Najpiękniejsze odmiany gwiazdy betlejemskiej - nie tylko czerwone!

2022-11-18 15:18
Gwiazda betlejemska
Autor: Stars for Europe, kampania unijna Stars Unite Europe Paleta barw poinsecji obejmuje różne odcienie czerwieni, kremowej bieli, łososia, moreli i różu, cynamonu, cytrynowożółtego i dwukolorowe odmiany z gradientami kolorów lub cętkami

Odmiany poinsecji (gwiazdy betlejemskiej) różnią się kolorami przylistków, wzrostem rośliny, a także pokrojem liści. Choć najpopularniejsze są poinsecje o ciemnoczerwonych kwiatach, to w sprzedaży pojawiają się również odmiany kwitnące na biało, łososiowo, różowo czy cytrynowo. Poznaj ciekawe odmiany gwiazdy betlejemskiej!

Większość z nas kojarzy gwiazdy betlejemskie (poinsecje) jako średniej wielkości rośliny doniczkowe o ciemnozielonych liściach i czerwonych kwiatach, które w kwiaciarniach i sklepach pojawiają się już na początku listopada. Nic w tym dziwnego, ponieważ 80 proc. wszystkich gwiazd betlejemskich dostępnych w sprzedaży, to rośliny kwitnące na czerwono!

Spis treści

 1. Odmiany poinsecji - nie tylko czerwone!
 2. Jak powstały odmiany doniczkowe poinsecji?
 3. Odmiany gwiazdy betlejemskiej o różnych kolorach kwiatów
 4. Na co zwrócić uwagę przy zakupie poinsecji

Odmiany poinsecji - nie tylko czerwone!

Choć najpopularniejsze są klasyczne poinsecje czerwone, to na rynku dostępne są również odmiany poinsecji o kwiatach w innych niż czerwony kolorach - od białego, białozielonkawego, kremowego, łososiowego, brzoskwiniowego i pomarańczowego, przez różne odcienie różu, aż do ciemnego burgundu. Są też odmiany urzekające kwiatami o barwie cynamonu czy cytryny.

Ponadto istnieje cały szereg dwukolorowych wariacji z ciekawymi wzorami, marmurkowymi czy cętkowanymi przykwiatkami. Te ostatnie pojawiają się z resztą pod różną postacią. Można spotkać gładkie, pofałdowane, zaokrąglone, aż wreszcie spiczaste i karbowane.

Najczęściej spotykana jest klasycznie czerwona, w doniczkach o średnicy 11 cm - 13 cm. Dostępne są również filigranowe wersje mini, odmiany z bujnymi liśćmi czy z imponującą wysoką łodygą.

Pierwsze poinsecje doniczkowe, które przyzwyczaiły się do temperatury ogrzewanych pomieszczeń, trafiły do mieszkań w latach 50 ubiegłego stulecia. Aktualnie dostępnych jest ponad 150 różnych odmian gwiazdy betlejemskiej, a każdego roku pojawiają się nowe. Współcześnie uprawiane poinsecje poza wspólną nazwą nie mają wiele wspólnego z dziko rosnącymi w Ameryce Środkowej, które osiągają wysokość do pięciu metrów.

>>Przeczytaj też:

Jak powstały odmiany doniczkowe poinsecji?

Poinsecja pochodzi z lasów liściastych Meksyku. Rośnie tam jako krzew, który dorasta do wysokości pięciu metrów. Swoją popularność zyskała jako roślina doniczkowa w latach pięćdziesiątych XX. wieku. To właśnie wtedy udało się niemieckim ogrodnikom wyhodować zwarte odmiany o krótkich łodygach, które jako rośliny pokojowe były w stanie wytrzymać temperaturę ogrzewanych pomieszczeń.

>>Przeczytaj też:

Gwiazda betlejemska
Autor: Kampania unijna Stars Unite Europe Odmiany poinsecji różnią się między innymi kolorami przylistków

Odmiany gwiazdy betlejemskiej o różnych kolorach kwiatów

Obecna paleta oferowanych w sprzedaży poinsecji liczy ponad 150 odmian - możemy spotkać wśród nich takie egzotyczne nazwy jak: 'Autumn Leaves', 'Christmas Aurora', 'Christmas Beauty Nostalgia', 'Christmas Feelings Glitter', 'Ice Punch', 'Maxima', 'Mira White', 'Premium Ice Crystal', 'Premium Picasso', 'Primero Glitter', 'Princettia', 'Sigma' i 'Titan'.

Odmiany poinsecji różnią się kolorami przylistków, wzrostem rośliny, a także pokrojem liści, które mogą być szpiczaste, wyszczerbione czy pomarszczone. Poinsecje dostępne są we wszystkich rozmiarach: od kilkucentymetrowych miniatur przez „regularne” i rozkrzewione okazy, po duże, metrowe drzewka.   

Przeczytaj też: Kalendarz dni, w których wręcza się gwiazdę betlejemską >>>

Poinsecja to absolutna gwiazda wśród kwitnących zimą roślin doniczkowych. Dzięki intensywnym kolorom może natychmiast przekształcić każde pomieszczenie w przyjemną, radosną przystań, pozostawiając jesienną szarugę za oknem. W zależności od odmiany można osiągnąć różne efekty.

 • Różowe, morelowe czy łososiowe poinsecje dają poczucie ciepła i komfortu, a zwłaszcza w połączeniu z naturalnymi materiałami pomagają się zrelaksować i odprężyć. Działają zarówno uspokajająco, jak i pobudzająco.
 • Żółty oznacza słońce i światło. Jaskrawożółte poinsecje rozjaśniają pomieszczenie i emanują radością i optymizmem. Są idealne do odpędzenia wszelkich smutków i tworzenia pozytywnego nastroju w ponure, jesienno-zimowe dni.
 • Czerwone poinsecje są idealne dla każdego, kto pragnie więcej energii i witalności, ponieważ czerwony oznacza dynamikę i ruch. Jeśli czujesz się zmęczony i wyczerpany, z czerwonymi poinsecji poczujesz się lepiej. Paleta kolorów poinsecji rozciąga się od jaskrawoczerwonego po głęboki burgund.

Bez względu na to, jaki kolor poinsecji wybierzesz, te rośliny z pewnością pozytywnie wpłyną na Twój nastrój. A jeśli nie chcesz ograniczać się do jednego odcienia, po prostu połącz ze sobą kilka różnych poinsecji. Kolorowy wystrój na pewno Ciebie rozweseli.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie poinsecji

 • Świeżą, zdrową poinsecję można rozpoznać po licznych, nieuszkodzonych liściach i przykwiatkach, bez przebarwień czy deformacji.
 • Jeśli roślina zaczyna gubić liście, należy zrezygnować z zakupu.
 • Kolejnym ważnym wskaźnikiem świeżości są widoczne małe, żółtozielone pączki, które znajdują się w środku kolorowych przylistków i nie opadają.
 • Nie kupujmy rośliny, która stoi w sklepie przy wejściu (tam jest narażona na przeciąg) lub w jego ciemnej części albo w pomieszczeniu, w którym temperatura wynosi poniżej 15°C.
 • Nasze wątpliwości powinna też wzbudzić waga rośliny w doniczce - jeśli jest ona bardzo lekka lub wyraźnie ciężka, należy zachować ostrożność przy zakupie, bowiem świadczy to o tym, że roślina albo została przelana, albo przesuszona.

Aby poinsecja bez szwanku przetrwała podróż do domu podczas zimy, musi być dobrze zapakowana na czas transportu. Specjalistyczne sklepy powinny być do tego przygotowane i posiadać niezbędne materiały do pakowania, takie jak papier, w który można zawinąć roślinę.

Kupujemy gwiazdę betlejemską: jak kupić ładną poinsecję
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE