Jak zrobić stroik na Boże Narodzenie - prosta instrukcja krok po kroku

2023-11-29 13:20
Świąteczny stroik
Autor: GettyImages Świąteczny stroik

Stroiki świąteczne to jedne z najpopularniejszych dekoracji na Boże Narodzenie. Zobacz, jak zrobić prosty stroik z gałązek iglaków na Boże Narodzenie. Instrukcja wykonania świątecznego stroika - krok po kroku. A zdjęcia z galerii niech będą inspiracją.

Spis treści

  1. Stroik na Boże Narodzenie – potrzebne materiały do wykonania stroika
  2. Stroik na Boże Narodzenie – wykonanie stroika krok po kroku
  3. Galeria zdjęć: stroiki świąteczne - inspiracje

W okresie Świąt Bożego Narodzenia odświętnie dekorujemy nasze domy i mieszkania. Najważniejszym elementem świątecznego wystroju wnętrz jest oczywiście choinka, ale zaraz obok niej plasują się świąteczne stroiki. Z braku czasu najczęściej kupujemy je w kwiaciarni lub w centrum handlowym, gdzie oferta z roku na rok jest coraz bogatsza. Ceny stroików bożonarodzeniowych są zróżnicowane i zależą m.in. od wielkości ozdoby i elementów, z jakich się składa. Musimy wydać określoną kwotę, czasem niemałą. A do tego wybrane ozdoby nie zawsze odpowiadają naszym oczekiwaniom.

Dlaczego więc nie zrobić świątecznego stroika samodzielnie? Wykonanie prostego stroika na Boże Narodzenie nie jest zadaniem szczególnie trudnym, dlatego warto poświęcić trochę czasu i spróbować swoich sił. W ten sposób zyskamy oryginalną i dopasowaną do naszego wnętrza bożonarodzeniową dekorację, a przy okazji zaoszczędzimy na świątecznych zakupach.

Podpowiadamy, jak zrobić bardzo prosty świąteczny stroik.

Stroik na Boże Narodzenie – potrzebne materiały do wykonania stroika

Do przygotowania stroika na Boże Narodzenie potrzebne są gałązki iglaków – to one będą stanowić bazę dekoracji. Aby igły z gałązek iglaków szybko się nie obsypały, wybierzmy świerk kłujący lub świerk serbski albo jodłę (kaukaską, koreańską bądź pospolitą). Do stroika bożonarodzeniowego można też użyć gałązek sosny (sosny wejmutki czy sosny pospolitej). Unikajmy natomiast mało trwałego świerka pospolitego.

Kolejnym ważnym elementem stroika jest podstawa, na której umieścimy całą kompozycję. Może to być płaskie naczynie o ciekawym kształcie, oryginalny korzeń, fragment pnia drzewa lub fantazyjny koszyczek.

Dodatkowo potrzebne będą elementy dekoracyjne: świece, wstążka, bombki, sztywny lecz elastyczny drut, gąbka florystyczna oraz dowolnie wybrane dodatki, np. szyszki, orzechy, owoce (róży, głogu, jarzębiny), ozdobne bezlistne gałązki (np. wierzby mandżurskiej lub derenia), suszone plastry owoców czy włókna sizalowe.

Przeczytaj też:

Stroik na Boże Narodzenie – wykonanie stroika krok po kroku

1. Pierwszym krokiem wykonania stroika na Boże Narodzenie jest przycięcie gałązek na odpowiednią do planowanej wielkości naszego stroika.

2, Następnie naczynie, które będzie podstawą stroika, wypełniamy gąbka florystyczną, przycinając ją tak, aby wypełniała całe wnętrze pojemnika.

3. Kolejnym etapem jest umocowanie przyciętych gałązek w gąbce układając je w dowolnie wybrany kształt (podłużny, trójkątny lub owalny – według naszego uznania).

4. W dolne końce świec wbijamy kawałki drutu, a następnie mocujemy je do grubych gałązek w centralnej części kompozycji.

5. Teraz już możemy kompozycję uzupełniać dowolnymi elementami dekoracyjnymi, przytwierdzając je do gałązek drutem.

Galeria zdjęć: stroiki świąteczne - inspiracje

Czy rozpoznasz rośliny są związane z Bożym Narodzeniem? Sprawdź, czy na pewno znasz je wszystkie

Pytanie 1 z 9
To najpopularniejszy iglak na bożonarodzeniowe drzewko - wydziela piękny, żywiczny zapach
Świerk pospolity
Bożonarodzeniowy stroik - świąteczna dekoracja stołu
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE