Poinsettia, czyli poinsecja - najpiękniejsze odmiany gwiazdy betlejemskiej nie zawsze są czerwone!

2023-12-19 13:52

Odmiany poinsecji (gwiazdy betlejemskiej) różnią się kolorami przylistków, wzrostem rośliny, a także pokrojem liści. Choć najpopularniejsze są poinsecje o ciemnoczerwonych kwiatach, to w sprzedaży pojawiają się również odmiany kwitnące na biało, łososiowo, różowo czy cytrynowo. Poznaj ciekawe odmiany gwiazdy betlejemskiej.

Większość z nas kojarzy poinsecje jako średniej wielkości rośliny doniczkowe o ciemnozielonych liściach i czerwonych kwiatach, które w kwiaciarniach i sklepach pojawiają się już na początku listopada. Nic w tym dziwnego, ponieważ 80 proc. wszystkich gwiazd betlejemskich dostępnych w sprzedaży, to rośliny kwitnące na czerwono!

Spis treści

  1. Odmiany poinsecji - nie tylko czerwone!
  2. Jak powstały odmiany doniczkowe poinsecji?
  3. Odmiany poinsecji o różnych kolorach kwiatów
  4. Na co zwrócić uwagę przy zakupie poinsecji?

Odmiany poinsecji - nie tylko czerwone!

Choć najpopularniejsze są klasyczne poinsecje czerwone, to na rynku dostępne są również odmiany poinsecji o kwiatach w innych niż czerwony kolorach - od białego, białozielonkawego, kremowego, łososiowego, brzoskwiniowego i pomarańczowego, przez różne odcienie różu, aż do ciemnego burgundu. Są też odmiany urzekające kwiatami o barwie cynamonu czy cytryny.

Ponadto istnieje cały szereg dwukolorowych wariacji z ciekawymi wzorami, marmurkowymi czy cętkowanymi przykwiatkami. Te ostatnie pojawiają się z resztą pod różną postacią. Można spotkać gładkie, pofałdowane, zaokrąglone, aż wreszcie spiczaste i karbowane.

Najczęściej spotykana jest klasycznie czerwona, w doniczkach o średnicy 11 cm - 13 cm. Dostępne są również filigranowe wersje mini, odmiany z bujnymi liśćmi czy z imponującą wysoką łodygą.

Pierwsze poinsecje doniczkowe, które przyzwyczaiły się do temperatury ogrzewanych pomieszczeń, trafiły do mieszkań w latach 50 ubiegłego stulecia. Aktualnie dostępnych jest ponad 150 różnych odmian gwiazdy betlejemskiej, a każdego roku pojawiają się nowe. Współcześnie uprawiane poinsecje poza wspólną nazwą nie mają wiele wspólnego z dziko rosnącymi w Ameryce Środkowej, które osiągają wysokość do pięciu metrów.

Gwiazda betlejemska
Autor: Stars for Europe, kampania unijna Stars Unite Europe Poinsecje są dostępne nie tylko w kolorze czerwonym, kremowym i różowym. Można je spotkać także w ciepłych, jesiennych odcieniach jak łosoś, cynamon czy morela, a także z wielobarwnymi, nakrapianymi i pstrokatymi przylistkami

Jak powstały odmiany doniczkowe poinsecji?

Poinsecja pochodzi z lasów liściastych Meksyku. Rośnie tam jako krzew, który dorasta do wysokości pięciu metrów. Swoją popularność zyskała jako roślina doniczkowa w latach pięćdziesiątych XX. wieku. To właśnie wtedy udało się niemieckim ogrodnikom wyhodować zwarte odmiany o krótkich łodygach, które jako rośliny pokojowe były w stanie wytrzymać temperaturę ogrzewanych pomieszczeń.

Odmiany poinsecji o różnych kolorach kwiatów

Obecna paleta oferowanych w sprzedaży poinsecji liczy ponad 150 odmian - możemy spotkać wśród nich takie egzotyczne nazwy jak: 'Autumn Leaves', 'Christmas Aurora', 'Christmas Beauty Nostalgia', 'Christmas Feelings Glitter', 'Ice Punch', 'Maxima', 'Mira White', 'Premium Ice Crystal', 'Premium Picasso', 'Primero Glitter', 'Princettia', 'Sigma' i 'Titan'.

Odmiany poinsecji różnią się kolorami przylistków, wzrostem rośliny, a także pokrojem liści, które mogą być szpiczaste, wyszczerbione czy pomarszczone. Poinsecje dostępne są we wszystkich rozmiarach: od kilkucentymetrowych miniatur przez „regularne” i rozkrzewione okazy, po duże, metrowe drzewka.   

Poinsecja to absolutna gwiazda wśród kwitnących zimą roślin doniczkowych. Dzięki intensywnym kolorom może natychmiast przekształcić każde pomieszczenie w przyjemną, radosną przystań, pozostawiając jesienną szarugę za oknem. W zależności od odmiany można osiągnąć różne efekty.

  • Różowe, morelowe czy łososiowe poinsecje dają poczucie ciepła i komfortu, a zwłaszcza w połączeniu z naturalnymi materiałami pomagają się zrelaksować i odprężyć. Działają zarówno uspokajająco, jak i pobudzająco.
  • Jaskrawożółte poinsecje rozjaśniają pomieszczenie i emanują radością i optymizmem. Są idealne do odpędzenia wszelkich smutków i tworzenia pozytywnego nastroju w ponure, jesienno-zimowe dni.
  • Czerwone poinsecje są idealne dla każdego, kto pragnie więcej energii i witalności, ponieważ czerwony oznacza dynamikę i ruch. Jeśli czujesz się zmęczony i wyczerpany, z czerwonymi poinsecji poczujesz się lepiej. Paleta kolorów poinsecji rozciąga się od jaskrawoczerwonego po głęboki burgund.

Bez względu na to, jaki kolor poinsecji wybierzesz, te rośliny z pewnością pozytywnie wpłyną na Twój nastrój. A jeśli nie chcesz ograniczać się do jednego odcienia, po prostu połącz ze sobą kilka różnych poinsecji. Kolorowy wystrój na pewno Ciebie rozweseli.

Gwiazda betlejemska
Autor: Stars for Europe, kampania unijna Stars Unite Europe Paleta barw poinsecji obejmuje różne odcienie czerwieni, kremowej bieli, łososia, moreli i różu, cynamonu, cytrynowożółtego i dwukolorowe odmiany z gradientami kolorów lub cętkami

Na co zwrócić uwagę przy zakupie poinsecji?

  • Świeżą, zdrową poinsecję można rozpoznać po licznych, nieuszkodzonych liściach i przykwiatkach, bez przebarwień czy deformacji.
  • Jeśli roślina zaczyna gubić liście, należy zrezygnować z zakupu.
  • Kolejnym ważnym wskaźnikiem świeżości są widoczne małe, żółtozielone pączki, które znajdują się w środku kolorowych przylistków i nie opadają.
  • Nie kupujmy rośliny, która stoi w sklepie przy wejściu (tam jest narażona na przeciąg) lub w jego ciemnej części albo w pomieszczeniu, w którym temperatura wynosi poniżej 15°C.
  • Nasze wątpliwości powinna też wzbudzić waga rośliny w doniczce - jeśli jest ona bardzo lekka lub wyraźnie ciężka, należy zachować ostrożność przy zakupie, bowiem świadczy to o tym, że roślina albo została przelana, albo przesuszona.

Aby poinsecja bez szwanku przetrwała podróż do domu podczas zimy, musi być dobrze zapakowana na czas transportu. Specjalistyczne sklepy powinny być do tego przygotowane i posiadać niezbędne materiały do pakowania, takie jak papier, w który można zawinąć roślinę.

Gwiazda betlejemska. Jak ją pielęgnować?