Jak pielęgnować gwiazdę betlejemską w domu

2016-11-07 16:24 Na podstawie materiałów prasowych Stars for Europe

Aby gwiazdy betlejemskie (poinsecje) pięknie zdobiły nasze wnętrza w okresie Bożego Narodzenia, musimy zapewnić im odpowiednie warunki. Przeczytaj, jak pielęgnować gwiazdę betlejemską.

Gęste, mocne, zielone listowie właściwy kolor przylistków, efektownie rozwinięty kwiatostan i wreszcie dobrze rozgałęzione korzenie: poinsecja (gwiazda betlejemska), posiadająca wszystkie te cechy jest w bardzo dobrym stanie, a to oznacza, że ma wielką szansę zachować swój urok przez okres Świąt Bożego Narodzenia aż do Nowego Roku. Natomiast opadające, wyblakłe oraz łamliwe liście zawsze wskazują na to, że pielęgnacja rośliny nie była właściwa.

Pielęgnacja poinsecji: żółknięcie i utrata liści -  powód: zimno lub wilgoć

Żółknięcie liści gwiazdy betlejemskiej przed opadaniem, wskazuje na to, że korzenie poinsecji zostały uszkodzone. Najczęstszą przyczyną takiego stanu jest stale utrzymująca się w pomieszczeniu wilgoć lub zimno. Popularne zimowe rośliny kwitnące słabo znoszą temperatury poniżej 15 stopni Celsjusza, jak i nadmierną wilgotność. Dlatego pamiętajmy, by kupując poinsecję poprosić o dobre jej owinięcie i przetransportować ją do domu tak szybko jak to możliwe. Należy ją przechowywać w temperaturze 15–22 stopni Celsjusza i podlewać ostrożnie co dwa dni letnią wodą.
Uwaga: należy przede wszystkim unikać nadmiaru wody, roślina nie może stać w wodzie.

>>Przeczytaj też: Gwiazda betlejemska: jak zachować urok poinsecji na dłużej

Pielęgnacja poinsecji: utrata liści od samego początku - powód: przeciągi, zbyt mocne słońce lub ogrzewanie

Jeśli poinsecja zrzuca dolne liście, nawet jeśli są jeszcze zielone, może to być spowodowane przeciągami, zbyt mocnym nasłonecznieniem lub zbyt suchym i ciepłym powietrzem w pomieszczeniu. Przy wyborze miejsca dla poinsecji należy upewnić się, że nie będzie narażona na te czynniki. Jednak, mimo że roślina nie lubi bezpośredniego światła słonecznego, aby zakwitnąć potrzebuje jasnego stanowiska.
Niezależnie od przyczyny, jeśli liście zaczęły już opadać, często jest za późno na pomoc. Niestety, zrzucone liście nie wyrosną ponownie. Gdy roślina jest „naga”, jedynym rozwiązaniem jest zakup nowego okazu.

>>Przeczytaj też: Co zrobić, by poinsecja ponownie zakwitła?

Pielęgnacja poinsecji: opadanie liści, brązowe brzegi - powód: suchość lub niedobór składników odżywczych

Jeśli bryła korzeniowa poinsecji uschnie, roślina zacznie zrzucać liście. Poinsecja źle znosi okres suszy. Wznowienie podlewania jest zazwyczaj wystarczające by ją ożywić. Poinsecja nie wymaga dodatkowych odżywek w okresie kwitnienia. Później, jasne plamy lub brązowe brzegi liści mogą wskazywać na brak składników odżywczych. W tym przypadku należy raz w miesiącu dodać do wody odżywkę dla poinsecji.

Pielęgnacja poinsecji: przy zakupie zawsze należy sprawdzić jakość rośliny

Czasami zdarza się, że pomimo odpowiedniej pielęgnacji, poinsecja traci liście zaledwie kilka dni po opuszczeniu sklepu. Jest to dowód na to, że roślina była już uszkodzona w sklepie. Każdy, kto chce cieszyć się poinsecją przez długi czas, powinien zwrócić uwagę na jakość rośliny przy zakupie. Rośliny o mięsistych, mocnych liściach, w początkowym stanie kwitnienia oraz bez widocznych uszkodzeń powinny żyć długo. Bryła korzeniowa nie powinna być ani wysuszona, ani zbytnio wilgotna. Należy unikać roślin stojących w miejscach, które są narażone na przeciągi lub niskie temperatury. Na pewno nie zadomowią się na długi czas.

Zobacz film: Gwiazda betlejemska - roślina na Boże Narodzenie

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE