Grudnik - zygokaktus - kaktus Bożego Narodzenia. Jak pielęgnować grudnik w domu

2021-11-23 7:34
Grudnik
Autor: GettyImages Grudnik (kaktus Bożego Narodzenia) to jedna z roślin kwitnących w okresie zimowym

Grudnik, znany też jako zygokaktus bądź kaktus Bożego Narodzenia, to kwitnąca roślina doniczkowa chętnie kupowana przed Bożym Narodzeniem. Podpowiadamy jak pielęgnować grudnik w domu. Co zrobić, by grudnik zakwitł ponownie. Grudnik: pielęgnacja.

Grudnik, znany też jako szlumbergera, zygokaktus, czy kaktus Bożego Narodzenia, to efektowna kwitnąca roślina doniczkowa, którą chętnie ozdabiamy nasze domy w okresie Bożego Narodzenia. Pochodzi z tropikalnych lasów Brazylii, gdzie naturalnie porasta drzewa oraz skały. Ma piękne kremowe, różowe lub czerwone kwiaty w kształcie długich dzwoneczków na końcach ciemnozielonych pędów.

Grudnik kwitnie zazwyczaj pod koniec listopada i na początku grudnia stanowiąc atrakcyjną zimową ozdobę naszych mieszkań. Pamiętajmy, aby podczas transportu z kwiaciarni czy sklepu do naszego mieszkania był dobrze zabezpieczony przed niską temperaturą (na przykład owinięty grubą warstwą papieru).

>>Przeczytaj też: Kwiaty doniczkowe kwitnące zimą. Poradnik: gdzie i jak kupować rośliny doniczkowe kwitnące zimą

Kaktus bożonarodzeniowy: jak pielęgnować

Grudnik wymaga stanowiska jasnego lub półcienistego, ale nie toleruje ostrego słońca. Temperatura nie powinna przekraczać latem 20 stopni Celsjusza, zimą 6–10 stopni Celsjusza. Pamiętajmy, że kaktus Bożego Narodzenia, gdy już pojawia się na nim pąki kwiatowe staje się wrażliwy na zmianę miejsca i reaguje zrzucaniem pąków. Lepiej go więc nie przestawiać, gdy na roślinie są już pąki kwiatowe.

>>Przeczytaj też: Grudnik – dlaczego nie kwitnie? Co zrobić by grudnik zakwitł ponownie

Podłoże w doniczce, w której rośnie grudnik powinno być stale lekko wilgotne. W czasie kwitnienia roślinę należy podlewać umiarkowanie, a raz na cztery tygodnie zasilać nawozem płynnym dla roślin doniczkowych. Grudnik nie wymaga częstego przesadzania, co 3–4 lata warto przesadzić go do świeżego podłoża, najlepiej do specjalnej ziemi dla kaktusów (podłoże powinno być przepuszczalne). Błyszczące, mięsiste liście grudnika tracą swój połysk po przekwitnięciu.

Co zrobić, aby grudnik zakwitł ponownie

Aby grudnik zakwitł ponownie, trzeba zapewnić mu dwukrotny odpoczynek w ciągu roku. Pierwszy – od sierpnia do października, drugi – po przekwitnięciu rośliny (na przełomie lutego i marca). W tym czasie grudnik należy przenieść w nieco chłodniejsze miejsce i skąpiej podlewać (gdy liście zaczynają się lekko kurczyć) oraz zaprzestać nawożenia. Gdy w listopadzie pojawią się nowe pąki kwiatowe w żadnym wypadku nie wolno przestawiać rośliny w inne miejsce, ponieważ może na to zareagować zrzucając wszystkie kwiaty. Po wymaganych okresach przesuszenia roślinę podlewa się co 3–4 dni i codziennie zrasza, aż do momentu rozpoczęcia kwitnienia.

>>Przeczytaj też:

Grudnik
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk) Grudniki maja kwiaty w różnych kolorach - nie tylko w czerwieni
Jak pielęgnować grudnik?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE