Gwiazda betlejemska - ciekawe odmiany poinsecji, nie tylko czerwone!

2016-11-07 15:12 Opracowanie: na podstawie materiałów Stars for Europe

Gwiazdy betlejemskie (poinsecje) to niezwykle popularne rośliny doniczkowe, którymi zdobimy nasze wnętrza w okresie Adwentu i Bożego Narodzenia. Choć najbardziej znane są poinsecje o ciemnoczerwonych kwiatach, to w sprzedaży pojawiają się również odmiany kwitnące na biało, łososiowo, różowo czy cytrynowo. Poznaj ciekawe odmiany gwiazdy betlejemskiej!

Większość z nas kojarzy gwiazdy betlejemskie (poinsecje) jako średniej wielkości rośliny doniczkowe o ciemnozielonych liściach i czerwonych kwiatach, które w kwiaciarniach i sklepach pojawiają się już na początku listopada. Nic w tym dziwnego, ponieważ 80 proc. wszystkich gwiazd betlejemskich dostępnych w sprzedaży, to rośliny kwitnące na czerwono!

>>Przeczytaj też: Jak pielęgnować gwiazdę betlejemską w domu

Gwiazda betlejemska nie tylko czerwona!

Pozostałe 20 proc. poinsecji dostępnych na rynku, to odmiany o kwiatach w wielu innych niż czerwony kolorach - od białego, białozielonkawego, łososiowego, brzoskwiniowego i pomarańczowego, przez różne odcienie różu, aż do ciemnego burgundu. Są też odmiany urzekające kwiatami o barwie cynamonu czy cytryny, a także odmiany dwukolorowe, cętkowane, w różnych rozmiarach i kształtach. Te nowe odmiany uprawne gwiazdy betlejemskiej nie mają jednak nic wspólnego z dziko rosnącą poinsecją.

Skąd pochodzi poinsecja i jak powstały jej odmiany doniczkowe?

Poinsecja pochodzi z lasów liściastych Meksyku. Rośnie tam jako krzew, który dorasta do wysokości pięciu metrów. Swoją popularność zyskała jako roślina doniczkowa w latach pięćdziesiątych XX. wieku. To właśnie wtedy udało się niemieckim ogrodnikom wyhodować zwarte odmiany o krótkich łodygach, które jako rośliny pokojowe były w stanie wytrzymać temperaturę ogrzewanych pomieszczeń.

>>Przeczytaj też: Co zrobić, by poinsecja ponownie zakwitła?

Ciekawe odmiany gwiazdy betlejemskiej

Obecna paleta oferowanych w sprzedaży poinsecji liczy ponad 150 odmian - możemy spotkać wśród nich takie egzotyczne nazwy jak: 'Autumn Leaves', 'Christmas Aurora', 'Christmas Beauty Nostalgia', 'Christmas Feelings Glitter', 'Ice Punch', 'Maxima', 'Mira White', 'Premium Ice Crystal', 'Premium Picasso', 'Primero Glitter', 'Princettia', 'Sigma' i 'Titan'.
Odmiany różnią się kolorami, wzrostem rośliny, a także pokrojem liści, które mogą być szpiczaste, wyszczerbione czy pomarszczone. Poinsecje dostępne są we wszystkich rozmiarach: od kilkucentymetrowych miniatur przez „regularne” i rozkrzewione okazy, po duże, metrowe drzewka. 

 >>Przeczytaj też: Poinsecja: kalendarz dni, w których wręcza się gwiazdę betlejemską

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE