Gwiazda betlejemska: jak pielęgnować gwiazdę betlejemską w domu

2020-12-01 15:19 Na podstawie materiałów prasowych Stars for Europe
Gwiazda betlejemska
Autor: STARS FOR EUROPE Gwiazdy betlejemskie na dobre zagościły w naszych świątecznie udekorowanych domach. Co zrobić, by zdobiły je jak najdłużej?

Aby gwiazdy betlejemskie pięknie zdobiły nasze wnętrza w okresie Bożego Narodzenia, musimy zapewnić im odpowiednie warunki. Przeczytaj, jak pielęgnować gwiazdę betlejemską, by długo cieszyć się jej pięknem.

Gęste, mocne, zielone listowie właściwy kolor przylistków, efektownie rozwinięty kwiatostan i wreszcie dobrze rozgałęzione korzenie: poinsecja (gwiazda betlejemska), posiadająca wszystkie te cechy jest w bardzo dobrym stanie, a to oznacza, że ma wielką szansę zachować swój urok przez okres Świąt Bożego Narodzenia aż do Nowego Roku. Natomiast opadające, wyblakłe oraz łamliwe liście zawsze wskazują na to, że pielęgnacja rośliny nie była właściwa.

Pielęgnacja poinsecji: żółknięcie i utrata liści - powód: zimno lub wilgoć

Żółknięcie liści gwiazdy betlejemskiej przed opadaniem, wskazuje na to, że korzenie poinsecji zostały uszkodzone. Najczęstszą przyczyną takiego stanu jest stale utrzymująca się w pomieszczeniu wilgoć lub zimno. Popularne zimowe rośliny kwitnące słabo znoszą temperatury poniżej 15 stopni Celsjusza, jak i nadmierną wilgotność. Dlatego pamiętajmy, by kupując poinsecję poprosić o dobre jej owinięcie i przetransportować ją do domu tak szybko jak to możliwe. Należy ją przechowywać w temperaturze 15–22 stopni Celsjusza i podlewać ostrożnie co dwa dni letnią wodą.

Uwaga: należy przede wszystkim unikać nadmiaru wody, roślina nie może stać w wodzie.

Pielęgnacja poinsecji: utrata liści od samego początku - powód: przeciągi, zbyt mocne słońce lub ogrzewanie

Jeśli poinsecja zrzuca dolne liście, nawet jeśli są jeszcze zielone, może to być spowodowane przeciągami, zbyt mocnym nasłonecznieniem lub zbyt suchym i ciepłym powietrzem w pomieszczeniu. Przy wyborze miejsca dla poinsecji należy upewnić się, że nie będzie narażona na te czynniki. Jednak, mimo że roślina nie lubi bezpośredniego światła słonecznego, aby zakwitnąć potrzebuje jasnego stanowiska.Niezależnie od przyczyny, jeśli liście zaczęły już opadać, często jest za późno na pomoc. Niestety, zrzucone liście nie wyrosną ponownie. Gdy roślina jest „naga”, jedynym rozwiązaniem jest zakup nowego okazu.

>>Przeczytaj też:

Gwiazda betlejemska: roślina na Boże Narodzenie

Pielęgnacja poinsecji: opadanie liści, brązowe brzegi - powód: suchość lub niedobór składników odżywczych

Jeśli bryła korzeniowa poinsecji uschnie, roślina zacznie zrzucać liście. Poinsecja źle znosi okres suszy. Wznowienie podlewania jest zazwyczaj wystarczające by ją ożywić. Poinsecja nie wymaga dodatkowych odżywek w okresie kwitnienia. Później, jasne plamy lub brązowe brzegi liści mogą wskazywać na brak składników odżywczych. W tym przypadku należy raz w miesiącu dodać do wody odżywkę dla poinsecji.

Pielęgnacja poinsecji: przy zakupie zawsze należy sprawdzić jakość rośliny

Czasami zdarza się, że pomimo odpowiedniej pielęgnacji, poinsecja traci liście zaledwie kilka dni po opuszczeniu sklepu. Jest to dowód na to, że roślina była już uszkodzona w sklepie. Każdy, kto chce cieszyć się poinsecją przez długi czas, powinien zwrócić uwagę na jakość rośliny przy zakupie i wybrać egzemplarz dobrej jakości. Nawet najlepsza pielęgnacja i odżywki pójdą na marne, jeśli roślina była uszkodzona przed zakupem.

Przy wyborze poinsecji trzeba sprawdzić, czy roślina ma mocne i grube liście, a pąki kwiatów nie posiadają widocznych śladów zniszczeń. Powinno się unikać kupowania gwiazd betlejemskich ustawionych w miejscach narażonych na częste przeciągi, takich jak wejścia i wyjścia ze sklepu. Dotykając palcem podłoża można upewnić się, że sprzedawane rośliny nie mają zbyt sucho lub mokro w doniczce. Stosując się do powyższych rad, sprawimy, że nasza poinsecja odwdzięczy nam się długim i obfitym życiem.

Warto wiedzieć

Pielęgnacja poinsecji: unikaj mokrych korzeni, przeciągów i zimna!

Poinsecje nie lubią nadmiernie troskliwej opieki. Korzeniom zdecydowanie szkodzi nadmierna wilgotność podłoża czy stojąca na dnie doniczki woda, powodująca żółknięcie liści, a w konsekwencji ich całkowite opadnięcie. Gwiazdę betlejemską należy podlewać tylko wtedy, kiedy wyraźnie wygląda na spragnioną. Przywiędnięte liście szybko odzyskają blask po podlaniu rośliny odpowiednią ilością wody. Jeżeli na liściach pokażą się blade plamy lub zbrązowieją brzegi liści, należy raz w miesiącu dodać do wody odżywkę w płynie.

Poinsecje są bardzo wrażliwe na niską temperaturę: nie lubią zimna ani przeciągów, a temperatura poniżej 15 st. C z pewnością nie jest dla nich wskazana. Trzeba być ostrożnym podczas zakupu rośliny. Przy zakupie należy owinąć poinsecję i przetransportować ją jak najszybciej do ciepłego pomieszczenia. Najlepsza temperatura dla gwiazdy betlejemskiej wynosi 15-22 st. C. Roślina najlepiej rozwija się w jasnym miejscu, jeśli jednak zostanie umieszczona zbyt blisko suchego czy ciepłego powietrza z kaloryfera lub będzie narażona na bezpośrednie promienie zimowego słońca, jej kolorowe liście zaczną marnieć.

Poinsecje
Autor: STARS FOR EUROPE
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE