Rozmnażanie grudnika - prosty sposób na powiększenie kolekcji kaktusa bożonarodzeniowego

2023-11-30 15:29

Jeśli masz w domu starszy, rozrośnięty okaz grudnika, a chcesz mieć więcej egzemplarzy tej fantastycznie kwitnącej rośliny, spróbuj rozmnożyć go samodzielnie. To nie jest trudne! Podpowiadamy, jak rozmnażać grudnika.

Rozmnażanie grudnika
Autor: GettyImages Rozmnażanie grudnika nie jest trudne

Grudnik (szlumbergera), potocznie zwany kaktusem bożonarodzeniowym, to roślina mogąca pochwalić się bardzo licznym gronem miłośników. Wielu z nich posiada wspaniałe kolekcje tych fantastycznych roślin, których kwiaty podziwiać możemy zimową porą.Jeśli chcesz powiększyć swoją kolekcję grudników, jest na to prosty sposób: możesz je samodzielnie rozmnożyć.

Spis treści

  1. Kiedy rozmnażać grudniki?
  2. Jak rozmnażać grudniki?
  3. Pobieranie sadzonek grudnika
  4. Ukorzenianie sadzonek grudnika - dwa sposoby
  5. Jak dbać o młode sadzonki grudnika?

Kiedy rozmnażać grudniki?

Jeśli grudnik kwitnie, wstrzymajmy się z jego rozmnażaniem. Poczekajmy, aż kwiaty opadną, wtedy możemy przystąpić do zabiegu . Najlepszą porą na rozmnażanie grudników jest wiosna.

Jak rozmnażać grudniki?

Grudnika rozmnażamy za pomocą sadzonek pędowych. Do rozmnożenia potrzebujemy dorosłego (rocznego lub dwuletniego) okazu kaktusa bożonarodzeniowego o licznych rozgałęzionych pędach złożonych z płaskich segmentów. To właśnie z tej rośliny, zwanej rośliną mateczną, pozyskamy sadzonki grudnika, z których powstaną nowe rośliny.

Pobieranie sadzonek grudnika

Na sadzonki wybieramy zielone, niezdrewniałe końcówki pędów. Pobieramy fragmenty składające się z co najmniej trzech segmentów. Najlepiej, jeśli pęd jest rozgałęziony, wtedy młoda roślina, która z nich powstanie, będzie szybciej miała ładniejszy pokrój. Wystarczy taki wierzchołek delikatnie wyłamać lub wykręcić w miejscu łączenia się segmentów. Z jednej rośliny matecznej możemy pobrać kilka sadzonek.

Takie fragmenty pędów grudnika układamy na papierowym ręczniku lub serwetce w chłodnym i zacienionym miejscu i pozostawiamy na 2-3 dni, aby na ranach po oderwaniu wytworzyła się tkanka kallusowa, która przyspiesza wytwarzanie korzeni. Po tym czasie możemy zacząć sadzonki ukorzeniać.

Rozmnażanie grudnika
Autor: GettyImages Ukorzeniona sadzonka grudnika

Ukorzenianie sadzonek grudnika - dwa sposoby

Pobrane sadzonki grudnika możemy ukorzenić na dwa sposoby:

  • Ukorzenianie w podłożu

Sadzonki sadzimy do doniczek, umieszczając je bezpośrednio w ziemi dla kaktusów albo mieszaninie torfu z piaskiem (podłoże musi być lekkie i przepuszczalne). Pamiętajmy, by doniczki miały otwory odpływowe, a na spodzie warstwę drenażu (np. keramzyt). Sadzonki wkładamy pionowo do podłoża, zagłębiając je do połowy pierwszego segmentu, po czym bardzo delikatnie ugniatamy podłoże wokół nich.

Aby uzyskać ładną kępę, można posadzić od razu kilka sadzonek do jednej doniczki (liczba sadzonek zależy od rozmiaru doniczki). Po posadzeniu lekko podlać, a potem regularnie nawadniać (każdorazowo wylewając nadmiar wody z podstawki).

  • Ukorzenianie w wodzie

Pobrane sadzonki grudnika umieszczamy w naczyniu (szklance, słoiku) z wodą - wystarczy wlać ok. 0,5 cm wody i zanurzyć w niej dolne części sadzonek. Pamiętajmy, by co kilka dni zmieniać wodę w naczyniu na czystą.Czekamy, aż sadzonki wypuszczą korzenie, co trwa około trzech tygodni. Gdy korzenie osiągną około 3 cm długości, wsadzamy ukorzenione sadzonki do doniczki z podłożem.

Doniczka musi mieć oczywiście otwory odpływowe, a na spodzie warstwę drenażu. Po posadzeniu należy podlać niewielką ilością wody, a potem regularnie nawadniać (oczywiście zawsze wylewając nadmiar wody z podstawki).

Jak dbać o młode sadzonki grudnika?

Musimy pilnować, by podłoże w doniczce było stale lekko wilgotne, ale nie mokre! Nadmiar wilgoci w podłożu spowoduje, że młode sadzonki zamiast się rozwijać, najprawdopodobniej zgniją.Po ponad miesiącu powinniśmy zauważyć nowe przyrosty. Gdy młode rośliny nieco się rozrosną, przesadźmy je do większych doniczek z lekkim, przepuszczalnym podłożem. Tak rozmnożone grudniki powinny zakwitnąć po kilku miesiącach.

Powodzenia!

Przeczytaj też:

Jak dobrze znasz domowe rośliny doniczkowe?

Pytanie 1 z 10
Co to za roślina?
Difenbachia
Jak pielęgnować grudnika?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.