Kwiaty doniczkowe: jak uratować przesuszone rośliny doniczkowe

2015-11-12 12:47 Katarzyna Józefowicz

Zdarza się, że zapominamy o podlewaniu naszych pokojowych kwiatów doniczkowych i rośliny zostają przesuszone. Podpowiadamy, co zrobić z przesuszonymi roślinami doniczkowymi i jak uratować przesuszone kwiaty doniczkowe. Objawy przesuszenia kwiatów doniczkowych.

Każdy miłośnik roślin doniczkowych doskonale wie, że bez odpowiedniej wiedzy, pielęgnacja kwiatów nie jest prosta. Zadanie dodatkowo utrudnia nadmiar codziennych zajęć i brak czasu, prowadzące do zaniedbań i błędów popełnianych w opiece nad roślinami doniczkowymi.
Jednym z problemów, jakie mogą pojawić się w uprawie kwiatów doniczkowych, jest zapewnienie im odpowiedniej ilości wilgoci w podłożu. Zajęci pracą i innymi ważnymi sprawami, zapominamy o systematycznym podlewaniu kwiatów, doprowadzając w ten sposób do ich przesuszenia. Jeśli bardzo chcemy mieć w domu kwiaty doniczkowe, ale jesteśmy mocno zabiegani i nie mamy zbyt wiele czasu na ich pielęgnację, wybierzmy takie gatunki, które są stosunkowo wytrzymałe i łatwe w uprawie jak np. sansewierie, zamiokulkasy, aspidistrę wyniosłą czy niektóre kaktusy. Dzięki temu nie będziemy musieli się obawiać, że szybko je stracimy z powodu przesuszenia lub chwilowego zaniedbania.

Co zrobić, by nie dopuścić do przesuszenia roślin doniczkowych

Aby nie dopuścić do przesuszenia uprawianych w mieszkaniu roślin doniczkowych, należy systematycznie (w zależności od pory roku 1–3 razy w tygodniu) sprawdzać wilgotność podłoża. Kontrola wilgotności jest szczególnie ważna latam i zimą, gdyż gorące powietrze i centralne powietrze sprzyjają przesuszeniu ziemi w doniczkach. Dużo uwagi należy też poświęcić roślinom, które na brak wody są wyjątkowo wrażliwe, jak np. papirusy, paprocie domowe, figowce pnące czy skrzydłokwiaty. Na przesuszenie narażone są też kwiaty doniczkowe rosnące w lekkiej ziemi na bazie torfu (np. azalia indyjska).

Objawy przesuszenia kwiatów doniczkowych

Niektóre gatunki znoszą okresowe przesuszenie podłoża względnie dobrze. Należą do nich na przykład kaktusy, sukulenty, sansewierie, aspidistra wyniosła czy zamiokulkas. Inne kwiaty doniczkowe niestety sa mniej odporne na przesuszenie i szybko reagują więdnięciem lub zasuszaniem i zrzucaniem liści. Takie objawy przesuszenia można zaobserwować m.in. na paprociach, skrzydłokwiecie, figowcu pnącym, kawie.
Jeśli dostrzeżemy u rośliny matowe, zwiędnięte lub pożółkłe liście, powinniśmy jak najszybciej sprawdzić, czy nie brakuje jej wody. Jeśli ziemia jest sucha i odstaje od doniczki, to znak, że roślina została przesuszona. Taka sytuacja dla wielu gatunków jest dość groźna, ale jeśli susza nie trwała zbyt długo, osłabione rośliny można jeszcze uratować.

Jak uratować przesuszoną roślinę doniczkową

Aby uratować przesuszony kwiat doniczkowy należy wstawić doniczkę z rośliną do wiadra wypełnionego wodą, zanurzając ją co najmniej do połowy wysokości. Doniczka powinna pozostać w wiadrze do czasu, aż ziemia stanie się całkowicie mokra (0,5–1 godz.). Następnie doniczkę należy wyjąć z wody i odstawić na bok w celu odsączenia nadmiaru wody. Jeśli roślina nie była narażona na długotrwałą suszę, już w ciągu 4–5 godzin po takim zabiegu powinna odzyskać zdrowy wygląd.

przesuszona roslina doniczkowa
Autor: www.thinkstockphotos.com Przesuszony skrzydłokwiat
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE