Jak przezimować pelargonie z balkonu. Przechowywanie pelargonii

2020-11-12 16:37 Michał Mazik
Pelargonie jesienią
Autor: Getty Images Przed nadejściem przymrozków należy przenieść pelargonie do pomieszczenia

Pelargonie to bardzo popularne rośliny balkonowe. Niestety, pelargonie to rośliny ciepłolubne i nie przezimują na zewnątrz. Przed nadejściem przymrozków należy przenieść pelargonie do pomieszczenia. Podpowiadamy, jak przezimować pelargonie z balkonu.

Pelargonie to rośliny wieloletnie, jednak po pewnym czasie tracą atrakcyjny pokrój i kwitną coraz słabiej. Przy odpowiednim cięciu i innych zabiegach pielęgnacyjnych uprawia się je zwykle przez kilka lat. Później starsze okazy warto zastąpić nowymi sadzonkami.

Pelargonie to rośliny ciepłolubne – można z powodzeniem uprawiać je nawet na nasłonecznionych, południowych balkonach. Preferencje pelargonii mają jednak także słabe strony – roślinom może zaszkodzić nawet niewielki mróz (już od –3 st. C). Dlatego jesienią pelargonie uprawiane na zewnątrz – na balkonach, tarasach czy w ogrodach – należy przenieść do pomieszczenia zabezpieczonego przed mrozem.

>>Przeczytaj też:

Jak przezimować pelargonie

Do zimowania pelargonii należy wybierać jasne, ale chłodne pomieszczenia, np. budynki gospodarcze, nieogrzewane ogrody zimowe, spiżarnie, klatki schodowe. Optymalna temperatura zimowania wynosi 5–10 st. C, ale pelargonie wytrzymują także chłodniejsze warunki. Roślinę warto przyciąć, skracając wszystkie pędy do 15–20 cm długości. Ponadto należy usunąć zżółknięte liście i przekwitłe kwiatostany. Nawet bezlistna roślina zregeneruje się wiosną.

Przechowywanie pelargonii zimą: podlewanie i nawożenie

Pelargonie w okresie zimowym podlewa się sporadycznie. Zależy to od warunków (temperatura, nasłonecznienie), jakie panują w pomieszczeniu. Prawidłowo pelargonia powinna być podlewania raz na trzy tygodnie, jednak w praktyce często zachodzi potrzeba częstszego wykonywania zabiegu. Pędy pelargonii muszą pozostać jędrne – nie można dopuścić do ich przeschnięcia.Zimą pelargonii nie nawozimy. Od drugiej połowy stycznia rośliny można podlewać solidniej. W czasie przedwiośnia (marzec) warto uszczykiwać pędy, aby pelargonia lepiej rozkrzewiła się. Wtedy dodatkowo zaleca się wznowić intensywne dokarmianie (początkowo nawozy z potasem, później – nawozy dla roślin kwitnących lub specjalistyczne – dla pelargonii).

O autorze
Michał Mazik
Michał Mazik
Michał Mazik - absolwent ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Autor kilkunastu książek o tematyce ogrodniczej i zielarskiej, w tym „Ogród z pasją”, „Zioła w ogrodzie i w domu", „Dary pszczół", „Przyroda Lublina". Współpracuje z mediami, producentami, zajmuje się zakładaniem ogrodów, prowadzi szkolenia branżowe, działa w marketingu. Praktykę zdobywał w Polsce (zakładanie i pielęgnacja ogrodów), Stanach Zjednoczonych (produkcja zieleni ozdobnej), Anglii (pielęgnacja farm malinowych i jeżynowych), Włoszech (sady jabłoniowe). Współpracował z holenderskimi firmami (tworzenie baz danych roślin, ogrodnicze technologie mobilne, konferencje branżowe). Należy do lubelskiego oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Ogrodnictwa.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE