Jak podlewać gwiazdę betlejemską? Podlewanie poinsecji

2021-12-29 9:56
Podlewanie poinsecji
Autor: GettyImages

Jak prawidłowo podlewać gwiazdę betlejemską? Błędy w podlewaniu gwiazdy betlejemskiej skutkują więdnięciem i żółknięciem liści, a w konsekwencji ich opadaniem. Oto kilka wskazówek dotyczących podlewania poinsecji.

Gwiazda betlejemska (poinsecja) to jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych wykorzystywanych do bożonarodzeniowej dekoracji wnętrz. Aby poinsecja była prawdziwą bożonarodzeniową ozdobą naszych mieszkań, domów czy biur, trzeba ją odpowiednio nawadniać. Dowiedz się, jak prawidłowo podlewać gwiazdę betlejemską, by długo kwitła i była atrakcyjna.

Błędy w podlewaniu gwiazdy betlejemskiej

Jeśli ziemia w doniczce z poinsecją jest zbyt mokra lub zbyt sucha, liście rośliny więdną, żółkną, a nawet opadają. Gwiazda betlejemska znacznie lepiej znosi lekkie przesuszenie podłoża niż jego zalanie, ale bryła korzeniowa nigdy nie może zostać całkowicie przesuszona. Gdy ziemia w doniczce nadmiernie przeschnie, liście zwiędną i nawet gdy gwiazdę betlejemską niezwłocznie podlejemy, to choć liście odzyskają swoją jędrność, to te najniżej położone z czasem i tak zżółkną i opadną.

Szczególnie szkodliwe jest dla poinsecji zbyt obfite podlewanie, ponieważ wtedy szybko dochodzi do gnicia korzeni i rozwoju chorób grzybowych.

Pamiętajmy, aby doniczka, w której rośnie nasza gwiazda betlejemska miała otwory odpływowe. Jeśli jest inaczej, koniecznie przesadźmy roślinę do odpowiedniego pojemnika.

Przeczytaj też: Najważniejsze błędy w uprawie roślin doniczkowych

Jaką wodą podlewać gwiazdę betlejemską?

Do podlewania gwiazdy betlejemskiej możemy użyć wody z kranu, ale powinna być ona odstała, ponieważ poinsecję należy zawsze nawadniać wodą o temperaturze pokojowej. Jeśli woda będzie zbyt zimna, roślina może doznać szoku termicznego.

Jak często podlewać gwiazdę betlejemską?

To, jak często podlewać gwiazdę betlejemską, zależy od temperatury i wilgotności powietrza w pomieszczeniu, w którym stoi roślina. W ogrzewanych mieszkaniach ziemia w doniczce może przesychać dość szybko i potrzebne jest częstsze podlewanie. Najlepiej każdego dnia sprawdzić palcem, czy wierzchnia warstwa ziemi w doniczce z gwiazdą betlejemską nie przeschła – jeśli jest sucha do głębokości 2 cm, to roślinę trzeba podlać. Dodatkową wskazówką może być ciężar doniczki z rośliną – jeśli jest lekka, świadczy to, że ziemia wyschła (mokre podłoże jest zawsze cięższe). Najczęściej gwiazdę betlejemską podlewamy co 2, 2 dni, w zależności od miejsca i rozmiaru rośliny. Miniaturowe gwiazdy betlejemskie podlewamy nawet codziennie.

Podlewanie gwiazdy betlejemskiej "z góry"

Istnieją różne sposoby nawadniania poinsecji. Gwiazdę betlejemską można podlewać:

  • z góry - wlewając wodę na podłoże w doniczce;
  • od dołu - wlewając wodę do podstawki;
  • przez zanurzanie doniczki z rośliną w pojemniku z wodą.

Klasyczne podlewanie gwiazdy betlejemskiej z góry, do doniczki, to najczęściej stosowana metoda. Roślinę podlewamy, gdy około 2-centymetrowa górna warstwa podłoża jest sucha. Należy jednak zwrócić uwagę na to, aby korzenie w centrum doniczki nie były wyschnięte. Woda powinna być wlewana stopniowo, aż bryła korzeniowa zostanie równomiernie nawilżona, ale nie nasączona wodą.

Ilość letniej wody podawanej roślinie domowej powinna wynosić około 10 procent objętości osłonki – mówi dr hab. Ewa Skutnik z Katedry Roślin Ozdobnych SGGW – To oznacza, że gwiazda betlejemska w doniczce o średnicy 12 cm powinna otrzymywać 70–90 ml wody oraz 100–130 ml na doniczkę o średnicy 14 cm. Gdy tylko woda wypłynie z otworu odwadniającego, należy wstrzymać podlewanie, a nadmiar wody z podstawki usunąć w ciągu 15 minut.

Przeczytaj też: Jak uratować przesuszone rośliny doniczkowe

Podlewanie poinsecji "od dołu"

Drugim sposobem podlewania gwiazdy betlejemskiej jest wlewanie wody do podstawki i pozostawienie jej tam przez około 15 minut. Następnie należy usunąć nadmiar wody z podstawki. Taki zabieg wykonujemy każdego dnia lub co dwa, trzy dni, w zależności od miejsca i rozmiaru rośliny. Uwaga: przy takim podlewaniu, woda jest pobierana z podłoża od dołu, powodując, że powierzchnia gleby zazwyczaj jest dość sucha, nawet jeśli w bryle korzeniowej panuje wystarczająca wilgotność. Najprostszym sposobem określenia, czy należy podlać roślinę jest sprawdzenie jej ciężaru (mokra ziemia jest cięższa).

Podlewanie gwiazdy betlejemskiej przez zanurzanie doniczki w pojemniku z wodą

Alternatywą dla tradycyjnego podlewania gwiazdy betlejemskiej  jest zanurzenie rośliny w wodzie raz lub dwa razy w tygodniu, w zależności od wielkości rośliny, temperatury otoczenia i stanowiska.

Dr hab. Ewa Skutnik z Katedry Roślin Ozdobnych SGGW wyjaśnia, na czym dokładnie polega ta metoda: Niemal sucha bryła korzeniowa jest w pełni zanurzana w wodzie o temperaturze pokojowej na kilka minut. Najlepiej sprawdza się do tego szeroki wazon lub większy pojemnik. Po ulatniających się pęcherzykach powietrza można poznać czy roślina absorbuje wodę. Gdy tylko pęcherzyki przestają wydobywać się na powierzchnię wody, roślina jest napojona i powinna zostać natychmiast wyjęta z wody, aby jej nadmiar usunąć. W doniczce nie powinno być wody, dlatego należy sprawdzić naczynie po około 15 minutach i w razie potrzeby ją wylać. Jest to dobra metoda dla osób, które nie mają czasu na pielęgnację roślin lub często nie ma ich w domu. Stosując ją można wyjechać na kilka dni bez obawy, że roślina zwiędnie.

Niezależnie od sposobu podlewania, najważniejsze jest unikanie przelania rośliny. Nie wolno dopuścić, aby gwiazda betlejemska stała w wodzie przez długi czas, ponieważ wtedy szybko dochodzi do gnicia korzeni i obumierania całej rośliny.

Mini gwiazdy betlejemskie należy podlewać codziennie
Mini gwiazdy betlejemskie należy podlewać codziennie

Autor: Stars Unite Europe

Ze względu na niewielką ilość gleby w doniczce, miniaturowe odmiany gwiazdy betlejemskiej są bardziej narażone na przesuszenie. Suche powietrze w pomieszczeniu może doprowadzić do brązowienia brzegów liści lub nawet do ich opadnięcia. Z tego powodu należy stawiać doniczki z miniaturowymi poinsecjami z dala od grzejników i kaloryferów i podlewać jej codziennie.

Gwiazda betlejemska - co wiedzieć przed zakupem?

Podsumowując, aby długo cieszyć się gwiazdą betlejemską, trzeba przestrzegać kilku zasad:

Przeczytaj też: Ciekawe odmiany poinsecji - nie tylko czerwone!

  • Kupuj wyłącznie poinsecje dobrej jakości! Aby w pełni cieszyć się urokiem popularnej gwiazdy betlejemskiej, należy zawsze przed zakupem upewnić się czy roślina jest zdrowa. Lśniące, zielone liście i żółto-zielone pąki kwiatów pomiędzy kolorowymi przykwiatkami świadczą o dobrej jakości rośliny.
  • Chroń poinsecję podczas transportu! Gwiazdę betlejemską należy chronić przed wiatrem i transportować je w krótkim czasie do nowego, ciepłego domu. Roślina jest wrażliwa na zimno, dlatego należy ją odpowiednio zabezpieczyć na czas transportu.
  • Wybierz dla poinsecji odpowiednie miejsce w domu! Gwiazda betlejemska wymaga dobrego oświetlenia oraz ciepłego miejsca. Roślina powinna stać z dala od przeciągów i bezpośredniego nasłonecznienia w temperaturze około 20 st.C.
  • Podlewaj gwiazdę betlejemską umiarkowanie! Podlewając poinsecję należy zachować umiar: regularne, małe porcje letniej wody, to wszystko czego roślina potrzebuje. Należy uważać, aby nie przelać rośliny, która tego wyjątkowo nie toleruje.
  • Zasilaj gwiazdę betlejemską odżywką! Aby przedłużyć blask jej kolorowych przykwiatków, można raz w miesiącu dodać do wody odżywkę do roślin. Dzięki tej małej sztuczce gwiazda betlejemska na dłużej zachowa swój blask ku radości dzieci i dorosłych.
  • Gwiazdy betlejemskie świetnie prezentują się jako kwiaty cięte w wazonie. Zanurzanie łodygi na chwilę w wodzie o temperaturze 60 st.C pomaga zatrzymać wyciekanie mlecznego soku. Dzięki temu zabiegowi, cięta poinsecja będzie się pięknie prezentować w wazonie, świątecznej kompozycji lub bukiecie nawet przez dwa tygodnie.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE