Jak kupować gwiazdę betlejemską? Jeśli to sprawdzisz, wybierzesz odpowiedni kwiat!
Gwiazda betlejemska jest jedną z najczęściej kupowanych w okresie Bożego Narodzenia kwitnących roślin doniczkowych. Jeśli chcesz mieć pewność, że poinsecja zachowa swój urok na długo, pamiętaj o kilku prostych zasadach przy jej zakupie. O czym musisz wiedzieć? Co trzeba sprawdzić?
Autor: Stars for Europe, kampania unijna Stars Unite Europe
Dzięki swoim wspaniałym przylistkom poinsecje wprowadzają świąteczny nastrój
Kolorowe przylistki poinsecji (gwiazdy betlejemskiej), ułożone w kształt gwiazdy sprawiają, że jest ona jedną z najpopularniejszych dekoracji w okresie Bożego Narodzenia, a także idealnym pomysłem na prezent.
Spis treści
- Kupując poinsecję zwróć uwagę na liście i pączki
- Gdzie w sklepie stała poinsecja? - to ważne!
- Zobacz, czy poinsecja była właściwie podlewana
- Zabezpieczenie rośliny na czas transportu do domu
Kupując poinsecję zwróć uwagę na liście i pączki
Aby ocenić jakość poinsecji, przed zakupem należy sprawdzić stan jej liści i pąków. Zdrowe, odpowiednio pielęgnowane rośliny, można rozpoznać po świeżych pąkach i pełnych, rozłożystych liściach bez uszkodzeń, odbarwień lub zniekształceń.
Prosty test pokaże, czy liście są we właściwej kondycji. Jeśli lekki strumień wody z kranu skierowany na bok doniczki powoduje opadanie liści, to znak, że lepiej nie kupować rośliny.
Kwiaty poinsecji są małe i niepozorne. Tworzą niewielkie grupy na szczycie pędów i mają kilka milimetrów średnicy. Tak jak liście, mówią o kondycji rośliny. Jeśli pąki są zielono-żółte i zaokrąglone, roślina jest świeża i taka pozostanie przez następnych kilka tygodni. Jeśli są pokryte żółtymi pyłkami, to oznacza, że poinsecja nie jest świeża i jej przykwiatki wkrótce opadną.
Przeczytaj też:
Gdzie w sklepie stała poinsecja? - to ważne!
Omijaj z daleka poinsecje, które były narażone na przeciągi lub stały na zewnątrz. Te ciepłolubne rośliny nie znoszą podmuchów wiatru ani temperatur poniżej 15 stopni Celsjusza. Konsekwencje niewłaściwego przechowywania są często widoczne dopiero po kilku dniach, gdy poinsecja nagle zaczyna gubić liście. W tym przypadku szanse na przywrócenie jej blasku są niewielkie, a jedyne co nam pozostaje to zakup nowej rośliny.
Zobacz, czy poinsecja była właściwie podlewana
Oprócz odpowiedniego ustawienia rośliny, równie ważne dla jej formy jest właściwe podlewanie gwiazdy betlejemskiej. Poinsecji nigdy nie powinno się podlewać zbyt obficie, ani narażać na przesuszenia. Aby dowiedzieć się, czy poinsecja została właściwie podlewana, wystarczy sprawdzić ziemię w doniczce. Jeśli jest lekko wilgotna a doniczka nie wygląda jakby stała w wodzie, nie ma przeciwwskazań do jej zakupu. Aby w pełni przekonać się o odpowiedniej kondycji rośliny, należy ostrożnie wyjąć ją z osłonki i sprawdzić, czy korzenie są białe.
Nie przegap:
Zabezpieczenie rośliny na czas transportu do domu
Aby upewnić się, że wybrana poinsecja dotrze do domu w dobrym stanie, należy ją starannie owinąć papierem i jak najszybciej przenieść do ciepłego pomieszczenia. Nawet krótka ekspozycja na zimno bez odpowiedniego zabezpieczenia wystarczy, aby poinsecja odniosła trwałe uszkodzenia.
Podczas jej pakowania i transportu należy zachować ostrożność, aby nie uszkodzić gałązek i liści. Każde uszkodzenie rośliny osłabi ją, a wyciekający mleczny sok może pozostawić plamy.
Przeczytaj też:
- Ciekawe odmiany poinsecji - nie tylko czerwone!
- Jak pielęgnować gwiazdę betlejemską, by długo zachowała piękny wygląd?
- Do czego można wykorzystać gwiazdę betlejemską? Dekoracje świąteczne z poinsecją
Autor: Stars for Europe, kampania unijna Stars Unite Europe
Poinsecje doskonale prezentują się w połączeniu ze świecami - są więc świetnymi kwiatami do adwentowych wieńców
Autor: Kampania unijna Stars Unite Europe
Ciekawie wyglądają poinsecje w kompozycjach z innymi roślinami doniczkowymi - w tej dużej donicy zestawiono miniaturowe morelowe, różowe i łososiowe poinsecje z trzykrotką pasiastą, begonią i kalateą