Kalendarz dni, w których wręcza się gwiazdę betlejemską

Oto kalendarz dni, w których wręcza się gwiazdę betlejemską (poinsecję). Gwiazda betlejemska to nie tylko znakomita dekoracja na Boże Narodzenie. Poinsecja może być także świetnym prezentem, nie tylko gwiazdkowym.
Na początku XX wieku w Kalifornii narodził się pomysł by to właśnie poinsecja stała się bożonarodzeniową rośliną, nieodłącznie związaną ze świąteczną symboliką. Sławę zapewnił jej niezwykły i bardzo symboliczny kształt. Obecnie poinsecja jest stałym elementem Świąt Bożego Narodzenia. Nie tylko dobrze się prezentuje na świątecznym stole, ale również jest doskonałym gwiazdkowym prezentem. Poniższy kalendarz prezentuje kiedy i w jakich rejonach świata kultywowana jest tradycja obdarowywania się upominkami.
>>Przeczytaj też: Jak pielęgnować gwiazdę betlejemską w domu >>>
Poinsecja na 6 grudnia
Mikołajki to dzień, będący drugim co do ważności grudniowym świętem, w którym zazwyczaj dostajemy prezenty. Dziś otrzymują je jedynie dzieci, ale niegdyś to właśnie 6 grudnia ludzie obdarowywali się świątecznymi podarunkami. Idea ta przetrwała w Niemczech, Włoszech i Austrii, ale w postaci drobiazgów umieszczanych pod poduszką, w bucie bądź skarpecie. Belgia i Holandia należą do jedynych miejsc, które kultywują tradycję wręczania świątecznych podarunków właśnie 6 a nie 24 grudnia. W tym dniu Sinterklass (odpowiednik naszego Mikołaja) w towarzystwie swoich pomocników - Zwarte Piet zgodnie z tradycją obdarowuje wszystkich, którzy przez cały rok dobrze się sprawowali.
Poinsecja na 12 grudnia (Dzień Poinsecji)
Właśnie na ten dzień przypada święto tej pięknej rośliny. Jeszcze do niedawna jedynym krajem, w którym 12 grudnia celebrowano zwyczaj obdarowywania się poinsecją była Ameryka. Od pewnego czasu zwyczaj ten można również zaobserwować w Europie. Tradycja wręczania sobie prezentów kojarzy nam się bardzo pozytywnie a poinsecja jest wyjątkową rośliną, która pomoże nam wyrazić wiele takich uczuć. Jej delikatne płatki zdają się mówić: dziękuję, przepraszam lub po prostu wszystkiego najlepszego, a właśnie takie zwroty najczęściej towarzyszą składanym przez nas życzeniom.
Poinsecja na 24 grudnia
W wielu krajach 24 grudnia należy do najważniejszych dni w roku i to nie z uwagi na prezenty. To jeden z nielicznych dni w roku kiedy możemy zasiąść przy stole z rodziną lub przyjaciółmi i cieszyć się sobą. Podarunki wręczane są tego dnia w Niemczech, Austrii, Polsce, Czechach, na Węgrzech czy Łotwie i towarzyszy temu wiele zabawy. W wielu europejskich krajach dzieci oczekują Świętego Mikołaja, Gwiazdora bądź aniołków, które przynoszą podarunki. Natomiast Baskowie wypatrują Olentzero, starego palacza węglem, który obdarowuje nie tylko tych najmłodszych.
Przeczytaj też: Dekoracja świątecznego stołu z gwiazdą betlejemską >>>
Poinsecja na 25 grudnia
O poranku 25 grudnia prezenty dostają mieszkańcy Belgii, Francji, Wielkiej Brytanii oraz niektórych rejonów Włoch i Portugalii. We Francji podarunki przynosi Père Noel, w Wielkiej Brytanii Father Christmas, a w Bułgarii Djado Koleda. W niektórych rejonach Włoch to Bambinello, Dzieciątko Jezus wręcza upominki tym najgrzeczniejszym. W Portugalii też nie dostaniemy prezentów od Świętego, chociaż ten zwyczaj coraz bardziej jest popularny. Według tradycji w prowincji Algarve prezenty symbolizują podarunki, które wręczyli małemu Jezusowi pasterze.
Autor: Kampania unijna Stars Unite Europe
W Dniu Poinsecji obdarowujemy bliskich gwiazdą betlejemską
Poinsecja na Nowy Rok
Grecy, Rosjanie czy Turcy wręczają podarunki bliskim z nocy 31 grudnia na 1 stycznia. Chociaż w greckiej tradycji rozdaje się prezenty 24 grudnia, to nie odmawiają sobie tej przyjemności także w Sylwestra. Prezenty wręcza im Św. Vassilios. W Rosji w Nowy Rok dzieci z niecierpliwością oczekują Dziadka Mroza, który przynosi im prezenty w towarzystwie swej wnuczki Śnieżynki. W Turcji z kolei Święta Bożego Narodzenia obchodzone są z pominięciem chrześcijańskiej tradycji, ale z prezentami.
Poinsecja na 6 stycznia (Święto Trzech Króli)
W wielu krajach, takich jak Włochy, czy Hiszpania bliscy obdarowują się prezentami w dniu 6 stycznia. Podczas gdy w Hiszpanii podarunki przynoszą Reyes Magos - Trzej Królowie, we Włoszech dzieci z niecierpliwością oczekują wiedźmy Befany, która to zrzuca prezenty przelatując na swej miotle nad domami.
Polecany artykuł: