Sprawdź jak wybrać piękną choinkę - jakie drzewko iglaste kupić?

2020-12-10 8:26
Choinka na święta
Autor: GettyImages Wybór choinek na rynku jest ogromny - można przebierać zarówno w rozmiarach, formach, jak i w gatunkach

Na Boże Narodzenie w każdym domu ubiera się choinkę. Zwolennicy żywych drzewek mają do wyboru kilka gatunków iglaków. Jaki drzewko iglaste wybrać na choinkę? Jak kupić piękną choinkę na święta? Iglaki na choinki: świerk, sosna, jodła.

Zwyczaj dekorowania choinki w domach na Boże Narodzenie przybył do Polski z Niemiec na przełomie XVIII i XIX wieku. Obecnie iglaste drzewko ozdobione bombkami i świecidełkami to obowiązkowy element świątecznej dekoracji wnętrz. Co roku przed Bożym Narodzeniem ruszamy na poszukiwania najpiękniejszego drzewka na choinkę.

Wśród oferowanych w handlu przed świętami choinkami są świerki, jodły i niekiedy także sosny. Drzewka różnią się wyglądem, długością igieł oraz trwałością. Nie bez znaczenia jest również wydzielany przez drzewko zapach. Większość to drzewka cięte, ale dostępne są także egzemplarze w pojemnikach.

Pamiętajmy, że decydując się na zakup żywej choinki powinniśmy upewnić się, że pochodzi z legalnego źródła.

Spis treści

  1. Świerk na choinkę
  2. Jodła na choinkę
  3. Sosna na choinkę

Świerk na choinkę

  • Świerk pospolity (Picea abies). Wśród oferowanych w handlu choinek świerka pospolitego jest najwięcej. Świerk pospolity to gatunek rodzimy. Po wstawieniu do pomieszczenia roztacza charakterystyczny zapach. Wadą świerka jest niestety to, że jego igły szybko opadają, szczególnie gdy postawimy go w ogrzewanym pomieszczeniu. Aby przedłużyć żywotność ściętego drzewka, można umocować go w stojaku zaopatrzonym w naczynie z wodą (nie zapominajmy o systematycznym uzupełnianiu wody w naczyniu) albo umieśćmy w dużym pojemniku wypełnionym ziemią ogrodową dbając o to, by podłoże zawsze było wilgotne.
  • Świerk kłujący (Picea pungens). Ma igły mocniejsze niż świerk pospolity i bardziej kłujące, ale za to charakteryzuje się znacznie większą wytrzymałością. Igły poszczególnych odmian świerka kłującego mają mniej lub bardziej srebrzysty kolor, z tego powodu jest nazywany często świerkiem srebrzystym lub srebrnym.

Popularne świerki do ogrodu. Świerki - uprawa, odmiany, przesadzanie >>>

Jodła na choinkę

  • Jodła pospolita (Abies alba). Jodła pospolita to gatunek rodzimy. Pięknie pachnie po wstawieniu do pomieszczenia, a do tego jej igły długo utrzymują się na drzewku. Co prawda po jakimś czasie zasychają, ale pozostają przytwierdzone do gałązek i nie opadają. Jej igły są delikatniejsze od igieł świerka (nie kłują) i mają ciemnozielony kolor.
  • Jodła kaukaska (Abies nordmanniana). Jodła kaukaska to gatunek produkowany na dużą skalę w szkółkach. Często dostępna jest w pojemnikach. Drzewko to charakteryzuje się regularną koroną. Ma miękkie, delikatne i długie igły o intensywnie zielonym kolorze (od spodu z białym nalotem). Jest choinką najbardziej wytrzymałą - długo wytrzymuje w pomieszczeniach jako choinka. Jej wadą jest natomiast zdecydowanie słabszy zapach.

Sosna na choinkę

  • Sosna pospolita (Pinus silvestris). W naszym kraju sosna jest rzadziej wybierana na choinkę. To gatunek rodzimy – rośnie przecież w całej Polsce. Zaletą sosny jest to, że jej igły długo utrzymują się na gałązkach. Pachnie, gdy poruszymy gałązkami.

Jak ubrać choinkę? 30 pomysłów na modną dekorację >>>

Jak kupić piękną CHOINKĘ na Święta

Czy rozpoznasz rośliny są związane z Bożym Narodzeniem? Sprawdź, czy na pewno znasz je wszystkie

Pytanie 1 z 9
To najpopularniejszy iglak na bożonarodzeniowe drzewko - wydziela piękny, żywiczny zapach
Świerk pospolity
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE