla tradycyjnego podlewania gwiazdy betlejemskiej jest zanurzenie rośliny w wodzie raz lub dwa razy w tygodniu, w zależności od wielkości rośliny, temperatury otoczenia i stanowiska.
Dr hab. Ewa Skutnik z Katedry Roślin Ozdobnych SGGW wyjaśnia, na czym dokładnie polega ta metoda: Niemal sucha bryła korzeniowa jest w pełni zanurzana w wodzie o temperaturze pokojowej na kilka minut. Najlepiej sprawdza się do tego szeroki wazon lub większy pojemnik. Po ulatniających się pęcherzykach powietrza można poznać czy roślina absorbuje wodę. Gdy tylko pęcherzyki przestają wydobywać się na powierzchnię wody, roślina jest napojona i powinna zostać natychmiast wyjęta z wody, aby jej nadmiar usunąć. W doniczce nie powinno być wody, dlatego należy sprawdzić naczynie po około 15 minutach i w razie potrzeby ją wylać. Jest to dobra metoda dla osób, które nie mają czasu na pielęgnację roślin lub często nie ma ich w domu. Stosując ją można wyjechać na kilka dni bez obawy, że roślina zwiędnie.
Niezależnie od sposobu podlewania, najważniejsze jest unikanie przelania rośliny. Nie wolno dopuścić, aby gwiazda betlejemska stała w wodzie przez długi czas, ponieważ wtedy szybko dochodzi do gnicia korzeni i obumierania całej rośliny.
Ze względu na niewielką ilość gleby w doniczce, miniaturowe odmiany gwiazdy betlejemskiej są bardziej narażone na przesuszenie. Suche powietrze w pomieszczeniu może doprowadzić do brązowienia brzegów liści lub nawet do ich opadnięcia. Z tego powodu należy stawiać doniczki z miniaturowymi poinsecjami z dala od grzejników i kaloryferów i podlewać jej codziennie.
Autor: Archiwum serwisu
Atrakcyjne trio złożone z intensywnie czerwonych poinsecji mini podano na tacy ze świątecznymi dekoracjami. Taka kompozycja będzie nas cieszyć przez długi czas. Zdjęcie: Stars for Europe
Chcesz mieć długo ładną gwiazdą betlejemską, tego przestrzegaj
- Kupuj wyłącznie poinsecje dobrej jakości! Aby w pełni cieszyć się urokiem popularnej gwiazdy betlejemskiej, należy zawsze przed zakupem upewnić się czy roślina jest zdrowa. Lśniące, zielone liście i żółto-zielone pąki kwiatów pomiędzy kolorowymi przykwiatkami świadczą o dobrej jakości rośliny.
- Chroń poinsecję podczas transportu! Gwiazdę betlejemską należy chronić przed wiatrem i transportować je w krótkim czasie do nowego, ciepłego domu. Roślina jest wrażliwa na zimno, dlatego należy ją odpowiednio zabezpieczyć na czas transportu.
- Wybierz dla poinsecji odpowiednie miejsce w domu! Gwiazda betlejemska wymaga dobrego oświetlenia oraz ciepłego miejsca. Roślina powinna stać z dala od przeciągów i bezpośredniego nasłonecznienia w temperaturze około 20 st.C.
- Podlewaj gwiazdę betlejemską umiarkowanie! Podlewając poinsecję należy zachować umiar: regularne, małe porcje letniej wody, to wszystko czego roślina potrzebuje. Należy uważać, aby nie przelać rośliny, która tego wyjątkowo nie toleruje.
- Zasilaj gwiazdę betlejemską odżywką! Aby przedłużyć blask jej kolorowych przykwiatków, można raz w miesiącu dodać do wody odżywkę do roślin. Dzięki tej małej sztuczce gwiazda betlejemska na dłużej zachowa swój blask ku radości dzieci i dorosłych.
- Gwiazdy betlejemskie świetnie prezentują się jako kwiaty cięte w wazonie. Zanurzanie łodygi na chwilę w wodzie o temperaturze 60 st.C pomaga zatrzymać wyciekanie mlecznego soku. Dzięki temu zabiegowi, cięta poinsecja będzie się pięknie prezentować w wazonie, świątecznej kompozycji lub bukiecie nawet przez dwa tygodnie.
Przeczytaj też: