Kalendarz dni, w których wręcza się gwiazdę betlejemską

2021-12-06 8:40
Gwiazda betlejemska
Autor: Kampania unijna Stars Unite Europe Gwiazda betlejemska jest doskonałym prezentem

Oto kalendarz dni, w których wręcza się gwiazdę betlejemską (poinsecję). Gwiazda betlejemska to nie tylko znakomita dekoracja na Boże Narodzenie. Poinsecja może być także świetnym prezentem, nie tylko gwiazdkowym.

Na początku XX wieku w Kalifornii narodził się pomysł by to właśnie poinsecja stała się bożonarodzeniową rośliną, nieodłącznie związaną ze świąteczną symboliką. Sławę zapewnił jej niezwykły i bardzo symboliczny kształt. Obecnie poinsecja jest stałym elementem Świąt Bożego Narodzenia. Nie tylko dobrze się prezentuje na świątecznym stole, ale również jest doskonałym gwiazdkowym prezentem. Poniższy kalendarz prezentuje kiedy i w jakich rejonach świata kultywowana jest tradycja obdarowywania się upominkami.

>>Przeczytaj też: Jak pielęgnować gwiazdę betlejemską w domu >>>

Poinsecja na 6 grudnia

Mikołajki to dzień, będący drugim co do ważności grudniowym świętem, w którym zazwyczaj dostajemy prezenty. Dziś otrzymują je jedynie dzieci, ale niegdyś to właśnie 6 grudnia ludzie obdarowywali się świątecznymi podarunkami. Idea ta przetrwała w Niemczech, Włoszech i Austrii, ale w postaci drobiazgów umieszczanych pod poduszką, w bucie bądź skarpecie. Belgia i Holandia należą do jedynych miejsc, które kultywują tradycję wręczania świątecznych podarunków właśnie 6 a nie 24 grudnia. W tym dniu Sinterklass (odpowiednik naszego Mikołaja) w towarzystwie swoich pomocników - Zwarte Piet zgodnie z tradycją obdarowuje wszystkich, którzy przez cały rok dobrze się sprawowali.

Poinsecja na 12 grudnia (Dzień Poinsecji)

Właśnie na ten dzień przypada święto tej pięknej rośliny. Jeszcze do niedawna jedynym krajem, w którym 12 grudnia celebrowano zwyczaj obdarowywania się poinsecją była Ameryka. Od pewnego czasu zwyczaj ten można również zaobserwować w Europie. Tradycja wręczania sobie prezentów kojarzy nam się bardzo pozytywnie a poinsecja jest wyjątkową rośliną, która pomoże nam wyrazić wiele takich uczuć. Jej delikatne płatki zdają się mówić: dziękuję, przepraszam lub po prostu wszystkiego najlepszego, a właśnie takie zwroty najczęściej towarzyszą składanym przez nas życzeniom.

Poinsecja na 24 grudnia

W wielu krajach 24 grudnia należy do najważniejszych dni w roku i to nie z uwagi na prezenty. To jeden z nielicznych dni w roku kiedy możemy zasiąść przy stole z rodziną lub przyjaciółmi i cieszyć się sobą. Podarunki wręczane są tego dnia w Niemczech, Austrii, Polsce, Czechach, na Węgrzech czy Łotwie i towarzyszy temu wiele zabawy. W wielu europejskich krajach dzieci oczekują Świętego Mikołaja, Gwiazdora bądź aniołków, które przynoszą podarunki. Natomiast Baskowie wypatrują Olentzero, starego palacza węglem, który obdarowuje nie tylko tych najmłodszych.

Przeczytaj też: Dekoracja świątecznego stołu z gwiazdą betlejemską >>>

Poinsecja na 25 grudnia

O poranku 25 grudnia prezenty dostają mieszkańcy Belgii, Francji, Wielkiej Brytanii oraz niektórych rejonów Włoch i Portugalii. We Francji podarunki przynosi Père Noel, w Wielkiej Brytanii Father Christmas, a w Bułgarii Djado Koleda. W niektórych rejonach Włoch to Bambinello, Dzieciątko Jezus wręcza upominki tym najgrzeczniejszym. W Portugalii też nie dostaniemy prezentów od Świętego, chociaż ten zwyczaj coraz bardziej jest popularny. Według tradycji w prowincji Algarve prezenty symbolizują podarunki, które wręczyli małemu Jezusowi pasterze.

Poinsecja na Nowy Rok

Grecy, Rosjanie czy Turcy wręczają podarunki bliskim z nocy 31 grudnia na 1 stycznia. Chociaż w greckiej tradycji rozdaje się prezenty 24 grudnia, to nie odmawiają sobie tej przyjemności także w Sylwestra. Prezenty wręcza im Św. Vassilios. W Rosji w Nowy Rok dzieci z niecierpliwością oczekują Dziadka Mroza, który przynosi im prezenty w towarzystwie swej wnuczki Śnieżynki. W Turcji z kolei Święta Bożego Narodzenia obchodzone są z pominięciem chrześcijańskiej tradycji, ale z prezentami.

Poinsecja na 6 stycznia (Święto Trzech Króli)

W wielu krajach, takich jak Włochy, czy Hiszpania bliscy obdarowują się prezentami w dniu 6 stycznia. Podczas gdy w Hiszpanii podarunki przynoszą Reyes Magos - Trzej Królowie, we Włoszech dzieci z niecierpliwością oczekują wiedźmy Befany, która to zrzuca prezenty przelatując na swej miotle nad domami.

Kupujemy gwiazdę betlejemską: jak kupić ładną poinsecję
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE