Anturium w doniczce - jak dobrze dbać o ten piękny kwiat?
Anturium to popularny kwiat doniczkowy, chętnie kupowany do ozdoby wnętrz. Zachwyca egzotycznymi kwiatami i pięknymi liśćmi. Podpowiadamy, jak pielęgnować anturium w domu. Zobacz zdjęcia: anturium w ciekawych aranżacjach.
Autor: GettyImages
Anturium to jedna z najczęściej kupowanych kwitnących roślin doniczkowych
Spis treści
- Jak wygląda anturium?
- Anturium - popularny kwiat cięty
- Anturium w doniczce
- Jakie wymagania ma anturium?
- Jak dbać o anturium w doniczce?
- Czy anturium można zraszać?
Anturium to jeden z najpopularniejszych kwiatów doniczkowych wykorzystywanych do ozdoby wnętrz. Jest też bardzo chętnie kupowane na prezent, ponieważ jest rośliną wyjątkowo efektowną. Nie bez znaczenia jest fakt, że roślinę można bez problemu kupić praktycznie przez cały rok w kwiaciarniach, marketach, a nawet sklepach dyskontowych. Czy wiesz, jak dbać o anturium, by zachwycało urodą jak najdłużej?
Jak wygląda anturium?
Swój niezwykły wygląd anturium zawdzięcza ciekawej budowie tego, co nazywamy kwiatem, którego część ozdobną stanowi osadzona na długim pędzie pochwa (będąca przekształconym liściem) otaczająca kwiatostan zwany kolbą. Pochwa ta jest szeroka, ma sercowaty kształt i pęcherzykowatą powierzchnię. W zależności od odmiany ma ona różny kolor: od białego przez różowy, zielony, czerwony, bordowy, fioletowy do żółtego; może być także dwubarwna lub mieć ozdobne żyłkowanie. Kolba ma 6–10 cm długości i może być prosta lub lekko wygięta. Na niej znajdują się ściśle ułożone niepozorne kwiaty o silnie zredukowanym okwiacie. Poszczególne odmiany anturium różnią się m.in. rozmiarem kwiatów. Dodatkową ozdobą anturium są jego liście: ciemnozielone, błyszczące.
Anturium - popularny kwiat cięty
Anturium należy do najpopularniejszych i najchętniej kupowanych kwiatów ciętych. W sprzedaży spotyka się wiele odmian anturium, różniących się barwą i wielkością kwiatów. Coraz częściej spotyka się kwiaty dwubarwne, np. czerwono-zielone. Kwiat cięty anturium cechuje wyjątkowa trwałość – umieszczony w wazonie z wodą może być dekoracyjny nawet przez miesiąc.
Do kwiatowych bukietów czy kompozycji floryści często wykorzystują także liście anturium.
Anturium w doniczce
Oferowane w kwiaciarniach i sklepach anturium zazwyczaj rośnie w mało ciekawej plastikowej doniczce. Warto więc kupując roślinę, dobrać od razu do niej ozdobną doniczkę bądź osłonkę, która będzie pasowała kolorem i kształtem nie tylko do samej rośliny, ale również do pomieszczenia, w którym chcemy anturium ustawić.
- Przeczytaj też: Kwiaty doniczkowe w stylu retro – wybieramy kwiaty do mieszkania
Autor: GettyImages
Anturium to jedna z najczęściej kupowanych kwitnących roślin doniczkowych
Jakie wymagania ma anturium?
Anturium to roślina piękna, ale ma duże wymagania uprawowe. Aby dobrze rosła i kwitła, należy zapewnić jej odpowiednie warunki wzrostu.
Podłoże dla anturium. Po pierwsze anturium potrzebuje lekkiego, próchnicznego, przepuszczalnego podłoża, o pH 4,5–5,5 (można do uprawy anturium zastosować ziemię do storczyków). Na dno doniczki zawsze należy ułożyć warstwę drenażu.
Temperatura, wilgotność powietrza i światło dla anturium. Do prawidłowego wzrostu anturium wymaga temperatury 22–24 st .C, rozproszonego światła i dużej wilgotności powietrza. Nie należy jednak roślin zraszać! Aby utrzymać wysoką wilgotność powietrza, można np. ustawić w pobliżu rośliny naczynie z wodą. Minimalna temperatura dla anturium wynosi 14 st. C, maksymalna nie powinna przekroczyć 30 st. C. Najlepsze dla anturium jest miejsce jasne, ale nie mocno nasłonecznione, bo w tym wypadku może dojść do poparzenia liści.
Jak dbać o anturium w doniczce?
- Podlewanie anturium
Anturium należy podlewać woda odstaną o temperaturze pokojowej. Od września rośliny przechodzą w okres spoczynku, temperaturę należy wtedy obniżyć do 15–18 st. C, ograniczyć podlewanie i zwiększyć dostęp światła.
- Nawożenie anturium
Anturium zasila się nawozami wieloskładnikowymi, ale mocniej rozcieńczonymi niż dla innych roślin, aby zminimalizować ryzyko zasolenia podłoża. Anturium rozmnaża się przez podział mocno rozrośniętych roślin. Najlepiej wykonać to wiosną, przy przesadzaniu.
Czy anturium można zraszać?
Kwiatostany anturium nie tolerują zraszania wodą i nie należy tego czynić. Można za to spryskiwać liście anturium, ale koniecznie używając do tego miękkiej wody (np. deszczówki), by na liściach po wyschnięciu nie pozostały białe plamy.
Jeśli konieczne jest podniesienie wilgotności powietrza wokół rośliny, dobrym sposobem jest postawienie obok doniczki naczynia z wodą bądź mokrym mchem. Można też użyć nawilżacza powietrza.