Czy gwiazda betlejemska jest trująca? Czy może być trująca dla dzieci czy kota?
Czy gwiazda betlejemska jest kwiatem trującym? Czy może zaszkodzić dzieciom? Czy gwiazda betlejemska jest trująca dla kota? Wyjaśniamy, dlaczego trzeba być ostrożnym, jeśli chodzi o gwiazdę betlejemską.
Spis treści
Gwiazda betlejemska, czyli poinsecja, albo wilczomlecz piękny (łac. Euphorbia pulcherrima) to roślina, którą chętnie zdobimy nasze mieszkania w okresie Bożego Narodzenia.
Czy gwiazda betlejemska jest trująca?
Gwiazda betlejemska, jak wszystkie wilczomlecze, zawiera gęsty, lepki sok mleczny, który w składzie trujące związki chemiczne.
Dlatego trzeba pamiętać, by poinsecje ustawić w miejscu, do którego nie sięgną małe dzieci, a nieco starszym wytłumaczyć, by nie dotykały i – przede wszystkim – nie jadły rośliny! Spożycie jej bowiem skutkuje przykrymi konsekwencjami: wysypką, bólem brzucha i głowy, biegunką bądź wymiotami.
Groźne może być odwodnienie będące konsekwencją zatrucia. Jeśli zdarzy się, że dziecko zje gwiazdę betlejemską, należy niezwłocznie wywołać wymioty, przepłukać jamę ustną i podać szklankę wody do wypicia. Warto też pojechać z nim do lekarza.
Samo dotykanie liści poinsecji nie stanowi żadnego zagrożenia, jednak sok mleczny, który zawiera gwiazda betlejemska, w kontakcie ze skórą człowieka może spowodować jej podrażnienie (zaczerwienienie). Jeśli sok mleczny trafi do oczu, to zaczynają one łzawić i mogą boleć. Warto jak najszybciej dokładnie przemyć oczy wodą.
Gwiazda betlejemska a kot
To samo dotyczy również zwierząt, zwłaszcza kotów, które szczególnie może zainteresować nowa dekoracja w domu. Jeśli kot zje listek gwiazdy betlejemskiej, mogą wystąpić u niego silne wymioty i bóle brzucha.
Autor: Stars for Europe, kampania unijna Stars Unite Europe
Dzięki swoim wspaniałym przylistkom poinsecje wprowadzają świąteczny nastrój