Begonia zimowa kwitnie ślicznie i długo. Jak dbać o begonię zimową?
Begonia zimowa to wdzięczna roślina doniczkowa, która znakomicie nadaje się do uprawy w domu. Zachwyca ślicznymi kwiatami, które wyglądają jak małe różyczki. Jak uprawiać begonię zimową? Czy begonia zimowa jest wieloletnia?
Autor: Konrad Kalbarczyk
Begonia zimowa
Begonie znane są ze swojej urody i dużych walorów ozdobnych, dlatego chętnie je uprawiamy. W ogrodach popularne są głównie gatunki i odmiany ozdobne z kwiatów, w mieszkaniach natomiast cenione są przede wszystkim rośliny o ozdobnych liściach. Dość szczególną begonią jest natomiast begonia zimowa (Begonia ×hiemalis), będąca typową rośliną pokojową o pięknych kwiatach.
Spis treści
- Czy begonia zimowa jest wieloletnia?
- Kiedy kwitnie begonia zimowa?
- Begonia zimowa w galerii zdjęć
- Jakie warunki należy zapewnić begonii zimowej?
- Czego nie lubi begonia zimowa?
- Jak podlewać i nawozić begonie zimową?
- Co zrobić z begonią zimową po przekwitnięciu? Czy zakwitnie ponownie?
- Begonia zimowa rozmnażanie - kiedy pobierać sadzonki?
Czy begonia zimowa jest wieloletnia?
Begonia zimowa powstała ze skrzyżowania co najmniej dwóch innych gatunków begonii (Begonia socotrana i Begonia ×tuberhybrida) i chociaż jest byliną, zwykle uprawia się ją do czasu przekwitnienia, gdyż później traci na urodzie.
Kiedy kwitnie begonia zimowa?
Najbardziej zaskakującą cechą jest termin kwitnienia begonii zimowej, który przypada na miesiące zimowe (stąd nazwa gatunkowa), choć obecnie można znaleźć też odmiany kwitnące latem i jesienią, a nawet przez cały rok. U większości odmian kwitnienie przypada jednak na okres zimowy. Kiedy dzień jest krótki, na szczytach grubych, mięsistych, ulistnionych i mocno rozgałęzionych pędów, roślina rozwija nieduże, ale bardzo liczne i wyjątkowo piękne, pełne kwiaty, przypominające małe różyczki, które w zależności od odmiany mogą mieć różne kolory (żółte, czerwone, łososiowe, białe, kremowe, pomarańczowe, różowe, a nawet dwukolorowe).
Begonia zimowa w galerii zdjęć
Autor: Konrad Kalbarczyk
Begonia zimowa
Jakie warunki należy zapewnić begonii zimowej?
Uprawa begonii zimowej nie jest najłatwiejsza, bo roślina jest dość wymagająca i utrzymuje swoje piękne kwiaty jedynie wtedy, kiedy ma zapewnione odpowiednie warunki. Gdy zimą zakwita, oczekuje umiarkowanej temperatury (optymalna temperatura to 15-18°C), bo kiedy ma za ciepło (powyżej 22°C), jej kwiaty szybko się starzeją, brunatnieją i opadają. Nie lubi też nagłych zmian temperatury, bo wtedy również traci kwiaty, a do tego zrzuca pąki kwiatowe - nie wolno narażać jej na zimne przeciągi.
Roślinie szkodzą też kuchenne wyziewy gazowe i bliskie sąsiedztwo gorących kaloryferów, dlatego najlepiej uprawiać ją w jasnych, umiarkowanie ciepłych salonach, lekko ogrzewanych oranżeriach lub chronionych przed chłodem werandach.
Begonii zimowej należy zapewnić bardzo jasne, ale osłonięte przed bezpośrednim słońcem stanowisko oraz żyzną, próchniczą, przepuszczalną ziemię o lekko kwaśnym odczynie pH.
Czego nie lubi begonia zimowa?
Begonia zimowa bardzo nie lubi też moczenia liści, dlatego należy unikać jej zraszania, które zresztą nie jest jej potrzebne, gdyż woskowane, błyszczące liście są dobrze chronione przed utratą wilgoci.
Jak podlewać i nawozić begonie zimową?
Begonię zimową trzeba podlewać często, lecz umiarkowanie, małymi dawkami wody, gdyż z powodu mięsistych, magazynujących wodę pędów lepiej znosi przejściową suszę niż zalanie (jej korzenie łatwo gniją w mokrym podłożu).
Ponieważ ten gatunek begonii rośnie i kwitnie zimą, można, a nawet należy w tym czasie roślinę dokarmiać, stosując jednak połowę typowej dawki nawozu dla roślin kwitnących lub nawozu specjalnie przeznaczonego dla kwitnących begonii.
Co zrobić z begonią zimową po przekwitnięciu? Czy zakwitnie ponownie?
Prawdziwy problem z begonią zimową zaczyna się jednak po jej przekwitnieniu. Rośliny zrzucają wtedy nie tylko kwiaty, ale też liście (czasami zamierają także ich pędy), zupełnie tracąc walory ozdobne, dlatego zwykle traktowane są jako rośliny sezonowe i po przekwitnieniu wyrzucane. Begonie zimowe są jednak bylinami i choć należą do roślin krótkowiecznych, po zakończeniu kwitnienia można spróbować dalej je uprawiać.
Jeśli się na to zdecydujemy, przytnijmy wszystkie pędy na wysokość 10-15 i zostawmy roślinę w spokoju, aż znów zacznie wypuszczać nowe przyrosty, co powinno nastąpić stosunkowo szybko (po 3-4 tygodniach). W czasie tego krótkiego spoczynku, zaprzestańmy nawożenia begonii, a jej podlewanie ograniczmy do minimum, co pozwoli roślinie się zregenerować.
Gdy begonia wznowi wegetację, przesadźmy ją do nowego podłoża, a po minięciu wiosennych przymrozków, wystawmy na balkon lub taras, wybierając stanowisko osłonięte przed silnym deszczem i ostrym słońcem. Jesienią, kiedy temperatury zaczną niebezpiecznie spadać do poziomu ok. 10°C (roślina nie jest mrozoodporna), begonię należy ponownie przenieść do widnego, umiarkowanie ciepłego pomieszczenia, w którym spędzi zimę.
Begonia zimowa rozmnażanie - kiedy pobierać sadzonki?
Tak uprawiana begonia zimowa może nadal cieszyć nas swoją uroda, jednak musimy pamiętać, że zachowa względnie efektowny wygląd co najwyżej przez dwa lata, dlatego wcześniej warto wiosną (w marcu) pobrać z niej i ukorzenić wierzchołkowe sadzonki pędowe, dzięki którym możemy wyhodować własne rośliny od podstaw. Ponieważ jednak trwa to zwykle dość długo, a samodzielne rozmnażanie rośliny w warunkach amatorskich nie jest łatwe, dobrym pomysłem może okazać się wymiana starego egzemplarza begonii na nowy i zakup pięknie kwitnącej rośliny.
Poznaj też inne begonie:
- Begonia stale kwitnąca zadziwia kwitnieniem non stop. Jak uprawiać tę begonię w ogrodzie i na balkonie?
- Begonia bulwiasta - sadzenie bulw, uprawa, pielęgnacja, zastosowanie begonii bulwiastej
- Begonia koralowa (Begonia maculata) - modna roślina doniczkowa
Autor: Archiwum serwisu
Begonia bulwiasta ma piękne kwiaty - często jest sadzona w pojemnikach ustawianych na balkonach i tarasach (fot. A.Mike-Jeziorska)
Autor: www.thinkstockphotos.com
Begonia bulwiasta o pędach przewieszających określana jest jako begonia zwisająca lub begonia kaskadowa - doskonale wygląda w wiszących pojemnikach