Nawożenie kwiatów doniczkowych w domu. Jak i czym nawozić domowe rośliny doniczkowe?

2020-01-20 14:20

Aby kwiaty doniczkowe zdrowo rosły i pięknie dekorowały nasze mieszkania, trzeba je odpowiednio pielęgnować. Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest nawożenie. Poznaj sposoby nawożenia kwiatów doniczkowych oraz stosowane preparaty. Dowiedz się jak i czym nawozić rośliny doniczkowe w domu.

Nawożenie roślin doniczkowych
Autor: GettyImages Nawozy dla roślin doniczkowych występują w róznych formach, np. pałeczek nawozowych

Uprawiając w domu kwiaty doniczkowe, pragniemy posiadać piękne i dorodne rośliny, które na długo zachowają swój atrakcyjny wygląd. Aby jednak kwiaty doniczkowe mogły stać się prawdziwą ozdobą mieszkania, wymagają starannej pielęgnacji i odpowiednich warunków uprawy. Jednym z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, pozwalających utrzymać domowe kwiaty doniczkowe w dobrej kondycji jest odpowiednie nawożenie roślin. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów do zasilania roślin doniczkowych, dlatego warto wiedzieć, który z nich najlepiej wybrać.

Nawożenie kwiatów doniczkowych: nawozy dla roślin doniczkowych

Nawozy dla roślin doniczkowych występują głównie w dwóch postaciach:

  • płynnej (płynne koncentraty, proszki do sporządzenia koncentratu),
  • stałej (tabletki, pałeczki).

Nawożenie kwiatów doniczkowych: nawozy płynne

Nawozy płynne mają postać płynnego koncentratu lub proszku, trzeba je rozcieńczyć wodą. Zawierają w swoim składzie zestaw mikro- i makroelementów w dość dużym stężeniu. Przygotowując z nich roztwór do podlewania kwiatów, musimy koniecznie zastosować się do zaleceń producenta, które są umieszczone na opakowaniu, gdyż inaczej możemy łatwo roślinę przenawozić, uszkodzić jej korzenie lub spalić liście.

Jeśli nie potrafimy określić wymagań pokarmowych naszych kwiatów, możemy ułatwić sobie zadanie, wybierając nawóz płynny przeznaczony dla roślin zielonych, odpowiadający za soczystą zieleń liści (zawierający większą dawkę azotu oraz magnezu, przeznaczony m.in. dla cissusów, bluszczy, zielistek) lub nawóz dla roślin kwitnących, zapewniający bujne i długie kwitnienie (z przewagą potasu i fosforu, przeznaczony dla fiołków, skrzydłokwiatów, anturium).

Musimy jednak pamiętać, że niektóre grupy i gatunki roślin mają dość specyficzne wymagania i znacznie lepiej zareagują na preparat dedykowany specjalnie dla nich niż na nawóz uniwersalny. Należą do nich między innymi paprocie i azalie, potrzebujące do prawidłowego wzrostu nawozów zakwaszających podłoże oraz storczyki i kaktusy, mające małe wymagania pokarmowe i wymagające słabych dawek nawozowych.

Niektóre nawozy płynne możemy stosować również dolistnie, dostarczając roślinie składników pokarmowych za pomocą spryskiwacza. Takich środków nie wolno jednak wykorzystywać do zasilania gatunków o liściach pokrytych włoskami (np. fiołki afrykańskie, begonie królewskie).

Nawożenie kwiatów doniczkowych: nawozy wolno działające

Dość wygodną alternatywą dla nawozów płynnych są łatwe w użyciu nawozy wolno działające, które zwykle mają postać granulek. Ich zastosowanie minimalizuje ryzyko przenawożenia roślin i zapewnia stopniowe uwalnianie do podłoża składników pokarmowych, dzięki czemu przez cały sezon nie musimy martwić się nawożeniem roślin.

>>Przeczytaj też: Nawozy o spowolnionym działaniu (nawozy wolno działające) - zalety i wady

Nawożenie kwiatów doniczkowych: nawozy w postaci stałej

Ciekawą grupą nawozów są pałeczki nawozowe. Podobnie jak nawozy wolno działające, pałeczki także uwalniają składniki pokarmowe do podłoża powoli, ale ich działanie jest krótsze i wystarcza na około 2 miesiące, dlatego w sezonie należy zastosować zaledwie je 2–3-krotnie. Pałeczki mogą też zawierać środki owadobójcze lub grzybobójcze.

Rośliny doniczkowe o najmniejszych wymaganiach