Kwiat kalanchoe po przekwitnięciu - jak dbać o kalanchoe po przekwitnięciu? Co zrobić, aby ponownie zakwitło?

2023-12-28 12:36

Choć kalanchoe kwitnie pięknie i długo, to w końcu jednak przekwita. W doniczce pozostają jedynie liście. Jak dbać o kalanchoe po przekwitnięciu? Czy kalanchoe kwitnie drugi raz? Co zrobić, aby kalanchoe ponownie zakwitło? Podpowiadamy.

Kalanchoe Blossfelda
Autor: Konrad Kalbarczyk Jak sprawić, by kalanchoe ponownie zakwitło?

Spis treści

  1. Czy kalanchoe może znowu zakwitnąć?
  2. Jak zadbać o kalanchoe po przekwitnięciu?
  3. Co zrobić, aby kalanchoe ponownie zakwitło?

Mało roślin doniczkowych może pochwalić się tak atrakcyjnymi, licznymi i kolorowymi kwiatami jak bardzo popularne w ostatnim czasie kalanchoe Blossfelda. Do niedawna dostępne jedynie w postaci odmian o kwiatach w kolorze różowym, czerwonym czy białym, obecnie zachwyca mnóstwem nowych, wyjątkowo atrakcyjnych odmian o kwiatach w wielu żywych, wyrazistych i efektownych kolorach. Możemy zaleźć wśród nich rośliny kwitnące na bordowo, pomarańczowo, amarantowo, fioletowo, różowo, czerwono i żółto, a także odmiany o kwiatach dwukolorowych i pełnych. Ta niezwykła różnorodność odmianowa kalanchoe sprawiła, że rośliny te stały się jednymi z najchętniej kupowanych kwiatów doniczkowych.

Czy kalanchoe może znowu zakwitnąć?

Niestety, choć kalanchoe w odpowiednich warunkach może kwitnąć naprawdę długo, w końcu jednak przekwita i traci walory ozdobne. Jego największy urok znika i pozostają jedynie zielone liście oraz ogołocone z kwiatów, często nagie i mało efektowne pędy. A ponieważ trudno uznać, że taka roślina nadal jest atrakcyjna, po kwitnieniu zwykle ją wyrzucamy.

Przy odrobinie wysiłku możemy jednak spróbować przechować kalanchoe do następnego roku, a nawet doprowadzić do ponownego kwitnienia. Wprawdzie zadanie nie będzie łatwe, bo kalanchoe po przekwitnięciu wymaga okresu spoczynku w odpowiednich temperaturach, jeśli jednak dysponujemy odpowiednim pomieszczeniem (np. widną piwnicą lub garażem), warto spróbować.

Jak zadbać o kalanchoe po przekwitnięciu?

Jeśli chcemy znów doczekać się kolorowych kwiatów kalanchoe, po kwitnieniu powinniśmy mocno przyciąć pędy rośliny, nawet o połowę lub nad najwyższą parą dużych, dobrze rozwiniętych liści. Obcięte pędy można wykorzystać jako sadzonki i ukorzenić je w wodzie lub wilgotnym podłożu.

Po przycięciu roślinę należy przenieść ją na okres 1,5-2 miesięcy do chłodnego (o temperaturze 10-15°C), widnego pomieszczenia, gdzie będzie mogło przejść okres spoczynku. W tym czasie zaprzestajemy jej nawożenia, a podlewanie ograniczamy do absolutnego minimum (tyle tylko, aby ziemia całkiem nie wyschła).

Wiosną kalanchoe ponownie przenosimy do cieplejszego i bardzo widnego pomieszczenia, a także wznawiamy systematyczne, ale umiarkowane podlewanie (roślina źle znosi zalanie) oraz nawożenie, wykorzystując do tego celu nawozy dla kaktusów i sukulentów (kalanchoe ma niewielkie potrzeby pokarmowe i jest wrażliwe na przenawożenie).

Przez lato roślina może mocno się rozrosnąć i rozkrzewić, ale nie mając dostępu do specjalistycznych preparatów skarlających, jakie często stosują producenci uprawiający kalanchoe, możemy mieć problem z utrzymaniem jego zwartego, krępego pokroju. W tej sytuacji może pomóc przycinanie pędów po kwitnieniu, ale taki zabieg nie zawsze wystarcza, dlatego jeśli nasze kalanchoe mimo wszystko nie będzie już uroczym karzełkiem, jaki kupiliśmy, tylko rozrośnie się w ładną, gęstą kępę i tak warto je zachować, bo wprawdzie to kwiaty są jego największą ozdobą, ale dużym, zielonym, okrągłym, mięsistym, błyszczącym liściom też nie można odmówić uroku.

warto wiedzieć

Dzięki zabiegom producentów, kwitnące kalanchoe Blossfelda możemy kupić niemal przez cały rok, ale ponieważ z natury kalanchoe to roślina dnia krótkiego, zwykle zakwita właśnie zimą i może być tak, że domowymi sposobami nie uda nam się doprowadzić roślin do kwitnienia w innych terminach. Jeśli jednak na następne kwiaty przyjdzie nam poczekać do kolejnej zimy, warto spróbować, bo kiedy roślina znów zakwitnie, z pewnością sprawi nam wielka radość.

Co zrobić, aby kalanchoe ponownie zakwitło?

By zwiększyć szanse kalanchoe na powtórne kwitnienie, jesienią lub zimą postarajmy się zasłaniać roślinę przez co najmniej 12-14 godzin dziennie - od późnego popołudnia do rana dnia następnego, np. przy pomocy papierowej, ciemnej torby lub kapturka wykonanego z nieprzepuszczającego światła kartonu, chroniąc je przed dostępem jakiegokolwiek światła, w tym również światła elektrycznego. Taką czynność powtarzajmy codziennie, przez około miesiąc. Wtedy szanse na pojawienie się nowych pąków kwiatowych znacznie wzrosną i znów będziemy mogli cieszyć się pięknymi, kolorowymi kwiatami kalanchoe.

Wprawdzie bez cieniowania roślina też może zakwitnąć, ale wtedy nie będziemy już mieli wpływu na to, kiedy to nastąpi (cieniowanie pozwala sterować terminem kwitnienia rośliny), a kwiatów może być znacznie mniej, niż na egzemplarzach, które były cieniowane. Ponadto rośliny zacieniane kwitną zwykle dłużej od tych, które nie miały zapewnionej odpowiedniej ilości światła w porze kwitnienia.

Przeczytaj też:

Najlepsze rośliny doniczkowe do sypialni. 3 gatunki oczyszczające powietrze w sypialni
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.