Poinsecja - jak pielęgnować gwiazdę betlejemską, żeby nie opadały liście?
Poinsecja, czyli gwiazda betlejemska, zdobi nasze mieszkania na Boże Narodzenie. Aby była długo atrakcyjna, musimy zapewnić jej odpowiednie warunki i właściwie o nią dbać. Przeczytaj, jak dbać o poinsecję, by długo cieszyć się jej pięknem. Poinsecja - jak pielęgnować?
Autor: Stars for Europe, kampania unijna Stars Unite Europe
Dzięki swoim wspaniałym przylistkom poinsecje wprowadzają świąteczny nastrój
Święta Bożego Narodzenia to niezwykły czas w roku, celebrowany w gronie rodziny i przyjaciół. Jego cudowną atmosferę podkreślają świąteczne dekoracje, wśród których szczególną rolę pełnią poinsecje, zwane gwiazdami betlejemskimi. Stały się one częścią Świąt Bożego Narodzenia podobnie jak choinki, świąteczne wypieki i prezenty. Te rośliny wnoszą radość do domu, oczarowują gości i roztaczają świąteczną aurę, a przy tym są łatwe w pielęgnacji.
Gwiazdy betlejemskie występują w bogatej palecie kolorystycznej - mogą być czerwone, białe, kremowe, żółte, różowe i morelowe, delikatnie pastelowe, ale również intensywne, subtelnie cieniowane i mocno nakrapiane.
Spis treści
- Gwiazda betlejemska - skąd pochodzi i jak stała się tak popularna?
- Pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej: 5 najważniejszych zasad pielęgnacji poinsecji
- Gwiazda betlejemska jako kwiat cięty
- Gwiazda betlejemska - co zrobić, żeby liście nie opadały?
- Poinsecja - jak kupować gwiazdę betlejemską?
- Jak sprawić, aby poinsecje znów się wybarwiły?
Gwiazda betlejemska - skąd pochodzi i jak stała się tak popularna?
Aztecka legenda głosi, że płonący kwiat (Cuetlaxochitl) jest zabarwiony krwią bogini, której serce pękło z miłości. Aztekowie cenili tę roślinę ze względu na jej praktyczne zalety: z jej liści robili czerwony pigment, którego używali do kosmetyków i tkanin, a mleczny sok wykorzystywali do zbijania wysokiej gorączki.
W półtropikalnym klimacie wilczomlecz piękny rośnie jako krzew i może dorastać nawet do 4 m wysokości. Roślina zauroczyła Joela Poinsetta – ambasadora Stanów Zjednoczonych w Meksyku, doktora i pasjonata botaniki, który na początku XIX wieku sprowadził ją do kraju. To na jego cześć otrzymała ona nazwę poinsecja. Z kolei do Europy trafiła dzięki przyrodnikowi Alexandrowi von Humboldtowi, który przywiózł ją z podróży do Ameryki. W Berlinie została skatalogowana i otrzymała nazwę botaniczną Euphorbia pulcherrima (najpiękniejsza z euforbii).
Na początku XX w. w Ameryce niemiecki emigrant – Paul Ecke zajął się promocją poinsecji, rozpoczynając jej wspaniałą, światową karierę. Zafascynowany czerwono-zielonymi roślinami rosnącymi koło jego farmy w Kalifornii, Ecke spróbował swoich sił w uprawie poinsecji. Odniósł sukces promując świeżo ścięte gałązki poinsecji jako roślinę bożonarodzeniową. Jego syn, Paul junior, sprzedawał je podczas sezonu świątecznego w widocznych miejscach na Bulwarach: Zachodzącego Słońca i Hollywoodzkim w Los Angeles. Kariera poinsecji zatem zaczęła się w słynnej na całym świecie „Alei Sław”, w Hollywood.
Zachęcony sukcesem gwiazdy betlejemskiej w Hollywood, Ecke kontynuował jej uprawę i promował jako kwiat cięty w całym kraju. Z czasem produkcja polowa kwiatów ciętych została w dużej części zastąpiona produkcją poinsecji w doniczkach. Dzięki osiągnięciom hodowców niemieckich gwiazda betlejemska może obecnie przetrwać w ogrzewanych pomieszczeniach, czyli w warunkach, które początkowo były dla niej nie do przyjęcia.
Stany Zjednoczone upamiętniły dzień śmierci Poinsetta i od połowy XVIII wieku 12 grudnia obchodzony jest „Dzień Poinsecji”. Z tej okazji Amerykanie obdarowują się gwiazdami betlejemskimi. Ten miły zwyczaj zyskuje również popularność w Europie.
Przeczytaj też:
- Najpopularniejsze kwiaty doniczkowe na Boże Narodzenie
- Najpiękniejsze odmiany gwiazdy betlejemskiej - nie tylko czerwone!
Autor: Stars for Europe, kampania unijna Stars Unite Europe
Dzięki swoim wspaniałym przylistkom poinsecje wprowadzają świąteczny nastrój
Pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej: 5 najważniejszych zasad pielęgnacji poinsecji
Aby długo cieszyć się gwiazdą betlejemską, trzeba przestrzegać kilku zasad pielęgnacji:
1. Dokładnie obejrzyj gwiazdę betlejemską przed zakupem. Poinsecje można kupić w różnych miejscach już od listopada. Jeśli chcemy cieszyć się nimi jak najdłużej, należy przed zakupem uważnie sprawdzić stan rośliny. Lśniące, zielone liście i żółto-zielone pąki kwiatowe są oznaką świeżości. To pąki są kwiatami tej rośliny, a nie – jak się często uważa – kolorowe, pokarbowane czy spiczaste liście, układające się w gwiazdę, zwane przylistkami. Jeśli są one zwiędłe, trzeba wybrać inną roślinę. Należy zrezygnować z roślin, które stały w przeciągu, ponieważ źle znoszą takie warunki. Kupuj wyłącznie poinsecje dobrej jakości!
2. W drodze do domu chroń gwiazdę betlejemską przed chłodem i wiatrem. Poinsecje nie znoszą zimna, mimo że są typowymi, zimowymi roślinami. Lubią ciepło, ponieważ ich ojczyzną jest Meksyk. Ważne jest więc, żeby nie narażać ich na chłód i wiatr. Należy je dobrze owinąć papierem i w miarę szybko przetransportować w ciepłe miejsce.
3. Wybierz dla poinsecji odpowiednie miejsce w domu! Nie stawiaj gwiazdy betlejemskiej w bezpośrednim słońcu. Poinsecje lubią dobrze oświetlone i ciepłe miejsce. Należy je jednak chronić przed bezpośrednim nasłonecznieniem, tak samo jak przed przeciągami. Najlepiej czują się w temperaturze 15–22 st.C. Uwaga: nie należy ich ustawiać obok warzyw i owoców, ponieważ ich przylistki szybko zwiędną.
4. Nie przesadzaj z podlewaniem gwiazdy betlejemskiej. Niedobór wody w przypadku poinsecji jest znacznie lepszy niż jej nadmiar: rośliny nie mogą stać w wodzie, a jej nadwyżkę należy natychmiast odlać, w przeciwnym razie liście wyblakną lub opadną. Optymalne jest podlewanie gwiazdy betlejemskiej niewielką ilością letniej wody co drugi dzień.
5. Zasilaj poinsecje odżywką! Aby przedłużyć blask jej kolorowych przykwiatków, można raz w miesiącu dodać do wody odżywkę do roślin. Dzięki tej małej sztuczce gwiazda betlejemska na dłużej zachowa swój blask ku radości dzieci i dorosłych.
Gwiazda betlejemska jako kwiat cięty
Właściwe przycięcie gwiazdy betlejemskiej. Poinsecje prezentują się znakomicie nie tylko w doniczce, świetnie prezentują się również jako kwiaty cięte - można z nich stworzyć bukiet lub użyć jako element interesującej aranżacji. Po ucięciu poinsecji należy zapobiec wyciekaniu mlecznego soku. W tym celu należy zanurzyć przyciętą łodygę na 5 sekund w wodzie o temperaturze 60 stopni Celsjusza, a następnie w zimnej wodzie z dodatkiem odżywki. Dzięki temu zabiegowi, cięta poinsecja będzie się pięknie prezentować w wazonie, świątecznej kompozycji lub bukiecie nawet przez dwa tygodnie.
Gwiazda betlejemska - co zrobić, żeby liście nie opadały?
Gęste, mocne, zielone listowie właściwy kolor przylistków, efektownie rozwinięty kwiatostan i wreszcie dobrze rozgałęzione korzenie: poinsecja (gwiazda betlejemska), posiadająca wszystkie te cechy jest w bardzo dobrym stanie, a to oznacza, że ma wielką szansę zachować swój urok przez okres Świąt Bożego Narodzenia aż do Nowego Roku. Natomiast opadające, wyblakłe oraz łamliwe liście zawsze wskazują na to, że pielęgnacja rośliny nie była właściwa.
- Żółknięcie i utrata liści poinsecji - powód: zimno lub wilgoć
Żółknięcie liści gwiazdy betlejemskiej przed opadaniem, wskazuje na to, że korzenie poinsecji zostały uszkodzone. Najczęstszą przyczyną takiego stanu jest stale utrzymująca się w pomieszczeniu wilgoć lub zimno. Popularne zimowe rośliny kwitnące słabo znoszą temperatury poniżej 15 stopni Celsjusza, jak i nadmierną wilgotność. Dlatego pamiętajmy, by kupując poinsecję poprosić o dobre jej owinięcie i przetransportować ją do domu tak szybko jak to możliwe. Należy ją przechowywać w temperaturze 15–22 stopni Celsjusza i podlewać ostrożnie co dwa dni letnią wodą.
Uwaga: należy przede wszystkim unikać nadmiaru wody, roślina nie może stać w wodzie.
- Utrata liści poinsecji od samego początku - powód: przeciągi, zbyt mocne słońce lub ogrzewanie
Jeśli poinsecja zrzuca dolne liście, nawet jeśli są jeszcze zielone, może to być spowodowane przeciągami, zbyt mocnym nasłonecznieniem lub zbyt suchym i ciepłym powietrzem w pomieszczeniu. Przy wyborze miejsca dla poinsecji należy upewnić się, że nie będzie narażona na te czynniki. Jednak, mimo że roślina nie lubi bezpośredniego światła słonecznego, aby zakwitnąć potrzebuje jasnego stanowiska.Niezależnie od przyczyny, jeśli liście zaczęły już opadać, często jest za późno na pomoc. Niestety, zrzucone liście nie wyrosną ponownie. Gdy roślina jest „naga”, jedynym rozwiązaniem jest zakup nowego okazu.
- Opadanie liści poinsecji, brązowe brzegi - powód: suchość lub niedobór składników odżywczych
Jeśli bryła korzeniowa gwiazdy betlejemskiej uschnie, roślina zacznie zrzucać liście. Poinsecja źle znosi okres suszy. Wznowienie podlewania jest zazwyczaj wystarczające by ją ożywić. Poinsecja nie wymaga dodatkowych odżywek w okresie kwitnienia. Później, jasne plamy lub brązowe brzegi liści mogą wskazywać na brak składników odżywczych. W tym przypadku należy raz w miesiącu dodać do wody odżywkę dla poinsecji.
Przeczytaj też:
Poinsecja - jak kupować gwiazdę betlejemską?
Czasami zdarza się, że pomimo odpowiedniej pielęgnacji, gwiazda betlejemska traci liście zaledwie kilka dni po opuszczeniu sklepu. Jest to dowód na to, że roślina była już uszkodzona w sklepie. Każdy, kto chce cieszyć się poinsecją przez długi czas, powinien zwrócić uwagę na jakość rośliny przy zakupie i wybrać egzemplarz dobrej jakości. Nawet najlepsza pielęgnacja i odżywki pójdą na marne, jeśli roślina była uszkodzona przed zakupem.
Przy wyborze gwiazdy betlejemskiej trzeba sprawdzić, czy roślina ma mocne i grube liście, a pąki kwiatów nie posiadają widocznych śladów zniszczeń. Powinno się unikać kupowania gwiazd betlejemskich ustawionych w miejscach narażonych na częste przeciągi, takich jak wejścia i wyjścia ze sklepu. Dotykając palcem podłoża można upewnić się, że sprzedawane rośliny nie mają zbyt sucho lub mokro w doniczce. Stosując się do powyższych rad, sprawimy, że nasza poinsecja odwdzięczy nam się długim i obfitym życiem.
Jak sprawić, aby poinsecje znów się wybarwiły?
Poinsecje to rośliny wieloletnie. W naturze, jako krzewy potrafią osiągnąć nawet cztery metry wysokości. Po zakończeniu okresu kwitnienia tracą kolorowe przylistki i zamieniają się w bujne rośliny liściaste. Aby uzyskać ponowny rozkwit poinsecji w kolejne święta, trzymaj je w ciemnym pomieszczeniu przez 12 do 13 godzin dziennie przez co najmniej osiem tygodni. Nawet najmniejsza ilość światła podczas takiego dziennego zaciemnienia zatrzyma proces ponownego kwitnienia. To sprawia, że znacznie łatwiej jest kupić nową roślinę przed sezonem świątecznym.
Autor: Archiwum serwisu
Trzy czerwone poinsecje doniczkowe w szklanych naczyniach, ozdobionych wstążkami i drewnianymi gwiazdkami, ustawione obok siebie na kredensie tworzą ciekawą aranżację (fot. Stars for Europe)
Autor: Stars for Europe
Poinsecje znakomicie nadają się do dekoracji świątecznego stołu