Kwiaty doniczkowe do łazienki – jakie rośliny doniczkowe nadają się do łazienki

2018-08-22 16:03 Katarzyna Józefowicz

W łazience można ustawiać kwiaty doniczkowe, pod warunkiem, że jest tam dostęp światła dziennego. Poznaj najpopualrniejsze rośliny doniczkowe, które nadają się do łazienki.

Łazienka to miejsce, w którym nie spędzamy zbyt wiele czasu, mimo to kiedy już tam jesteśmy, chcielibyśmy czuć się miło i przyjemnie. Relaksujący klimat zapewnią nam między innymi rośliny, o ile tylko będziemy wiedzieć, które wybrać, gdyż nie wszystkie zniosą szczególne warunki, panujące w łazience. Zanim jednak zaczniemy wybierać kwiaty do łazienki, musimy pamiętać, że ma to sens tylko wtedy, gdy pomieszczenie wyposażone jest w choćby niewielkie okienko lub luksfer, przez który może wpadać światło dzienne, bo w całkowitych ciemnościach nie przetrwa żadna roślina doniczkowa, a ich sztuczne doświetlanie będzie kosztowne.

>>Przeczytaj też: Kwiaty doniczkowe w sypialni – czy ustawiać je tylko przy oknie?

Jakie kwiaty do łazienki

Jeśli w naszej łazience znajduje się małe okienko i światła jest w niej niewiele, a do tego pomieszczenie jest ciepłe i wilgotne, odpowiednich roślin powinniśmy szukać wśród gatunków, zasiedlających w naturze dolne partie wilgotnych lasów oraz wśród roślin tropikalnych, które przez cały rok potrzebują wilgotnego i ciepłego powietrza oraz rozproszonego światła. Takie rośliny z natury przystosowane są do skąpego oświetlenia, gdyż w ich środowisku dostępność światła słonecznego ograniczają wysokie drzewa. Zwykle mają też do dyspozycji dostatecznie dużo wilgoci w podłożu i powietrzu, dlatego łazienka będzie dla nich idealnym środowiskiem życia, gdyż panujące w niej warunki będą bardzo zbliżone do tych, jakie znają z natury.

>>Przeczytaj też: Bezpieczne rośliny doniczkowe do pokoju dziecka

Kwiaty do łazienki: paprocie, storczyki i inne

Grupą roślin, która szczególnie dobrze poczuje się w łazience będą paprocie. Do dyspozycji mamy ich całkiem sporo, ale do najciekawszych należą:

  • adiantum klinowate - delikatna paproć o małych, zaokrąglonych, delikatnych listkach, bardzo wrażliwa na suszę,
  • zanokcica gniazdowa - posiadajaca długie, szerokie, językowate, całobrzegie liście tworzące okazałe rozety,
  • platycerium (plaskla, znana bardziej jako łosie rogi) - wyjątkowo oryginalna, duża paproć, o okazałych, sztywnych, przypominających rogi łosia liściach, będąca epifitem, niewymagającym do rozwoju podłoża, mimo iż może być uprawiana w doniczce,
  • nefrolepis wyniosły -o długich, zwisających liściach, złożonych z wielu drobnych, wydłużonych liści, na uwagę zasługuje głównie jej karłowa odmiana 'Norwoodii',
  • orliczka kreteńska - o bardzo ciekawych, powcinanych liściach.

W wilgotnej, ale niezbyt widnej łazience dobrze poczuje się też urokliwa i niewielka widliczka Martensa - roślina przypominająca paproć, dla której ciepło i wilgotne powietrze to podstawa bytu.

Łazienka to również doskonałe miejsce do uprawy licznych storczyków, w tym również pięknych i popularnych falenopsisów (preferują chłodniejsze łazienki), które w naturze zasiedlają wilgotne, półcieniste środowiska leśne. Wilgotne łazienki z rozproszonym światłem są także odpowiednie dla skrzydłokwiatów, kalatei, maranty, anturium, fikusa pnącego, scindapsusa pstrego, echmei wstęgowatej, alokazji Sandera i zroślichy stopowcowej (syngonium).

Skrzydłokwiat
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk) Wilgotne łazienki z rozproszonym światłem są odpowiednie dla skrzydłokwiatów

Kwiaty do jasnej łazienki

Jeśli nasza łazienka posiada spore okno i przez cały dzień jest w niej dużo rozproszonego światła, lista gatunków, które poczują się w niej jak w domu też jest spora. Takie wnętrze wspaniale ozdobi wyjątkowo atrakcyjne i bajecznie kolorowe kaladium dwubarwne, które może przetrwać jedynie tam, gdzie powietrze jest dostatecznie wilgotne i przez cały rok cieple. Roślina tworzy duże, sercowate lub strzałkowate liście, które w zależności od odmiany, pokryte są wyszukanymi wzorami, deseniami lub pięknym rysunkiem nerwów w kontrastowym kolorze. Wiele odmian posiada też liście w kilku kolorach od zielonego, przez biały, różowy aż po czerwony lub fioletowy.
Oprócz kolorowego kaladium, w jasnych, wilgotnych łazienkach możemy też uprawiać wysmukłe cibory, barwne krotony, dwukolorowe epipremnum złociste, eteryczne szparagi pierzaste (asparagus) czy egzotyczne chamedory wytworne.

Jakie kwiaty doniczkowe nie nadają się do łazienki

Nie próbujmy ustawiać w łazienkach roślin, które z natury nie lubią nadmiaru wilgoci i zdecydowanie lepiej znoszą suszę niż zalanie. Dlatego też w łazienkach nie będą czuły się dobrze sukulenty i kaktusy, które z powodu nadmiaru wilgoci mogą nawet zacząć chorować i zamierać.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE