Begonia koralowa - doniczkowa piękność! Jak dbać o begonię koralową w domowej uprawie?
Begonia koralowa to roślina doniczkowa o wyjątkowo ozdobnych liściach. W ostatnich latach coraz częściej zdobi nasze wnętrza. Podpowiadamy, jakie warunki należy zapewnić begonii koralowej i jak ja pielęgnować. Domowa uprawa begonii koralowej w doniczce.
Autor: GettyImages
Begonia koralowa, zwana też begonią plamistą, to gatunek o niezwykle ozdobnych liściach
Spis treści
- Jak wygląda begonia koralowa?
- Wymagania begonii koralowej
- Pielęgnacja begonii koralowej uprawianej w doniczce
- Odmładzanie i rozmnażanie begonii koralowej
- Begonia koralowa - zastosowanie
Begonie, nazywane ze względu na kształt swoich liści ukośnicami, to rodzaj skupiający wiele pięknych i dekoracyjnych gatunków roślin. Należy do nich między innymi atrakcyjna i modna w ostatnim czasie begonia koralowa (łac. Begonia maculata), mogąca być wspaniałą ozdobą każdego mieszkania.
Jak wygląda begonia koralowa?
Begonia koralowa pochodzi z tropikalnych rejonów Brazylii, gdzie potrafi dorastać nawet do ponad 2 m wysokości, ale w uprawie pokojowej w doniczce zwykle nie przekracza 1 m wysokości.
Roślina ma grubą, wzniesioną, drewniejącą u podstawy, niekiedy rozgałęziającą się łodygę z wyraźnie zaznaczonymi węzłami, dzielącymi ją na odcinki. Z węzłów wyrastają pojedynczo i naprzemiennie duże (do 20-35 cm. długości i 15 cm szerokości), gładkie, błyszczące, miękkie, sercowato-lancetowate, niesymetryczne (jakby ukośne, szersze z jednej strony, węższe z drugiej), zwisające w dół, oliwkowozielone z wierzchu i podbarwiane na czerwono od spodu liście, pokryte licznymi, dużymi, jasnymi cętkami i plamkami.
Od jesieni do późnej wiosny (w zależności od odmiany) begonia koralowa zakwita, wydając nieduże, barwne, bezwonne kwiaty, zebrane w zwisające, gęste, okazałe baldachogrona. Kwiaty mogą być białe, czerwone lub różowe i obok liści stanowią ważny walor dekoracyjny rośliny.
Begonia koralowa ma też kilka odmian ozdobnych, różniących się miedzy innymi pokrojem, wysokością oraz barwą kwiatów i liści. Do ciekawszych należą 'Tamaya', 'Wightii' czy 'Polka Dot Pink'.
Autor: GettyImages
Begonia koralowa, zwana też begonią plamistą, to gatunek o niezwykle ozdobnych liściach
Wymagania begonii koralowej
Begonia koralowa jest nie tylko atrakcyjną, ale też stosunkowo łatwą w uprawie rośliną.
- Stanowisko i podłoże dla begonii koralowej
Roślina oczekuje bardzo jasnego, ale osłoniętego przed bezpośrednim słońcem stanowiska i żyznej, próchniczej, przepuszczalnej, lekko wilgotnej ziemi, najlepiej o lekko kwaśnym odczynie. Podłoże w jej doniczce nie powinno przesychać, ale nie może być też mokre, gdyż na tak ekstremalne warunki (przesuszenie lub zalanie), roślina reaguje zrzucaniem dolnych liści.
Przeczytaj też: Podlewanie roślin doniczkowych w domu: jak często podlewać kwiaty
- Wilgotność powietrza i temperatura dla begonii koralowej
Begonia koralowa lubi wilgotne powietrze, ale ponieważ nie toleruje zraszania liści, najlepiej umieścić jej doniczkę na wilgotnych kulkach keramzytu lub ustawić w pobliżu nawilżacz powietrza bądź zbiornik z wodą (np. odkryte akwarium). Begonia przez cały rok powinna mieć też zapewnioną umiarkowaną temperaturę (ok. 18-22°C), wyższą latem i niższą zimą (temperatura nie może spadać poniżej 15°C, roślina nie lubi też przeciągów).
Pielęgnacja begonii koralowej uprawianej w doniczce
- Nawożenie begonii koralowej
W sezonie wegetacyjnym roślinę dobrze jest też zasilać rozcieńczonym nawozem dla roślin doniczkowych lub nawozami przeznaczonymi dla begonii. Zimą, w czasie spoczynku, należy zaprzestać nawożenia rośliny oraz ograniczyć jej podlewanie do minimum.
Przeczytaj też: Nawożenie kwiatów doniczkowych w domu: Jak i czym nawozić domowe rośliny doniczkowe
- Przesadzanie begonii koralowej
W odpowiednich warunkach begonia koralowa rośnie bardzo szybko, ale nie wymaga częstego przesadzania (wystarczy przesadzać ją raz na 2-3 lata, gdyż woli mieć nieco ciaśniejszą doniczkę).
Czasami begonia może potrzebować podpory, aby jej długie, elastyczne pędy nie przewieszały się pod ciężarem liści na zewnątrz, gdyż mogą się zdeformować lub połamać. Warto też pamiętać, że roślina nie lubi częstego dotykania i przestawiania, więc należy starannie wybrać dla niej docelowe stanowisko.
Odmładzanie i rozmnażanie begonii koralowej
Mimo troskliwej opieki, po kilku latach begonia koralowa może stracić ładny wygląd, gdyż starsze egzemplarze lubią ogałacać się z liści od dołu. W takiej sytuacji roślinę można spróbować odmłodzić, nisko przycinając jej bezlistne pędy lub pozyskać do uprawy nowy egzemplarz.
Begonię koralową można też samodzielnie rozmnożyć, pobierając z niej i ukorzeniając wierzchołkowe sadzonki pędowe (od wiosny do jesieni) lub dzieląc rozrośnięte egzemplarze. W przypadku tego gatunku rozmnażanie przez sadzonki liściowe, tak często stosowane w przypadku innych begonii, jest natomiast dość trudne i nie zawsze przynosi spodziewane efekty.
Latem begonie w doniczce można wynieść na balkon czy taras, ale trzeba ustawić ją w miejscu zacisznym i osłoniętym przed bezpośrednim słońcem.
Begonia koralowa - zastosowanie
Begonia koralowa to piękna i atrakcyjna roślina doniczkowa, która najlepiej prezentuje się w doniczce jako soliter (nie lubi towarzystwa innych roślin i nadmiernego zagęszczenia). Mniejsze egzemplarze dobrze wyglądają bez podpory, gdyż mają ładny, gęsty, kępiasty pokrój, ale większym roślinom przyda się wsparcie w postaci kratek lub palików.
Niektóre odmiany za pomocą odpowiedniego ciecia można też poprowadzić w formie drzewka o smukłym „pieńku” i rozłożystej koronie (np. odmianę 'Tamaya'). Kiedy tak uformowana roślina zakwitnie, jej zwisające, gęste kępy kwiatów będą wyglądały wyjątkowo spektakularnie.
Begonie koralową można uprawiać w każdym pomieszczeniu, ale najlepiej czuje się we wnętrzu umiarkowanie ciepłym, ale bardzo jasnym. Doskonale nadaje się też do uprawy w widnych łazienkach, oknach kwiatowych i oranżeriach (lubi wilgotne powietrze).