Patyczak (Rhipsalis) - ciekawa roślina doniczkowa. Jak dbać o patyczaka w domowej uprawie?

2021-04-08 11:28
Rhipsalis
Autor: GettyImages Rhipsalis ze względu na swój charakterystyczny wygląd nazywany jest patyczakiem

Patyczak – Rhipsalis cassutha – to oryginalna i niewymagająca roślina doniczkowa, znakomita dla osób zapracowanych, którzy nie mają czasu na pielęgnację kwiatów domowych. Podpowiadamy jak wygląda uprawa patyczaka w doniczce oraz jak rozmnożyć Rhipsalis w domu.

Rhipsalis (łac. Rhipsalis cassutha), zwany potocznie patyczakiem (ze względu na swój wygląd), to sukulent z rodziny kaktusowatych. W stanie naturalnym występuje w Ameryce Północnej i Południowej oraz na części Wysp Karaibskich, gdzie porasta rozwidlenia gałęzi drzew (epifit). Może też porastać fragmenty skalne nadmorskich klifów (litofit).

Jak wygląda patyczak roślina?

Pędy patyczaka zwisają w dużych kiściach, osiągając nawet do 9 m długości, są nagie, wałeczkowate, o średnicy około 3 mm, pokryte miejscami okółkowo ułożonymi korzeniami powietrznymi. Młode pędy Rhipsalis cassutha wyrastają z wierzchołków pędów starszych w parach lub całymi pękami.

W swej ojczyźnie patyczak wytwarza pojedyncze, nieliczne, kremowe kwiaty gwiazdkowatego kształtu, o licznych wąskich płatkach długości około 2 mm, które wyrastają z zielonkawych pąków kwiatowych. Patyczak uprawiany w mieszkaniach zakwita rzadko, a jeszcze rzadziej zawiązuje drobne, niemal okrągłe owoce o cielistej barwie i średnicy około 5 mm.

Rhipsalis - wymagania, uprawa, pielęgnacja

Patyczak to kwiat doniczkowy niewymagający w uprawie.

  • Stanowisko i temperatura dla rhipsalisa. Roślina najlepiej rośnie w rozproszonym świetle słonecznym. Nie znosi pełnego nasłonecznienia. Temperatura uprawy nie powinna spadać poniżej 16 st. C.
  • Podłoże dla Rhipsalisa powinno być przepuszczalne, najlepiej kwaśne (pH 4,5), bogate w próchnicę. Można użyć gotowego podłoża do kaktusów.
  • Podlewanie Rhipsalisa. Roślina wymaga regularnego podlewania, ale niezbyt obfitego. Nadmierne nawadnianie powoduje gnicie korzeni oraz zamieranie pędów. Najlepiej podlewać patyczaka raz w tygodniu, sprawdzając przedtem czy wierzchnia warstwa podłoża przeschła. Używać należy wody odstałej o temperaturze pokojowej. W okresie letnim roślinę warto zraszać i utrzymywać wysoką wilgotność powietrza. Można też na lato wystawić patyczaka do ogrodu, pamiętając by ustawić go w miejscu lekko zacienionym (np. pod drzewem).
  • Nawożenie Rhipsalisa. Nawozić roślinę należy od kwietnia do lipca, co dwa tygodnie. Do zasilania patyczaka stosujemy nawozy do kaktusów w dawce o połowie niższej niż podana na opakowaniu.

Rozmnażanie patyczaka

Patyczak rozmnaża się bardzo łatwo. Wystarczy oderwać pędy, posiadające korzenie powietrzne i posadzić w wilgotnym, podłożu. Po kilku tygodniach są już dość dobrze ukorzenione i mogą zacząć wypuszczać młode pędy ze swych wierzchołków.

Poznaj ciekawe sukulenty:

Rośliny doniczkowe o najmniejszych wymaganiach

Czy rozpoznajesz te sukulenty? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 7
Jaki to sukulent?
Aloes barbadoski
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE