Czy gwiazda betlejemska jest trująca? [Porada eksperta]

2021-12-21 8:12
Gwiazda betlejemska
Autor: Gettyimages Gwiazda betlejemska

Czy gwiazda betlejemska jest rośliną trującą?

Redakcja
Radzi: Redakcja serwisu

Redakcja serwisu odpowiada na pytania dotyczące ogrodu i roślin.

Gwiazda betlejemska, czyli poinsecja, albo wilczomlecz piękny (łac. Euphorbia pulcherrima) to roślina, którą chętnie zdobimy nasze mieszkania w okresie Bożego Narodzenia. Jak wszystkie wilczomlecze, także i zawiera gęsty, lepki sok mleczny, który w składzie trujące związki chemiczne.

Dlatego trzeba pamiętać, by poinsecje ustawić w mieszkaniu w miejscu, do którego nie sięgną małe dzieci, starszym trzeba po prostu wytłumaczyć, by nie dotykały i – przede wszystkim – nie jadły rośliny!. Spożycie jej bowiem skutkuje przykrymi konsekwencjami: wysypką, bólem brzucha i głowy, biegunką bądź wymiotami. Groźne może być odwodnienie będące konsekwencją zatrucia. Jeśli zdarzy się, że dziecko zje gwiazdę betlejemską, należy niezwłocznie wywołać wymioty, przepłukać jamę ustną i podać szklankę wody do wypicia. Warto też pojechać z nim do lekarza.

Samo dotykanie liści poinsecji nie stanowi żadnego zagrożenia, jednak sok mleczny, który zawiera gwiazda betlejemska, w kontakcie ze skórą człowieka może spowodować jej podrażnienie (zaczerwienienie). Jeśli sok mleczny trafi do oczu, to zaczynają one łzawić i mogą boleć. Warto jak najszybciej dokładnie przemyć oczy wodą.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.