Donice ceramiczne do domu i ogrodu – zalety i wady donic ceramicznych, jak wybierać donice ceramiczne
Donice ceramiczne wróciły do łask. Mają wiele atutów, dzięki którym łatwo można je aranżować, służą przez lata, a rośliny dobrze w nich rosną. poznaj zalety i wady donic ceramicznych i dowiedz się, jak je wybierać.
Autor: GettyImages
Donice ceramiczne nie powodują przegrzewania korzeni roślin
Jeszcze kilka dekad temu donice ceramiczne gliniane przeżywały swój kryzys. Były wypierane przez masowo produkowane i zwykle słabe jakościowo pojemniki z tworzywa sztucznego. Donice ceramiczne uznawane były za stare i niemodne.
Teraz moda na ceramikę w domu i ogrodzie powraca. W dodatku asortyment produktów ceramicznych jest na tyle duży, iż można wybierać zarówno w tradycyjnych, jak i nowoczesnych formach. Donice ceramiczne mają w dodatku wiele zalet, które bezpośrednio wpływają na rozwój roślin, które w nich posadzimy.
Donice ceramiczne – zalety i wady
Donice z ceramiki mają pewien pozytywny wpływ na rośliny, co przydaje się zarówno w uprawie doniczkowej (w domu, na balkonie i tarasie), jak i ogrodowej:
- nie powodują przegrzewania korzeni roślin w nich rosnących i nadmiernego wysychania podłoża w upały,
- w pewien sposób chronią rośliny przed zimnem,
- dobrze utrzymują wilgoć i są stabilne termicznie.
Każda donica ceramiczna powinna posiadać otwory w dnie. Jeśli ich brakuje należy wykonać je samodzielnie (trzeba to robić ostrożnie, np. nawiercając). Jeśli jest to trudne, donice można traktować jako osłonki. W ostatnim przypadku między donicą ceramiczną a doniczką, w której posadzono roślinę można usypać dodatkową warstwę drenażową, np. ze żwiru.
Donice ceramiczne są cięższe od donic z tworzywa sztucznego, technorattanu, a często także z metalu (przegrywają zaś z materiałem gabionowym i betonem ozdobnym). Jest to zarówno zaleta (na balkonie czy w ogrodzie zieleń jest mniej narażona na przewracanie, w domu na strącenie) jak i wada (np. sadzenie i przenoszenie może być problemem dla niektórych osób, większy wysiłek i ryzyko upuszczenia).
>>Nie przegap Jak zrobić donicę murowaną. Murowana donica krok po kroku
W przypadku donic, które będą stały na zewnątrz, trzeba sprawdzić ich odporność na działanie ujemnych temperatur. Swoją drogą, rośliny w pojemnikach i tak trzeba osłaniać lub przenosić do pomieszczenia przed nadejściem mrozów, w przeciwnym przypadku nie przetrwają zimy. Donice ceramiczne są odporne na ścieranie i substancje chemiczne, ale niestety nie na zniszczenia mechaniczne. Trzeba uważać na nie przy przenoszeniu oraz przesadzaniu roślin.
Jak wybrać donicę ceramiczną dla roślin
Najważniejszym kryterium wyboru jest wielkość donicy. Z reguły producenci podają pojemność, średnicę i wysokość donicy. Zasada jest oczywista: im mniejsza roślina, tym mniejszy pojemnik.
Czasem przy wyborze donicy znaczenie ma jej kształt. W niektórych przypadkach trzeba kierować się specyfiką systemu korzeniowego roślin. Dlatego juki (te domowe) oraz palmy sadzi się w wysokich oraz wąskich pojemnikach. Wiele gatunków o płaskim lub słabym systemie korzeniowym umieszcza się natomiast w niskich, szerokich donicach przypominających misy. Donice kuliste, zwężające się ku dołowi i górze atrakcyjnie prezentują się, ale rośliny trudniej jest przesadzać.
Rośliny należy przesadzać do nowych donic systematycznie - te nowe nie powinny być dużo większe od poprzednich. Ostatnim dzwonkiem na przesadzenie rośliny jest przerastanie korzeni przez otwory w donicy. Przesadzenie rośliny do nadmiernie dużego pojemnika spowolni jej wzrost i zakłóci harmonijny rozwój (stosunku części nadziemnej do podziemnej).
Donica ceramiczna a styl wnętrza i ogrodu
Donice powinno się dobierać także pod kątem stylu urządzenia wnętrza lub ogrodu. Warto, aby formą i kolorem donice pasowały do konkretnej aranżacji. Donice ceramiczne mogą być jednolite lub ozdobne. Przy tych drugich trzeba posiadać pewien zmysł estetyczny, gdyż aranżacja jest trudniejsza. Nie można przesadzać z bogactwem formy i kolorów. Głównym obiektem powinna być roślina, donica to tylko dodatek.
>Przeczytaj też:
Donice ceramiczne z reguły mają stonowane barwy, dlatego ich zastosowanie jest dość uniwersalne. Kolor donicy można potraktować jako drobny akcent. Przykładowo: w stylu skandynawskim (wnętrze) pasują białe lub szare donice. W stylu industrialnym dobrze będą wyglądy pojemniki rdzawe (chociaż i tak lepszą opcją będzie metal).
We wnętrzach ogrodowych sytuacja wygląda podobnie. W ogrodzie urządzonym w stylu wiejskim najlepiej używać tradycyjnych, glinianych donic. W ogrodach klasycznych można postawić na pojemniki ozdobne z ornamentami. W ogrodzie w stylu nowoczesnym dobrze wyglądają donice wykończone terakotą o kolorze kontrastującym z nawierzchnią, na której są ustawione. W ogrodach minimalistycznych ponadto często używa się wysokich pojemników o surowej formie. Te zbyt duże jak na potrzeby uprawianych w nich roślin można potraktować jako osłonki lub na dnie wyłożyć solidną warstwę drenażową.
Jeśli uprawiana w niej roślina jest wysoka, przydatny będzie ciężki drenaż (np. fragmenty cegieł, żwir, drobne kamienie, który dodatkowo zwiększy stabilność donicy. W miejscach, których nie chcemy obciążać (sama donica ceramiczna z ziemią i rośliną swoje waży), lepszy będzie lekki keramzyt.
Co zrobić z pękniętą ceramiczną donicą?
Pękniętą donicę można wykorzystać, np. na stworzenie mini-ogrodu. Można ją także skleić (w Chinach zrobiono z tego sztukę) lub rozbić na drobne kawałki i zastosować jako drenaż. W ogrodach coraz częściej widuje się „ludziki” i inne figury tworzone z niepotrzebnych donic glinianych.