Podlewanie roślin doniczkowych w domu - kiedy i jak podlewać kwiaty doniczkowe?

2023-11-30 8:18

Podlewanie roślin doniczkowych uprawianych w domu czy w biurze to podstawa ich pielęgnacji. Podpowiadamy jak prawidłowo podlewać rośliny doniczkowe uprawiane w mieszkaniach i jak często to robić.

Spis treści

  1. Jakie jest zapotrzebowanie roślin na wodę?
  2. Podlewanie roślin doniczkowych: kiedy podlewać?
  3. Jak często podlewać rośliny doniczkowe?
  4. Kiedy podlewać rośliny doniczkowe?
  5. Podlewanie roślin doniczkowych - jak to robić prawidłowo?
  6. Nietypowe podlewanie roślin doniczkowych
  7. Kiedy podlewamy rośliny doniczkowe częściej, a kiedy rzadziej?
  8. Podstawowe zasady podlewania roślin doniczkowych

Jakie jest zapotrzebowanie roślin na wodę?

Rośliny doniczkowe należy podlewać, aby dostarczyć im niezbędnej do życia wody. Zapotrzebowanie roślin doniczkowych na wodę zmienia się wraz z ich wzrostem. Nie bez znaczenia jest również pora roku. Najwięcej wody rośliny doniczkowe potrzebują podczas kwitnienia. Mniejsze zapotrzebowanie na wodę jest w okresie zimowego spoczynku roślin.

Korzenie rośliny uprawianej w doniczce mają ograniczoną powierzchnię rozrastania się. Ograniczona jest także ilość podłoża, w którym rosną. Dlatego istotne jest, aby podłoże to miało odpowiednią dla danej rośliny wilgotność. A to możemy zapewnić przez podlewanie. Gdy zabraknie wody, roślina staje się coraz bardziej wiotka, słaba, a z czasem usycha. Wytrzymałość na niedobór wody jest zależna od zapotrzebowania danej rośliny na wodę. Na przykład sukulenty, które mają zdolność magazynowania wody w swoich tkankach, nie wymagają intensywnego podlewania i wytrzymają znacznie dłużej bez podlewania niż rośliny o delikatnych i cienkich liściach. Podobnie egzemplarze, które stoją w pomieszczeniach, w których panuje wyższa wilgotność, np. w kuchni bądź łazience, wytrzymają dłuższe przerwy w podlewaniu, niż te, które ustawimy w nasłonecznionym salonie bądź ogrzewanym pokoju.

Podlewanie roślin doniczkowych: kiedy podlewać?

O tym, czy roślinę należy podlać, decydujemy po sprawdzeniu stanu wilgotności podłoża w doniczce. Najlepiej zrobić to wkładając palec do ziemi – jeśli wyczujemy, że jest ona wilgotna, to nie podlewamy, a gdy wyczujemy, że jest sucha – roślinę należy podlać. Pamiętajmy też, że nadmiar wody znacznie bardziej może szkodzić roślinom doniczkowym niż jej niedobór.

>>> Przeczytaj też: Jak zapewnić właściwą wilgotność podłoża w doniczce?

Jak często podlewać rośliny doniczkowe?

Zużycie wody przez roślinę jest proporcjonalne do powierzchni jej liści (im więcej liści, tym roślina potrzebuje więcej wody). Zależy także od wilgotności powietrza oraz temperatury panującej w pomieszczeniu, w którym ustawiona jest roślina – im cieplej i bardziej sucho, tym roślina potrzebuje częstszego podlewania.

Częstotliwość podlewania zależy również od objętości i właściwości podłoża w doniczce: rośliny rosnące w większych pojemnikach i w próchnicznej ziemi potrzebują rzadszego podlewania niż te uprawiane w małych doniczkach i piaszczystym podłożu.

Nie bez znaczenia jest też rodzaj doniczek – częściej należy podlewać rośliny posadzone w doniczkach ceramicznych (glinianych) o porowatych ściankach, przez które woda z łatwością wyparowuje. Rośliny rosnące w doniczkach plastikowych podlewa się rzadziej.

Kiedy podlewać rośliny doniczkowe?

  • Roślinę, która wymaga podłoża bardzo wilgotnego, należy podlewać tak, aby ziemia była stale całkowicie wilgotna, ale nie nasiąknięta wodą. Trzeba pamiętać, aby nawet wierzchnia warstwa podłoża w doniczce nie była przesuszona.
  • Roślina, która powinna mieć podłoże wilgotne, powinna być tak podlewana, by w okresie między podlewaniami wierzchnia warstwa podłoża (1–2 cm) przeschła, ale pod tą warstwą podłoże było wilgotne.
  • Roślinę wymagającą podłoża lekko wilgotnego nawadniamy tak, by między kolejnymi podlewaniami ziemia przeschła do połowy wysokości doniczki.

Podlewanie roślin doniczkowych - jak to robić prawidłowo?

Rośliny podlewamy najczęściej do doniczek, strumień wody kierując na podłoże - jest to tzw. podlewanie od góry. Rośliny powinny być tak posadzone, aby od górnej krawędzi doniczki do powierzchni podłoża pozostawało 1,5–2 cm, wtedy wlewana woda nie będzie wypływać z doniczki. Wlewamy wodę aż do wypełnienia doniczki po brzeg. Woda wsiąka powoli, trzeba więc poczekać, aby zaobserwować, czy pojawi się w podstawce. Jeśli czas od momentu wlania wody do jej pojawienia się na podstawce jest wyjątkowo krótki, oznacza to, że albo podłoża w doniczce jest zbyt mało – wtedy należy roślinę przesadzić uzupełniając podłoże, albo ziemia w doniczce jest bardzo przesuszona (wtedy czekamy aż woda w podstawki zostanie pobrana i jeszcze kilkakrotnie nalewamy wody do podstawki, aż do momentu gdy roślina przestanie pobierać wodę).

Innym sposobem podlewania roślin doniczkowych jest tzw. podlewanie od dołu, które polega na tym, że wylewamy wodę wprost do podstawki i czekamy aż podsiąknie.

Przeczytaj też:

Jaką wodą należy podlewać domowe rośliny doniczkowe?

warto wiedzieć
Fiołek afrykański

Autor: GettyImages

Liście fiołka afrykańskiego są mięsiste i owłosione

Nietypowe podlewanie roślin doniczkowych

Niektóre rośliny trzeba podlewać w inny sposób. Przykładowo te o włochatych liściach (np. fiołki afrykańskie) powinny być podlewane wyłącznie do podstawki, ponieważ woda, która dostanie się na powierzchnie liści może powodować gnicie bądź oparzenia w miejscu, gdzie padają promienie słoneczne. Natomiast u roślin tworzących rozety, np. z rodziny ananasowatych (echmea, bromelia), warto także wlać wodę do środka rozety, ponieważ pobierają one wodę również przez liście.

Kiedy podlewamy rośliny doniczkowe częściej, a kiedy rzadziej?

Rośliny doniczkowe podlewamy częściej, gdy:

  • szybko rosną,
  • kwitną (bądź mają zakwitnąć wkrótce),
  • rosną w suchej atmosferze (niska wilgotność powietrza w pomieszczeniu),
  • korzenie prawie całkowicie wypełniają doniczkę (rośliny wymagają przesadzenia).

Natomiast rzadziej podlewamy rośliny doniczkowe, gdy:

  • są w stanie spoczynku (jesienią i zimą) – w okresie spoczynku roślina wymaga tylko tyle wody, aby nie dopuścić do całkowitego przeschnięcia podłoża; stan podłoża należy sprawdzać raz na tydzień, a roślinę podlewać małą ilością wody,
  • magazynują wodę w liściach (np. aloesy, sansewierie), łodygach (np. kaktusy, wilczomlecze) lub korzeniach (np. szparagi, zielistki),
  • mają woskowate liście (np. hoje),
  • rosną w chłodnym i wilgotnym miejscu,
  • ostatnio były przesadzane.

Przeczytaj też:

Podlewanie kwiatów doniczkowych
Autor: Gettyimages Ilość dostarczanej roślinie wody i częstotliwość podlewania zależą m.in. od gatunku
warto wiedzieć

Podstawowe zasady podlewania roślin doniczkowych

Każdy gatunek roślin uprawianych w domach w doniczkach ma charakterystyczne dla siebie wymagania dotyczące podlewania. Są jednak ogólne zasady podlewania, które dotyczą pielęgnacji wszystkich kwiatów doniczkowych. Oto one:

  • Kwiaty doniczkowe najlepiej podlewać w godzinach porannych – wtedy zapewniamy im dostatecznie dużo wody w okresie największej transpiracji (czyli parowania z powierzchni liści) w południe i wczesnym popołudniem.
  • Wiosną i latem podlewamy rośliny obficiej, natomiast zimą oszczędniej.
  • Większość kwiatów doniczkowych podlewamy wlewając wodę na powierzchnię ziemi w doniczce – wlewamy tyle wody, aby przesączyła się ona na podstawkę, ale nie pozostawała tam dłużej niż około pół godziny (nadmiar wody z podstawki należy zlać).
  • Tylko rośliny bagienne, takie jak sitowie czy papirus, powinny mieć stale wodę w podstawce.
  • Niektóre rośliny (np. cyklameny, fiołki afrykańskie, azalie) podlewa się nalewając wodę na podstawkę – po pewnym czasie woda zostanie wchłonięta przez ziemię w doniczce.
  • Kolejne podlewanie wykonujemy dopiero, gdy ziemia w doniczce lekko przeschnie.
  • Gdy podłoże w doniczce jest bardzo wysuszone, najlepiej zanurzyć całą doniczkę w naczyniu z wodą na około 10 minut – woda wtedy będzie miała możliwość wsiąknięcia w ziemię.

Przeczytaj też:

Jak dobrze znasz domowe rośliny doniczkowe?

Pytanie 1 z 10
Co to za roślina?
Difenbachia
Domowy ogród. Podlewanie roślin doniczkowych zimą