Cyklamen - uprawa i pielęgnacja fiołka alpejskiego w domu

2023-10-27 11:05

Cyklamen perski, czyli fiołek alpejski, to jeden z najpiękniejszych kwiatów doniczkowych. Do wyboru mamy odmiany o kwiatach białych, różowych, czerwonych w różnych odcieniach. Warto wykorzystać cyklameny do dekoracji naszego domu w okresie zimowym, bo właśnie wtedy kwitnie.

Cyklamen perski (łac. Cyclamen persicum), zwany potocznie fiołkiem alpejskim, to popularna roślina doniczkowa o niezwykle dekoracyjnych kwiatach. W sprzedaży są liczne odmiany cyklamenu o kwiatach w różnych kolorach: od białego przez rozmaite odcienie różowego i różowofioletowego do łososiowego, szkarłatnego i ciemnoczerwonego. W niektórych odmian brzegi płatków są postrzępione. Liście cyklamenu perskiego charakteryzują się srebrzystymi, marmurkowymi wzorami.

Spis treści

  1. Cyklamen perski w doniczce: jak kupować
  2. Fiołek alpejski pielęgnacja
  3. Okres spoczynku dla cyklamena
  4. Cyklamen to doskonały kwiat doniczkowy na Boże Narodzenie
  5. Czy cyklamen można posadzić w ogrodzie?
  6. Jak rozmnażać cyklameny?

Cyklamen perski w doniczce: jak kupować

Wybierając cyklamen w doniczce należy zwracać uwagę na to, aby jej liście były mocne (rośliny o wiotkich liściach przyniesione do domu wkrótce „oklapną”). Wybierzmy egzemplarz, który ma dużo pąków kwiatowych (często są one ukryte wśród liści), a tylko pojedyncze kwiaty są rozwinięte – wtedy roślina będzie dłużej zdobiła nasze wnętrze. Bulwa musi wystawać nieco z ziemi. Rozgarniając ostrożnie liście trzeba sprawdzić, czy nie ma oznak gnicia u ich nasady.

Przeczytaj też:

Fiołek alpejski pielęgnacja

Cyklameny kwitną od jesieni do wiosny, po przekwitnieniu część nadziemna obumiera. Te kwiaty doniczkowe lubią dużo światła, ale wymagają ochrony przed silnym nasłonecznieniem (idealne dla nich jest okno od strony wschodniej). Optymalna temperatura dla cyklamenu wynosi w dzień 7–15 stopni Celsjusza, nocą – około 5 stopni Celsjusza. Latem można roślinę wysadzić do ogrodu.

Podłoże w doniczce powinno być stale wilgotne, ale cyklamen nie może stać w wodzie. Zawsze podlewamy roślinę do podstawki, aby nie zamoczyć bulwy. W okresie kwitnienia podlewamy cyklamen dwa razy w tygodniu i zasilamy płynnym nawozem przy podlewaniu co 14 dni.

Cyklamenowi należy zapewnić wilgotne powietrze, ale nie wolno go zraszać. Aby podwyższyć wilgotność powietrza wokół rośliny, należy ustawić doniczkę na podstawce  z wodą i kamykami, ale tak, by dno doniczki nie stykało się z wodą. Zakurzone liście należy czyścić miękkim pędzelkiem. Nie wolno też używać środków nabłyszczających.

Okres spoczynku dla cyklamena

Po przekwitnieniu pozwalamy roślinie przejść w okres spoczynku – najlepiej wtedy przenieść ją do chłodnego pomieszczenia zabezpieczonego od mrozu i ograniczyć podlewanie (nie dopuszczając jednak do całkowitego wyschnięcia ziemi w doniczce). Gdy z bulwy zaczną wyrastać nowe liście roślinę przesadzamy, nawadniamy i przenosimy do chłodnego. ale dobrze przewietrzanego pomieszczenia. Nie przesadzamy do zbyt dużej doniczki, gdyż cyklamen lepiej kwitnie w „przyciasnym” naczyniu.

Przeczytaj też:

Cyklameny należy chronić przed wyziewami z kuchenek gazowych i przed przeciągami.

Cyklamen to doskonały kwiat doniczkowy na Boże Narodzenie

Cyklamen to jedna z roślin doniczkowych kwitnących zimą. Znakomicie nadaje się więc do dekorowania naszych wnętrz w okresie bożego Narodzenia. Doniczkowe cyklameny wystarczy wstawić do ozdobnych, barwnych osłonek. Można też z nich przygotować bożonarodzeniowe aranżacje kwiatowe. Nie muszą to być duże kompozycje. Gdy mamy mało miejsca na świąteczną dekoracje wybierzmy doniczkowe cyklameny miniaturowe. Doniczki z cyklamenami można dodatkowo ozdobić różnymi detalami, takimi jak piórka, wstążki, szyszki, dekoracje z tkanin czy papieru.

Czy cyklamen można posadzić w ogrodzie?

Cyklameny, zwane fiołkami alpejskimi, to rośliny znane głównie z domowych parapetów. Istnieje jednak kilka gatunków cyklamenów, które można z powodzeniem uprawiać w ogrodzie.

Cyklamen (fiołek alpejski)
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk) Cyklameny efektownie wyglądają, gdy w jednym naczyniu jest ich kilka

Jak rozmnażać cyklameny?

Cyklameny można rozmnażać przez nasiona lub przez podział bulw.

  • Rozmnażanie cyklamenu przez nasiona

Płytką tackę należy wypełnić podłożem (najlepiej takim do wysiewu nasion), wysiać na nim równomiernie nasiona, przykryć je cienką warstwą ziemi i dobrze zrosić wodą. Tackę z wysianymi nasionami przykryć płytką szklaną i postawić w ciemnym miejscu (nasiona cyklamenu kiełkują tylko w ciemności). Codziennie trzeba wietrzyć, przy okazji odwracając płytkę na druga stronę. Należy pilnować, aby ziemia nie wyschła - w razie potrzeby zrosić wodą. Utrzymywać temperaturę 13-16 st. C. Gdy nasiona wykiełkują, szybkę zdjąć i przenieść tackę w oświetlone miejsce. Gdy siewki podrosną należy je przerzedzić, pozostawiając najsilniejsze co 2-3 cm. Najsilniej rosnące siewki należy później posadzić pojedynczo do osobnych doniczek i ustawić w chłodnym miejscu.

  • Rozmnażanie cyklamenu prze podział bulwy

Bulwy dzieli się po obumarciu liści. Należy wyjąć bulwę z doniczki i delikatnie wykruszyć ziemię. Bulwę przeciąć ostrym, zdezynfekowanym nożem, pionowo na dwie części w ten sposób, aby każda część miała pąki liściowe. Miejsce cięcia zasypać węglem drzewnym. Każdą z części posadzić w osobnej doniczce, wypełnionej podłożem.

Poznaj też inne rośliny doniczkowe kwitnące zimą:

Jak dobrze znasz domowe rośliny doniczkowe?

Pytanie 1 z 10
Co to za roślina?
Difenbachia
Jakie rośliny doniczkowe kwitną zimą?
Nasi Partnerzy polecają