Anturium – egzotyczny kwiat doniczkowy. Pielęgnacja anturium w domu

2015-10-12 18:21
Anturium
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk) Anturium to jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych, którymi zdobimy nasze wnętrza

Anturium to popularny kwiat doniczkowy, chętnie kupowany do ozdoby wnętrz. Anturium zachwyca egzotycznymi kwiatami i pięknymi liśćmi. Podpowiadamy, jak pielęgnować anturium w domu. Zobacz zdjęcia: anturium w ciekawych aranżacjach.

Anturium to jeden z najpopularniejszych kwiatów doniczkowych kupowanych do ozdoby wnętrz. Anturium chętnie kupujemy także na prezent, ponieważ jest rośliną wyjątkowo efektowną.

Anturium - niezwykłe kwiaty

Swój niezwykły wygląd anturium zawdzięcza ciekawej budowie tego, co nazywamy kwiatem, którego część ozdobną stanowi osadzona na długim pędzie pochwa (będąca przekształconym liściem) otaczająca kwiatostan zwany kolbą. Pochwa ta jest szeroka, ma sercowaty kształt i pęcherzykowatą powierzchnię. W zależności od odmiany ma ona różny kolor: od białego przez różowy, zielony, czerwony, bordowy, fioletowy do żółtego; może być także dwubarwna lub mieć ozdobne żyłkowanie. Kolba ma 6–10 cm długości i może być prosta lub lekko wygięta. Na niej znajdują się ściśle ułożone niepozorne kwiaty o silnie zredukowanym okwiacie. Poszczególne odmiany anturium różnią się m.in. rozmiarem kwiatów. Dodatkową ozdobą anturium są jego liście: ciemnozielone, błyszczące.

Cięte kwiaty anturium należą do najchętniej kupowanych, ze względu na wyjątkowa trwałość – umieszczone w wazonie z wodą mogą być ozdobą nawet przez miesiąc. Do kwiatowych bukietów czy kompozycji floryści często wykorzystują także liście anturium.

Oferowane w kwiaciarniach i sklepach anturium zazwyczaj rośnie w mało ciekawej plastikowej doniczce. Warto więc kupując roślinę, dobrać od razu do niej ozdobną doniczkę bądź osłonkę, która będzie pasowała kolorem i kształtem nie tylko do samej rośliny, ale również do pomieszczenia, w którym chcemy anturium ustawić.

Przeczytaj też: Kwiaty doniczkowe w stylu retro – wybieramy kwiaty do mieszkania >>>

Pielęgnacja anturium w domu

Anturium to roślina piękna, ale ma duże wymagania uprawowe. Aby dobrze rosła i kwitła, należy zapewnić jej odpowiednie warunki wzrostu.

Podłoże dla anturium. Po pierwsze anturium potrzebuje lekkiego, próchnicznego, przepuszczalnego podłoża, o pH 4,5–5,5 (można do uprawy anturium zastosować ziemię do storczyków). Na dno doniczki zawsze należy ułożyć warstwę drenażu.

Temperatura, wilgotność powietrza  i światło dla anturium. Do prawidłowego wzrostu anturium wymaga temperatury 22–24 st .C, rozproszonego światła i dużej wilgotności powietrza. Nie należy jednak roślin zraszać! Aby utrzymać wysoką wilgotność powietrza, można np. ustawić w pobliżu rośliny naczynie z wodą. Minimalna temperatura dla anturium wynosi 14 st. C, maksymalna nie powinna przekroczyć 30 st. C. Najlepsze dla anturium jest miejsce jasne, ale nie mocno nasłonecznione, bo w tym wypadku może dojść do poparzenia liści.

Kwiaty domowe zielone, czyli rośliny doniczkowe o ozdobnych zielonych liściach >>>

Podlewanie i nawożenie anturium

Anturium należy podlewać woda odstaną o temperaturze pokojowej. Od września rośliny przechodzą w okres spoczynku, temperaturę należy wtedy obniżyć do 15–18 st. C, ograniczyć podlewanie i zwiększyć dostęp światła. Anturium zasila się nawozami wieloskładnikowymi, ale mocniej rozcieńczonymi niż dla innych roślin, aby zminimalizować ryzyko zasolenia podłoża. Anturium rozmnaża się przez podział mocno rozrośniętych roślin. Najlepiej wykonać to wiosną, przy przesadzaniu.

Kwiaty doniczkowe - Anturium

Kwitnące rośliny doniczkowe. Czy rozpoznasz wszystkie?

Pytanie 1 z 7
Jaka to roślina?
Anturium
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE