Jak doprowadzić hippeastrum do ponownego kwitnienia?

2024-12-05 10:51

Hippeastrum, błędnie zwane amarylisem, to roślina cebulowa znana ze swoich niezwykle dekoracyjnych kwiatów. Jak doprowadzić hipeastrum do ponownego kwitnienia? Jak zadbać o hippeastrum, aby ponownie zakwitło?

Spis treści

  1. Co zrobić z hippestrum po przekwitnięciu?
  2. Okres spoczynku hippeastrum
  3. Jak przechowywać cebule hippeastrum?
  4. Jak pobudzić hippeastrum do kwitnienia?

Hippeastrum (zwartnica), zwane błędnie amarylisem, to typowa roślina cebulowa. która nadaje się do uprawy wieloletniej, pod warunkiem zachowania odpowiedniego dla niej rytmu życia. Zazwyczaj kupujemy hippeastrum z wykształconymi już pąkami kwiatowymi albo już kwitnące. Aby zwartnica zakwitła ponownie trzeba zapewnić roślinie okres spoczynku.

Co zrobić z hippestrum po przekwitnięciu?

Po przekwitnięciu ścina się przekwitnięte kwiatostany hippeastrum, a roślinę uprawia jeszcze około pół roku – wtedy następuje silny wzrost liści, a cebula powiększa swoje rozmiary. Tworzą się już wtedy zawiązki kwiatostanów na następny sezon uprawy; w dużych cebulach powstają nawet 3-4 pędy.

Roślinę należy ustawić w jasnym pomieszczeniu o temperaturze pokojowej, jak najbliżej okna (ale nie w ostrym słońcu). Do końca lipca dodatkowo zasila się co 2–3 tygodnie płynnym nawozem.

Okres spoczynku hippeastrum

W lipcu należy zakończyć nawożenie, aby przygotować roślinę do okresu spoczynku, który rozpoczyna się mniej więcej na początku sierpnia. Potem, na około trzy miesiące nawożenie należy przerwać i stopniowo ograniczać podlewanie, aż do całkowitego jego zaprzestania. Liście zasychają i obumierają. Jeśli hippeastrum nie przejdzie okresu spoczynku, nie zakwitnie powtórnie.

Jak przechowywać cebule hippeastrum?

Dobrze, aby podczas okresu spoczynku doniczka z cebulą hippeastrum stała w chłodnym pomieszczeniu (13–15 stopni Celsjusza). Pozostawienie w tym czasie cebuli w podłożu zwiększa niebezpieczeństwo rozwoju chorób, dlatego najlepiej wyjąć ją z doniczki po całkowitym przeschnięciu podłoża – ostrożnie, aby nie uszkodzić piętki korzeniowej.

Po wykopaniu należy zaprawić ją w mieszaninie środków grzybobójczych. Ochrona przed nicieniami polega na kąpaniu cebuli w wodzie o temperaturze 46 stopni Celsjusza przez dwie godziny. Po tych zabiegach cebule suszymy w temperaturze pokojowej (20–23 st. Celsjusza) przez około dwa tygodnie przy silnej wymianie powietrza (można cebulę po prostu ułożyć w papierowych torebkach w ciepłym i przewiewnym miejscu). Cebula hippeastrum traci w tym czasie 15–20 proc. masy. Po wysuszeniu, cebulę przenosimy w chłodne (13–15 st.C), przewiewne miejsce i pozostawiamy tam, aż do sadzenia.

Jak pobudzić hippeastrum do kwitnienia?

Po okresie spoczynku uprawę wznawia się od listopada do grudnia. Dzięki dostarczonej niewielkiej dawce wody uaktywniają się składniki pokarmowe zgromadzone w cebuli i roślina zaczyna wypuszczać pędy. Im silniejszy jest wzrost, tym więcej wody potrzebuje. W tym czasie roślinę ustawiamy w jasnym miejscu przy oknie. W zależności od temperatury i innych czynników hipeastrum powinno zakwitnąć po 5–8 tygodniach.

Przeczytaj też: Jak rozmnożyć hippeastrum? Poznaj dwa sposoby rozmnażania zwartnicy

Gwiazda betlejemska. Jak ją pielęgnować?
Murowane starcie
Taras naziemny - masywny czy lekki. MUROWANE STARCIE
Murator Google News