Najpopularniejsze kwiaty doniczkowe na Boże Narodzenie: gwiazda betlejemska, cyklamen, grudnik, azalia

2019-11-27 13:19 Opracowanie: redakcja serwisu

W okresie Bożego Narodzenia staramy się, by nasze mieszkania wyglądały odświętnie. Warto na święta ozdobić wnętrza roślinami doniczkowymi, takimi jak gwiazda betlejemska, cyklamen, azalia, grudnik.

Najważniejszą dekoracją na Boże Narodzenie jest oczywiście pięknie przystrojona choinka, ale ozdabiamy nasze wnętrza także kwiatami doniczkowymi. Najpopularniejsza z nich jest gwiazda betlejemska, ale coraz częściej wykorzystuje się cyklameny, grudniki oraz azalie.

Kwiaty na Boże Narodzenie: gwiazda betlejemska

W warunkach naturalnych gwiazda betlejemska rośnie na obszarze prawie całej Ameryki Środkowej jako krzewy dochodzące nawet do 3 metrów wysokości. Jej popularna nazwa – poinsecja – pochodzi od nazwiska pierwszego ambasadora Meksyku Joela Poinsettego, który był dyplomatą i botanikiem. Jemu zawdzięczamy odkrycie tej rośliny dla Europejczyków. Dekoracyjne u poinsecji nie są jej kwiaty, małe i niepozorne, ale otaczające je jaskrawo ubarwione liście, zwane przykwiatkami. „Klasyczna” gwiazda betlejemska ma przykwiatki intensywnie czerwone i ciemnozielone liście, ale można kupić także odmiany o przykwiatkach od białych, kremowych i żółtych, przez bladoróżowe, aż po różne odcienie czerwonego. Ostatnio również pojawiły się egzemplarze o przykwiatkach nakrapianych, liściach zielonych z białymi obrzeżami bądź pofałdowanymi przykwiatkami.

Gwiazda betlejemska
Autor: Stars for Europe Gwiazda betlejemska (poinsecja)

Jak pielęgnować gwiazdę betlejemską, by długo zachowała piękny wygląd? >>>

Gwiazda betlejemska dość szybko przestaje być atrakcyjna, już po kilku tygodniach barwne przykwiatki bledną, a część liści opada. Większość z nas wtedy po prostu wyrzuca roślinę. Jednak można przechować ją do następnego roku i doprowadzić do kolejnego kwitnienia. Pod koniec lutego (gdy roślina zaczyna przekwitać) należy stopniowo ograniczyć podlewanie i przenieść ją w chłodniejsze miejsce (o temperaturze 14–16 st. Celsjusza). Następnie należy poinsecję przyciąć, skracając jej pędy do wysokości około 10 cm. W tym czasie roślina może obejść się bez światła i nie należy jej podlewać. Po około dwóch miesiącach przesadzamy ją do świeżego podłoża i umieszczamy w ciepłym i widnym, ale nie bezpośrednio nasłonecznionym, miejscu. Pozbawioną liści poinsecję obficie podlewamy ciepłą i odstałą wodą, aby zaczęła rosnąć. Po kilku tygodniach zaczynamy ją zasilać, najlepiej nawozami dla roślin o dekoracyjnych liściach. Należy zapewnić jak najwięcej wilgoci w powietrzu. Gdy wytworzy młode pędy z 4–5 liśćmi, trzeba ją przyciąć, co spowoduje jej silniejsze rozkrzewienie. Jeśli chcemy, aby poinsecja zakwitła na Boże Narodzenie, trzeba we wrześniu sztucznie skrócić dzień wynosząc ją na dzień do ciemnych pomieszczeń lub po prostu nakrywając czarną tkaniną albo kartonem. Roślina musi być zaciemniona przez około 14 godzin w ciągu doby (jeśli tego nie zapewnimy, poinsecja przerwie tworzenie pąków kwiatowych i przykwiatki nie wybarwią się na czerwono). W tym czasie znów ograniczamy podlewanie i obniżamy temperaturę do około 15 st. C. Po mniej więcej dwóch miesiącach odkrywamy poinsecję na stałe, nawozimy (co 2 tygodnie) i czekamy aż zakwitnie!

Uwaga!

Poinsecja zawiera sok mleczny, który wypływa z łodygi przy jej uszkodzeniu lub przycięciu. Powoduje on podrażnienia skóry, do przycinania rośliny warto więc zakładać gumowe rękawiczki, a złamaną gałązkę można lekko przypalić płomieniem, co zatamuje sączenie się białej substancji.

Grudnik (Schlumbergera)
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk) Grudnik może mieć białe kwiaty

Kwiaty na Boże Narodzenie: zygokaktus (grudnik)

Ta efektowna roślina pochodzi z tropikalnych lasów brazylijskich, gdzie porasta drzewa i skały. Ma piękne kremowe, różowe lub czerwone kwiaty w kształcie długich dzwoneczków na końcach ciemnozielonych pędów. Kwitnie zwykle pod koniec listopada i na początku grudnia stanowiąc atrakcyjną zimową ozdobę naszych mieszkań. Wymaga stanowiska jasnego lub półcienistego, ale nie toleruje ostrego słońca. Temperatura nie powinna przekraczać latem 20 st. Celsjusza, zimą 6–10 st. Celsjusza. Jest wrażliwy na zmianę miejsca, na co reaguje zrzucaniem pąków kwiatowych. Podłoże powinno być lekko wilgotne, podczas kwitnienia należy podlewać umiarkowanie oraz raz na cztery tygodnie zasilać nawozem dla roślin doniczkowych. Zygokaktus nie wymaga częstego przesadzania, co 3–4 lata przenosimy ją do świeżej, przepuszczalnej ziemi dla kaktusów. Błyszczące, mięsiste liście tracą swój połysk po przekwitnięciu. Aby roślina zakwitła ponownie należy zapewnić mu dwukrotny odpoczynek w ciągu roku. Pierwszy – od sierpnia do października, drugi – po przekwitnięciu rośliny (na przełomie lutego i marca). W tym czasie przenosimy ją w nieco chłodniejsze miejsce, skąpiej podlewamy (gdy liście zaczynają się lekko kurczyć) oraz zaprzestajemy nawożenia. Gdy w listopadzie pojawią się nowe pąki kwiatowe w żadnym wypadku nie wolno przestawiać rośliny w inne miejsce, ponieważ może na to zareagować zrzucając wszystkie kwiaty. Po wymaganych okresach przesuszenia roślinę podlewamy co 3–4 dni i codziennie zraszamy, aż do momentu kwitnienia.

>>Przeczytaj też: Grudnik – dlaczego nie kwitnie? Co zrobić by grudnik zakwitł ponownie

Kwiaty na Boże Narodzenie: cyklamen perski

Cyklamen to popularna roślina doniczkowa, która może zdobić nasze mieszkania także w okresie Bożego Narodzenia. Cyklameny mają piękne kwiaty, kształtem przypominające motyle, barwy od białej do czerwonej, z całobrzegimi lub postrzępionymi płatkami. Rośliny kwitną od października do marca. Po przekwitnięciu tracą liście, należy wtedy przestawić je do chłodniejszego pomieszczenia. Gdy w maju rośliny wypuszczą nowe liście, trzeba przesadzić je do kwaśnego, próchnicznego podłoża. Latem można je wystawić na balkon lub do ogrodu, w lekko półcieniste miejsce. Cyklameny potrzebują dość dużo światła, ale nie mogą stać na pełnym słońcu. Optymalna temperatura wynosi w dzień 15–18 st. Celsjusza, w nocy 10–13 st. Celsjusza. Podczas kwitnienia należy podlewać – tylko na podstawkę – minimum dwa razy w tygodniu (lub częściej) nie dopuszczając do przesuszenia ziemi. Przekwitłe kwiaty i pożółkłe liście należy regularnie usuwać, obcinając je tuż u nasady.

>>Przeczytaj też: Co zrobić, by fiołek alpejski zakwitł?

Cyklamen (fiołek alpejski)
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk) Cyklameny efektownie wyglądają, gdy w jednym naczyniu jest ich kilka

Kwiaty na Boże Narodzenie: azalia

Na rynku dostępnych jest wiele odmian azalii o pojedynczych bądź pełnych kwiatach barwy od białej, przez różową do amarantowej. Azalie można formować uzyskując kształt miniaturowego drzewka. Rośliny kwitną od listopada do maja, ale są też odmiany wczesne kwitnące już w październiku. Azalie najczęściej traktujemy jak roślinę jednoroczną, pozbywając się jej po przekwitnięciu, ale odpowiednio pielęgnując, można uprawiać ją kilka lat. W tym celu po przekwitnięciu należy przenieść roślinę do chłodniejszego, nie całkiem ciemnego pokoju, nie dopuszczając do jej przesuszenia, a w połowie maja wynieść do ogrodu lub na balkon i postawić w ciepłym i półcienistym miejscu. Konieczna jest wymiana podłoża na nowe, najlepiej torfowe. Pod koniec września, przed pierwszymi przymrozkami trzeba zabrać ją z powrotem do mieszkania. Azalia wymaga dużej ilości światła, ale nie ostrego słońca. Temperatura nie powinna przekraczać 18 st. Celsjusza (w chłodniejszym pomieszczeniu wypuści więcej pąków kwiatowych). Roślina ma duże zapotrzebowanie na wodę. Do podlewania należy używać wyłącznie wody przegotowanej lub odstałej (nie znosi wody z kranu). Warto zraszać 2–3 razy na tydzień. Konieczne jest systematyczne usuwanie zwiędłych kwiatów i liści.

>>Przeczytaj też: Azalia doniczkowa – jak pielęgnować azalię w doniczce

Azalia w doniczce
Autor: GettyImages
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE