Co kwitnie w grudniu w domu? Poznaj 10 rewelacyjnych kwiatów doniczkowych kwitnących zimą

2023-11-28 13:39

Także w grudniu kwiaty doniczkowe mogą zdobić nasze mieszkania. Zimowe miesiące to pora kwitnienia wielu roślin. Sprawdź, które rośliny doniczkowe kwitną w grudniu i zobacz zdjęcia.

Choć grudzień to miesiąc, w którym rośliny ogrodowe udały się na zasłużony odpoczynek, to nadal możemy cieszyć się pięknymi kwiatami. A to za sprawą roślin doniczkowych, którymi dekorujemy nasze domy i mieszkania. U wielu z nich właśnie zimową porą pojawiają się kwiaty, których intensywne kolory rozświetlają nasze wnętrza stając się ich wyjątkową ozdobą i sprawiają, że łatwiej jest nam znosić krótkie zimowe dni.

Spis treści

 1. Jakie kwiaty doniczkowe kwitną w grudniu?
 2. Azalia kwitnie w grudniu
 3. Cyklamen kwitnie w grudniu
 4. Kalanchoe kwitnie w grudniu
 5. Storczyk Phalaenopsis kwitnie w grudniu
 6. Fiołek afrykański kwitnie w grudniu
 7. Begonia zimowa kwitnie w grudniu
 8. Anturium kwitnie w grudniu
 9. Grudnik kwitnie w grudniu
 10. Hippeastrum kwitnie w grudniu
 11. Skrzydłokwiat kwitnie w grudniu

Jakie kwiaty doniczkowe kwitną w grudniu?

Do kwiatów doniczkowych kwitnących w grudniu należą m.in. cyklameny, fiołki afrykańskie, azalie, gardenie, kalanchoe, storczyki, gwiazdy betlejemskie, zygokaktusy, hippeastrum. Chcesz poznać je bliżej? Może zaprosisz je do swojego domu?

Przeczytaj też:

Azalia kwitnie w grudniu

Oferowane w sprzedaży azalie doniczkowe to zazwyczaj niewielkie rośliny - mają od 25 do 50 cm wysokości (najwyższe są formy szczepione w postaci piennej). Kupując azalię w sklepie wybierzmy taką, która ma tylko część rozwiniętych kwiatów, a reszta jest w pąkach - wtedy będziemy dłużej cieszyć się jej pięknem. W domu ustawmy roślinę na stanowisku jasnym, do którego dociera sporo światła słonecznego. Jednocześnie azalia lubi niską temperaturę, a taka w mieszkaniu jest zwykle jedynie przy samym oknie (oczywiście taki, pod którym nie ma grzejnika) - i to jest najlepsze miejsca dla azalii. Azalia powinna mieć stale wilgotne podłoże w doniczce. Jeśli ziemia w doniczce przeschnie, roślina więdnie, a kwiaty i liście najczęściej opadają. Azalia lubi, gdy powietrze wokół niej jest wilgotne, ale nie należy spryskiwać rośliny wodą. Najlepiej ustawić doniczkę z rośliną na podstawce wypełnionej kamykami i wodą.

Cyklamen kwitnie w grudniu

Wybierając cyklamen należy zwrócić uwagę na to, by liście nie były wiotkie. Wybierzmy egzemplarz, który ma dużo pąków kwiatowych, a rozwinięte są tylko pojedyncze kwiaty – wtedy roślina będzie dłużej dekoracyjna (po przekwitnieniu część nadziemna rośliny zamiera). Najlepsze dla cyklamenu jest okno od strony wschodniej, bo roślina lubi dużo światła, ale nie znosi silnego nasłonecznienia. Temperatura nie powinna przekraczać 15 stopni Celsjusza. Roślinę zawsze podlewamy do podstawki, a nie do doniczki (nie wolno moczyć bulwy).

Kalanchoe kwitnie w grudniu

Przy zakupie kalanchoe wybierzmy egzemplarz, u którego tylko połowa kwiatów jest całkowicie rozwinięta - reszta powinna pozostać w pąkach. W ofercie sprzedażowej jest wiele atrakcyjnych odmian kalanchoe, które różnią się przede wszystkim kolorami kwiatów. Kalanchoe to roślina łatwa w uprawie i odporna na niedobór wody (należy do sukulentów liściowych). Roślina potrzebuje dużo światła - postawmy ją w miejscu, do którego dociera sporo światła (najlepszy jest parapet okna południowego). Najlepsza temperatura oscyluje wokół 15 st. C, więc pod oknem nie powinno być grzejnika. Podlewamy oszczędnie, bowiem przy nadmiarze wody w podłożu roślina łatwo gnije.

Zobacz w galerii zdjęć, jakie piękne kwiaty mogą zdobić Twoje wnętrza w grudniu.

Storczyk Phalaenopsis kwitnie w grudniu

Phalaenopsis (falenopsis, ćmówka) to najbardziej znany przedstawiciel i najłatwiejszy w uprawie rodziny storczyków. Przy zakupie zwróćmy uwagę, by nie wszystkie kwiaty były rozwinięte, a te które już pokazują pełnię swego wdzięku nie były zwiędnięte. Zimą storczykowi należy zapewnić odpowiednią ilość światła, najlepiej postawić go na wschodnim, południowym lub południowo-zachodnim oknie. Phalaenopsis podlewać należy dopiero, gdy podłoże w doniczce całkowicie przeschnie (wskazuje na to szarosrebrny kolor korzeni). Podlewać należy zanurzając doniczkę z rośliną w naczyniu z miękką wodą o temperaturze otoczenia (zanurzamy na tak długo, by całe podłoże równomiernie nasiąkło wodą).

Fiołek afrykański kwitnie w grudniu

Odmiany fiołka afrykańskiego różnią się kolorem i budową kwiatów oraz barwą liści. Przy zakupie sępolii zwróćmy uwagę na liście - powinny być jędrne. Ważne też, by część kwiatów pozostała jeszcze w pąkach. Najlepsze dla fiołka afrykańskiego jest stanowisko widne, ale do którego dociera światło rozproszone (roślina nie lubi bezpośredniego słońca). Liści fiołka afrykańskiego nie można moczyć wodą. Dlatego sępolii nigdy nie zraszajmy, a podlewajmy wlewając wodę do podstawki.

Begonia zimowa kwitnie w grudniu

W sprzedaży oferowane są begonie zimowe o różnych kolorach kwiatów: od białego przez odcienie żółtego, różowego, czerwonego, pomarańczowego i łososiowego. W domu zapewnijmy begonii dostęp do naturalnego światła słonecznego, najłatwiej to osiągnąć stawiając ją na parapecie okna. Choć dobrze znosi suche powietrze, to lepiej nie stawiać jej nad kaloryferem. Begonii nie należy zraszać wodą. Najlepsza temperatura dla rośliny to 18-20 st. C. Podlewać należy tak, by podłoże było wilgotne, ale nie mokre!

Anturium kwitnie w grudniu

Liczne odmiany anturium różnią się m.in. kolorami i rozmiarami kwiatu (a właściwie będącej przekształconym liściem pochwy, która otacza kwiatostan - kolbę). Do prawidłowego wzrostu anturium wymaga temperatury 22–24 st .C, rozproszonego światła i dużej wilgotności powietrza. Najlepsze dla anturium jest miejsce jasne, ale nie mocno nasłonecznione. Podlewać należy wodą odstaną, małymi dawkami co dwa tygodnie, pilnując by ziemia w doniczce nie uległa przesuszeniu.

Grudnik kwitnie w grudniu

Przy zakupie grudnika wybierzmy okaz, na którym jest mnóstwo zawiązanych już pączków kwiatowych. Gdy już go postawimy w domu, starajmy się nie zmieniać mu miejsca, bowiem może reagować zrzucaniem paków. Roślina potrzebuje stanowiska jasnego lub półcienistego, nie toleruje ostrego słońca. Podłoże w doniczce, w której rośnie grudnik powinno być stale lekko wilgotne (nie można dopuścić do całkowitego przeschnięcia podłoża). Po kwitnieniu roślinie należy zapewnić okres spoczynku.

Hippeastrum kwitnie w grudniu

To roślina cebulowa o wyjątkowo dekoracyjnych kwiatach. Zazwyczaj kupujemy roślinę, która ma dopiero wykształcony pąk kwiatowy, rzadziej okaz już kwitnący. Po zakupie hippeastrum najlepiej postawić w jasnym pomieszczeniu o temperaturze pokojowej, jak najbliżej okna (ale nie w ostrym słońcu). Im silniejszy jest wzrost, tym więcej wody potrzebuje.

Skrzydłokwiat kwitnie w grudniu

Kwitnące skrzydłokwiaty możemy kupić praktycznie przez cały rok. Wybierajmy okazy, które nie mają jeszcze rozwiniętych wszystkich kwiatów. Ogromna zaletą tej rośliny jest zdolność do oczyszczania powietrza z substancji toksycznych. Skrzydłokwiat jest rośliną niewymagającą i łatwą w uprawie. Podlewać roślinę należy tak, by podłoże w doniczce było stale lekko wilgotne.

Kwitnące rośliny doniczkowe. Czy rozpoznasz wszystkie?

Pytanie 1 z 7
Jaka to roślina?
Anturium
Jakie rośliny doniczkowe kwitną zimą?