Cyklamen perski, czyli fiołek alpejski - jak kupować i pielęgnować. Praktyczne porady

2021-11-23 13:11
cyklamen
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk) Cyklameny to popularne rośliny doniczkowe kwitnące zimą

Cyklamen perski to jeden z najpiękniejszych kwiatów doniczkowych. Do wyboru mamy odmiany o kwiatach białych, różowych, czerwonych w różnych odcieniach. Warto wykorzystać cyklameny do dekoracji naszego domu w okresie zimowym, bo właśnie wtedy kwitnie.

Cyklamen perski (łac. Cyclamen persicum), zwany potocznie fiołkiem alpejskim, to popularna roślina doniczkowa o niezwykle dekoracyjnych kwiatach. W sprzedaży są liczne odmiany cyklamenu o kwiatach w różnych kolorach: od białego przez rozmaite odcienie różowego i różowofioletowego do łososiowego, szkarłatnego i ciemnoczerwonego. W niektórych odmian brzegi płatków są postrzępione. Liście cyklamenu perskiego charakteryzują się srebrzystymi, marmurkowymi wzorami.

Spis treści

  1. Cyklamen perski w doniczce: jak kupować
  2. Cyklamen perski - pielęgnacja
  3. Cyklamen – doskonały kwiat doniczkowy na Boże Narodzenie

Cyklamen perski w doniczce: jak kupować

Wybierając cyklamen w doniczce należy zwracać uwagę na to, aby jej liście były mocne (rośliny o wiotkich liściach przyniesione do domu wkrótce „oklapną”). Wybierzmy egzemplarz, który ma dużo pąków kwiatowych (często są one ukryte wśród liści), a tylko pojedyncze kwiaty są rozwinięte – wtedy roślina będzie dłużej zdobiła nasze wnętrze. Bulwa musi wystawać nieco z ziemi. Rozgarniając ostrożnie liście trzeba sprawdzić, czy nie ma oznak gnicia u ich nasady.

>>Przeczytaj też: Kwiaty doniczkowe kwitnące zimą. Poradnik: gdzie i jak kupować rośliny doniczkowe kwitnące zimą

Cyklamen perski - pielęgnacja

Cyklameny kwitną od jesieni do wiosny, po przekwitnieniu część nadziemna obumiera. Te kwiaty doniczkowe lubią dużo światła, ale wymagają ochrony przed silnym nasłonecznieniem (idealne dla nich jest okno od strony wschodniej). Optymalna temperatura dla cyklamenu wynosi w dzień 7–15 stopni Celsjusza, nocą – około 5 stopni Celsjusza. Latem można roślinę wysadzić do ogrodu.

Podłoże w doniczce powinno być stale wilgotne, ale cyklamen nie może stać w wodzie. Zawsze podlewamy roślinę do podstawki, aby nie zamoczyć bulwy. W okresie kwitnienia podlewamy cyklamen dwa razy w tygodniu i zasilamy płynnym nawozem przy podlewaniu co 14 dni. Rośliny nie wolno zraszać, a zakurzone liście należy czyścić miękkim pędzelkiem. Nie wolno też używać środków nabłyszczających.

Po przekwitnieniu pozwalamy roślinie przejść w okres spoczynku – najlepiej wtedy przenieść ją do chłodnego pomieszczenia zabezpieczonego od mrozu i ograniczyć podlewanie (nie dopuszczając jednak do całkowitego wyschnięcia ziemi w doniczce). Gdy z bulwy zaczną wyrastać nowe liście roślinę przesadzamy, nawadniamy i przenosimy do chłodnego. ale dobrze przewietrzanego pomieszczenia. Nie przesadzamy do zbyt dużej doniczki, gdyż cyklamen lepiej kwitnie w „przyciasnym” naczyniu.

>>Przeczytaj też: Zimowe nawożenie roślin doniczkowych

Cyklamen – doskonały kwiat doniczkowy na Boże Narodzenie

Cyklamen to jedna z roślin doniczkowych kwitnących zimą. Znakomicie nadaje się więc do dekorowania naszych wnętrz w okresie bożego Narodzenia. Doniczkowe cyklameny wystarczy wstawić do ozdobnych, barwnych osłonek. Można też z nich przygotować bożonarodzeniowe aranżacje kwiatowe. Nie muszą to być duże kompozycje. Gdy mamy mało miejsca na świąteczną dekoracje wybierzmy doniczkowe cyklameny miniaturowe. Doniczki z cyklamenami można dodatkowo ozdobić różnymi detalami, takimi jak piórka, wstążki, szyszki, dekoracje z tkanin czy papieru.

Cyklamen (fiołek alpejski)
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk) Cyklameny efektownie wyglądają, gdy w jednym naczyniu jest ich kilka

Poznaj też inne rośliny doniczkowe kwitnące zimą:

Gwiazda betlejemska: jak pielęgnować gwiazdę betlejemską w domu >>>

Kalanchoe - popularny kwiat doniczkowy. Jak pielęgnować kalanchoe w domu >>>

Najpopularniejsze storczyki do uprawy w mieszkaniach >>>

Grudnik - zygokaktus - kaktus Bożego Narodzenia. Jak pielęgnować grudnik w domu >>>

Czy znasz te doniczkowe kwiaty?

Pytanie 1 z 8
Jaka to roślina?
Dzwonki
Gwiazda betlejemska: roślina na Boże Narodzenie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE