12 grudnia - Dzień Gwiazdy Betlejemskiej - Dzień Poinsecji

2022-12-07 16:44
Gwiazda betlejemska
Autor: Stars for Europe, kampania unijna Stars Unite Europe Poinsecja, zarówno jako dekoracja świąteczna czy jako prezent, ze swoimi kolorowymi przylistkami w kształcie gwiazdy, jest symbolem Bożego Narodzenia

Na całym świecie 12 grudnia obchodzony jest jako Dzień Poinsecji - święto niezwykłej, zimowej rośliny powszechnie znanej jako gwiazda betlejemska. W okresie Świąt Bożego Narodzenia gwiazda betlejemska to najpopularniejsza roślina doniczkowa kwitnąca zimą, która zdobi nasze wnętrza.

Dzień 12 grudnia w kalendarzu niestandardowych świąt jest zarezerwowany przez poinsecję, czyli gwiazdę betlejemską. Od 1852 roku jest on szczególnie celebrowany w Stanach Zjednoczonych, a z roku na rok zdobywa coraz większą popularność również w Europie. Wiele osób zadaje sobie pytanie jaka jest geneza tego święta i jak należy je obchodzić.

Dlaczego 12 grudnia jest świętem gwiazdy betlejemskiej?

Dzień Poinsecji upamiętnia śmierć Joela Roberta Poinsetta, który był pierwszym amerykańskim ambasadorem w Meksyku i wielkim entuzjastą roślin. To on w 1828 roku odkrył w Meksyku dziko rosnące poinsecje i oczarowany ich pięknem sprowadził je około 200 lat temu do USA nadając im swoje imię. Stąd wywodzi się nazwa Poinsettia i jej spolszczona wersja- poinsecja. Bardzo szybko ta niezwykła roślina ze swoimi okazałymi, czerwonymi przylistkami rozprzestrzeniła się po całym kraju i znalazła rzesze miłośników. Joel Robert Poinsett zmarł w dniu 12 grudnia 1851 roku. Rok po jego śmierci Kongres Stanów Zjednoczonych, ku czci dyplomaty, ustanowił 12 grudnia Dniem Poinsecji.

Każdego roku w całej Europie sprzedaje się 100 milionów poinsecji, a w grudniu co druga jest kupowana na prezent.

>>Przeczytaj też: Poinsecja: kalendarz dni, w których wręcza się gwiazdę betlejemską

W Dzień Poinsecji podaruj gwiazdę betlejemską

Dołącz do miłośników gwiazd betlejemskich i świętuj Dzień Poinsecji, wręczając komuś gwiazdę betlejemską!

Jest tak wiele powodów, żeby sprawić komuś radość i mile zaskoczyć tego dnia. Poinsecje mogą zastąpić wyrazy miłości, uznania, przeprosin, ale też podnieść kogoś na duchu. Z kilkoma dodatkami, w ładnej aranżacji sprawiają, że cel, który przyświeca przy ich wręczaniu zostaje osiągnięty.

W Dniu Poinsecji mamy szczególną okazję sprawić przyjemność bliskiej osobie, wyznać miłość partnerowi czy podziękować komuś za przysługę. W gorącym okresie przed Bożym Narodzeniem gwiazda betlejemska pozwoli na chwilę oderwać się od codzienności i poczuć magię świąt.

Poinsecja jest właściwym, niezobowiązującym prezentem na każdą okazję. Ta piękna zimowa roślina ma tak wiele różnych kolorów i kształtów, że trafi w gust każdego. Sama w sobie jest bardzo efektowna a udekorowana może być niepowtarzaną kompozycją dla osoby, której chcemy ją podarować.

A to ciekawe
dzien-poinsecji

Autor: Stars for Europe

12 grudnia obchodzony jest Dzień Poinsecji

W Stanach Zjednoczonych Dzień Poinsecji jest celebrowany od dawna. W tym dniu popularne jest obdarowywanie bliskich osób gwiazdą betlejemską. Tym miłym gestem wywołuje się uśmiech, wyraża sympatię, wdzięczność, sprawia miłą niespodziankę. Zwyczaj ten zyskuje na popularności również w Polsce. Wyrażanie uczuć poprzez kwiaty i rośliny od zawsze było w polskiej tradycji. W grudniu w kwiaciarniach można kupić gwiazdy betlejemskie w bogatej palecie kolorystycznej, o różnych kształtach i rozmiarach.

Dzień Poinsecji
Autor: Stars for Europe Dzień Poinsecji przypada 12 grudnia
Kupujemy gwiazdę betlejemską: jak kupić ładną poinsecję
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE