Zioła w doniczkach: czy można zostawić na zimę na dworze?

2022-10-31 13:25

Czy zioła -  rozmaryn, lawendę, estragon, szałwię, tymianek - uprawiane w donicach ustawionych na tarasie można zostawić na zimę na dworze, czy trzeba przenieść do pomieszczenia?

Zioła na tarasie
Autor: www.thinkstockphotos.com

Większość ziół wieloletnich to rośliny odporne na niskie temperatury, ale nie wszystkie są w stanie przetrzymać silne zimowe mrozy. Szczególnie, gdy rosną w pojemnikach na balkonie. Dlatego trzeba je jesienią odpowiednio zabezpieczyć.

Jak przezimować zioła wieloletnie uprawiane w pojemnikach?

Zioła wieloletnie, takie jak cząber górski, hyzop lekarski, lawenda, co roku, zimą powinny przejść okres spoczynku. Najlepiej, jeśli pozostaną na zewnątrz, ponieważ przenosząc je do ciepłego pomieszczenia, sztucznie przedłuża się im okres wegetacji. W złych warunkach świetlnych i w zbyt suchym powietrzu szybko stracą zapasy nagromadzone w korzeniach.

Pojemniki z ziołami zimującymi na zewnątrz ustawiamy w miejscu osłoniętym od wiatru i zabezpieczamy ich bryły korzeniowe przed przemarznięciem. Można to zrobić, owijając doniczki folią bąbelkową lub grubą warstwą gazet. Części nadziemne okrywamy liśćmi lub igliwiem.

Jeżeli jednak zdecydowaliśmy się na przechowywanie ziół wieloletnich w pomieszczeniach, postępujmy z nimi podobnie jak z pelargoniami. Rośliny w pojemnikach postawmy w pomieszczeniu widnym, chłodnym, niezagrożonym mrozem. Temperatura nie powinna przekraczać 15°C. Podlewajmy skąpo, ale tak aby podłoże nie wyschło, ale nie należy nadmiernie nawadniać roślin, bo zaczną chorować. Gdy miną groźby przymrozków (w maju), rośliny możemy wynieść na zewnątrz.

Jak przezimować pelargonie z balkonu. Przechowywanie pelargonii >>>

Co zrobić z ziołami jednorocznymi?

Zioła jednoroczne (na przykład bazylię, majeranek, cząber ogrodowy) można uprawiać na parapecie okiennym przez całą zimę – również te przeniesione z balkonu czy tarasu, pod warunkiem że zapewni się im dostateczną ilość światła. Najlepiej ustawić je na nasłonecznionym parapecie. Można też je doświetlać – nie dłużej niż dziesięć godzin dziennie, począwszy od świtu. Do tego celu używa się lamp jarzeniowych o mocy 40 W, zawieszonych około 30 cm nad wierzchołkami roślin.

Zioła odporne na mróz, czyli jakie zioła dobrze zimują w ogrodzie >>>

Czy rozpoznasz te zioła?

Pytanie 1 z 12
Zioło na zdjęciu to...
kozieradka
Zioła w domu i na balkonie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.