Kalanchoe - popularny kwiat doniczkowy. Jak pielęgnować kalanchoe w domu

2020-11-12 16:49 Opracowanie: redakcja serwisu
Kalanchoe Blossfelda
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk) Delikatne kwiatki kalanchoe w połączeniu z ciemnozielonymi liśćmi tworzą wdzięczną roślinę, która doskonale ozdobi każde wnętrze

Wśród kwiatów doniczkowych, którymi ozdabiamy nasze mieszkania, na uwagę zasługuje kalanchoe Blossfelda. To łatwa w uprawie roślina doniczkowa o bardzo dekoracyjnych kwiatach. Jak pielęgnować kalanchoe w domu.

Kalanchoe Blossfelda to popularna roślina doniczkowa, której pięknie zabarwione i długo pozostające na roślinie kwiaty, pojawiają się zimą. W sprzedaży dostępnych jest wiele atrakcyjnych odmian kalanchoe różniących się barwami kwiatów: od białej do rozmaitych odcieni różowej, żółtej, pomarańczowej i czerwonej. Coraz popularniejsze są ostatnio odmiany o kwiatach pełnych (odmiany te znane są pod handlową nazwą Calandiva).Wiele osób traktuje kalanchoe jak roślinę jednoroczną i pozbywa się jej przekwitnięciu, a może ona rosnąć wiele lat, chociaż z wiekiem traci ładny wygląd. Aby mieć zawsze młodą roślinę, najlepiej wyprowadzić nową z sadzonki.

Kalanchoe: jak kupować roślinę

Przy zakupie kalanchoe trzeba dokładnie obejrzeć kwiaty – tylko połowa z nich powinna być całkowicie wybarwiona i rozwinięta. Jeśli niektóre kwiaty są już przekwitnięte, oznacza to, że pełnię kwitnienia roślina ma już za sobą. Trzeba także sprawdzić, czy na liściach nie występują plamy z nalotem mączniaka.

Najpopularniejsze kwiaty doniczkowe na Boże Narodzenie: gwiazda betlejemska, cyklamen, grudnik, azalia >>>

Jak pielęgnować kalanchoe w domu

  • Światło dla kalanchoe. Zimą kalanchoe potrzebuje dużo światła, dlatego roślinę najlepiej ustawić na parapecie południowego okna. Latem natomiast roślina powinna stać w miejscu osłoniętym od bezpośredniego nasłonecznienia w godzinach południowych.
  • Temperatura dla kalanchoe. Najlepiej rośnie, gdy zimą zapewnimy temperaturę 10–15 stopni Celsjusza, w mieszkaniu powinna stać z dala od grzejników. Latem maksymalna temperatura wynosi 27 st. C.
  • Podlewanie kalanchoe. Należy uważać z podlewaniem, zwłaszcza zimą, gdy temperatura spada, ponieważ kalanchoe łatwo gnije lub rozwija się na niej mączniak (porażone części należy niezwłocznie odciąć i wyrzucić). Podlewać trzeba tylko wtedy, gdy ziemia wyraźnie przeschnie, czyli co 10–14 dni zimą i co 5–6 dni latem.
  • Nawożenie kalanchoe. W okresie wzrostu i kwitnienia zasila się nawozem płynnym raz w miesiącu.
  • Wilgotność powietrza dla kalanchoe. Rośliny nie wolno spryskiwać. Jeśli powietrze jest suche, trzeba wstawić doniczkę z kalanchoe do większej, wypełnionej wilgotnym torfem. Zakurzone liście przeciera się wilgotną szmatką, nie wolno nabłyszczać.
  • Usuwanie przekwitłych kwiatów. Należy też usuwać przekwitłe kwiatostany i chore liście.
  • Rozmnażanie kalanchoe. Kalanchoe można samodzielnie rozmnożyć za pomocą sadzonek wierzchołkowych. W tym celu w maju lub czerwcu uszczykuje się wierzchołki pędów i ukorzenia je w mieszaninie piasku i gliny, z użyciem preparatu do ukorzeniania. Na sadzonki nadają się młode pędy, które pojawiają się po usunięciu starych kwiatostanów.

.

kalanchoe
Autor: Konrad Kalbarczyk Kalanchoe to roślina doniczkowa kwitnąca zimą
CZTERY PORY ROKU w ogrodzie
Cztery Pory Roku

Autor: GettyImages

Chcesz zobaczyć, jak zmienia się ogród w kolejnych porach roku i jakie prace należy wykonać w poszczególnych miesiącach roku?Szukasz ciekawych pomysłów na urządzenie i aranżacji ogrodu? Potrzebujesz porad dotyczących pielęgnacji roślin? Zajrzyj na stronę naszej nowej akcji "CZTERY PORY ROKU"!Znajdziesz tam wiele cennych wskazówek, które pomogą Ci urządzić i pielęgnować ogród. Zapraszamy!

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE