Kalanchoe - popularny kwiat doniczkowy. Jak pielęgnować kalanchoe w domu

2020-11-12 16:49
Kalanchoe Blossfelda
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk) Kalanchoe Blossfelda

Kalanchoe Blossfelda to jedna z najpopularniejszych kwitnących roślin doniczkowych, którymi ozdabiamy nasze mieszkania. Kosztuje niedużo i atrakcyjnie prezentuje się w każdym wnętrzu. A do tego jest mało wymagająca. Podpowiadamy jak pielęgnować kalanchoe w domu.

Kalanchoe Blossfelda (łac. Kalanchoe blossfeldiana) to popularna roślina doniczkowa, której pięknie zabarwione i długo pozostające na roślinie kwiaty, pojawiają się zimą. Dzięki nim możemy ubarwić nasze wnętrza w okresie, gdy kolorów jest niewiele.

Spis treści

  1. Kalanchoe - kwiaty i liście
  2. Jak kupować kalanchoe?
  3. Światło i stanowisko dla kalanchoe
  4. Temperatura dla kalanchoe
  5. Podlewanie kalanchoe
  6. Nawożenie kalanchoe
  7. Wilgotność powietrza dla kalanchoe
  8. Rozmnażanie kalanchoe

Kalanchoe - kwiaty i liście

Kalanchoe należy do sukulentów liściowych. Dekoracyjne kwiaty rośliny zebrane są w kwiatostany o kształcie baldacha. Kwiaty mogą mieć rozmaite barwy: od białej przez żółtą, łososiową, do pomarańczowej i czerwonej. I to wszystko w różnych odcieniach. Kwiaty kalanchoe nie pachną.

Liście kalanchoe są ciemnozielone, mięsiste, mają mniej lub bardziej ząbkowany brzeg.

W sprzedaży dostępnych jest wiele atrakcyjnych odmian kalanchoe różniących się barwami kwiatów. Coraz popularniejsze są ostatnio odmiany o kwiatach pełnych znane są pod handlową nazwą Calandiva.

Wiele osób traktuje kalanchoe jak roślinę jednoroczną i pozbywa się jej przekwitnięciu, a może ona rosnąć wiele lat, chociaż z wiekiem traci ładny wygląd. Aby mieć zawsze młodą roślinę, najlepiej wyprowadzić nową z sadzonki.

Najpopularniejsze kwiaty doniczkowe na Boże Narodzenie: gwiazda betlejemska, cyklamen, grudnik, azalia >>>

Jak kupować kalanchoe?

Przy zakupie kalanchoe trzeba dokładnie obejrzeć kwiaty – tylko połowa z nich powinna być całkowicie wybarwiona i rozwinięta. Jeśli niektóre kwiaty są już przekwitnięte, oznacza to, że pełnię kwitnienia roślina ma już za sobą. Trzeba także sprawdzić, czy na liściach nie występują plamy z nalotem mączniaka.

Przeczytaj poradnik: gdzie i jak kupować rośliny doniczkowe kwitnące zimą >>>

Światło i stanowisko dla kalanchoe

W okresie zimowym, czyli w tym czasie, gdy najczęściej kupujemy kwitnącą roślinę, kalanchoe potrzebuje dużo światła. Pamiętajmy więc, aby wybrać dla niej miejsce, gdzie dociera sporo światła, najlepszy jest parapet okna wychodzące na południe. Natomiast latem roślinę należy ustawić w miejscu osłoniętym przed bezpośrednimi promieniami słońca w godzinach południowych (istnieje bowiem ryzyko poparzenia liści).

Temperatura dla kalanchoe

Najkorzystniejszą zimową temperaturą dla kalanchoe jest 10–15 stopni Celsjusza. W tym okresie doniczka z roślina powinna stać z dala od grzejników i innych źródeł ciepła. Latem maksymalna temperatura uprawy wynosi 27 st. C. Starajmy się o tym pamiętać, a roślina odwdzięczy się nam długim kwitnieniem i atrakcyjnym wyglądem.

Podlewanie kalanchoe

Z nawadnianiem kalanchoe należy uważać, zwłaszcza zimą, gdy temperatura spada, ponieważ roślina przy nadmiarze wody w podłożu łatwo gnije albo - co gorsze - rozwija się na niej mączniak (w tym przypadku porażone fragmenty należy niezwłocznie odciąć i wyrzucić!). Kalanchoe podlewamy wtedy, gdy ziemia w doniczce, w której rośnie, wyraźnie przeschnie. Zazwyczaj jest to co 10–14 dni zimą i co 5–6 dni latem, ale oczywiście wszystko zależy od warunków, które panują w danym pomieszczeniu.

Nawożenie kalanchoe

Aby kalanchoe miało siłę na obfite kwitnienie, konieczne jest dostarczanie roślinie makro- i mikroelementów, czyli jej nawożenie. W okresie wzrostu i kwitnienia zasila się nawozem płynnym raz w miesiącu. Najłatwiej jest stosować gotowe nawozy dla kwitnących roślin doniczkowych dostępne w sklepach ogrodniczych i marketach. Zanim zabierzemy się do tego zabiegu, przeczytajmy dokładnie etykietę na opakowaniu, ponieważ dawkowanie nawozów może się różnić (w zależności od producenta).

Wilgotność powietrza dla kalanchoe

Rośliny nie wolno spryskiwać! A szczególnie jej kwiatów. Jeśli powietrze jest suche, trzeba wstawić doniczkę z kalanchoe do większej, wypełnionej wilgotnym torfem. Zakurzone liście przeciera się wilgotną szmatką, nie wolno nabłyszczać. Usuwanie przekwitłych kwiatów. Należy też usuwać przekwitłe kwiatostany i chore liście.

Rozmnażanie kalanchoe

Kalanchoe można samodzielnie rozmnożyć za pomocą sadzonek wierzchołkowych. W tym celu w maju lub czerwcu uszczykuje się wierzchołki pędów i ukorzenia je w mieszaninie piasku i gliny, z użyciem preparatu do ukorzeniania. Na sadzonki nadają się młode pędy, które pojawiają się po usunięciu starych kwiatostanów.

Poznaj inne ciekawe sukulenty:

Echeveria elegans - modny sukulent, zwany kamienna różą >>>

Lithops, czyli żywe kamienie - uprawa, odmiany, zastosowanie, pielęgnacja >>>

Drzewko szczęścia (grubosz) – uprawa, formowanie na bonsai>>>

Patyczak (Rhipsalis) - uprawa i pielęgnacja patyczaka >>>

Rośliny doniczkowe o najmniejszych wymaganiach
Kalanchoe Blossfelda
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk) Kalanchoe Blossfelda
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE