Ogrody minimalistyczne - forma, rosliny, elementy wyposażenia ogrodów minimalistycznych

2020-07-16 10:01

W ogrodach minimalistycznych króluje monochromatyczność. Dobierając rośliny do ogrodów minimalistycznych należy wystrzegać się różnorodności gatunkowej. Jakie rośliny pasują do ogrodów minimalistycznych? Elementy wyposażenia ogrodów minimalistycznych.

Prostota, spokój, subtelność, symbolika i elegancja – takie są ogrody minimalistyczne. W wielu krajach spotyka się unikalną formę projektowania i tworzenia nie tylko ogrodów, ale i całej przestrzeni krajobrazu. Doskonale wyraża ona nastrój naszych czasów, jest nowoczesna, ale odnosi się także do przeszłości. Często powiązana jest z najnowszą technologią. Prostota, spokój, subtelność, symbolika i elegancja – takie są ogrody inspirowane nurtem minimalistycznym. Styl minimalistyczny można odnaleźć w wielu współczesnych wnętrzach prezentowanych w różnych publikacjach i czasopismach dotyczących urządzania wnętrz i ogrodów. Przy odrobinie fantazji i chęci, każdy miłośnik prostoty i elegancji może zastosować go w swoim ogrodzie. Oto kilka pomocnych wskazówek.

Forma ogrodu minimalistycznego

Ogrody minimalistyczne mogą mieć różnorodną formę. Zazwyczaj dominują geometryczne układy, oparte na kwadratach bądź kołach. Nie oznacza to jednak, że kształty nieregularne są niedozwolone. Istotne jest utrzymanie czytelności kompozycji. Gdy zdecydujemy się na kształty geometryczne, należy je konsekwentnie powtarzać w całym ogrodzie. Tworząc ogród minimalistyczny nie można wprowadzać zbyt wielu elementów dekoracyjnych, jego ozdobę stanowi kompozycja, proporcje oraz materiały użyte do budowy. Ogrody minimalistyczne pasują do nowoczesnej architektury. Można jednak pokusić się o stworzenie ogrodu w tym stylu otaczającego dom z klasycznej cegły – osiągniemy wtedy interesujący i nieoczekiwany efekt.

Lustra w ogrodzie powiększają optycznie jego powierzchnię >>>

Ogrody minimalistyczne - roślinność

Również pod względem roślinności ogrody minimalistyczne są różnorodne, ale rośliny w ogrodzie minimalistycznym służą przede wszystkim do podkreślenia efektu. Można użyć zaledwie kilku roślin, ale dopuszczalne jest użycie większej ich liczby. Wybierać należy gatunki i odmiany o regularnym, zwartym pokroju, dzięki któremu rośliny sprawiają wrażenie, jakby były rzeźbami. Powinno się dla nich wybrać w ogrodzie miejsce dobrze wyeksponowane, abyśmy mogli podziwiać je jak prawdziwe dzieła sztuki. Warto użyć gatunków i odmian dobrze znoszących formowanie. Fantazyjnie przycięte zimozielone żywopłoty (np. z cisów) stworzą kompozycję atrakcyjną cały rok.

Oszczędna w formie kompozycja ogrodu minimalistycznego i jego elementów stanowi doskonałe tło eksponowania piękna roślin. Dobierając rośliny do ogrodów minimalistycznych należy wystrzegać się różnorodności gatunkowej. Najlepiej użyć nie więcej niż kilku gatunków. Oto przykłady roślin polecanych do ogrodów minimalistycznych:

Poznaj też najpopularniejsze drzewa ozdobne, które możesz posadzić nawet w małym ogrodzie >>>

Ogród minimalistyczny
Autor: GettyImages

Elementy ogrodów minimalistycznych

W ogrodach minimalistycznych króluje monochromatyczność (wszystkie elementy wyposażenia zachowane są w podobnej tonacji) lub kontrast (kolory kontrastują ze sobą). Materiały, z których zostały wykonane elementy, muszą współgrać z roślinnością oraz kompozycją ogrodu. Powinny być oryginalne, stanowić swoiste dzieło sztuki, przyciągać wzrok. Kryterium doboru tych elementów nie powinien być ich wyszukany charakter, ale czystość linii, prostota i funkcjonalność. Niskie murki, na przykład z betonu wibrowanego, który jest niezwykle gładki (mechanicznie wytrząsany w celu pozbycia się bąbelków powietrza), mogą posłużyć jako miejsca do siedzenia, a także schody. Z powodzeniem można wprowadzać do ogrodu elementy, którymi zazwyczaj dekoruje się wnętrza – doskonale powiążą one przestrzeń ogrodu z mieszkaniem.

Ogród minimalistyczny
Autor: GettyImages
Ogrody minimalistyczne
Autor: Agnieszka Kostka Granitowa kula

Z powodzeniem można stosować kamień: od czarnej skały wulkanicznej po biały wapień, zarówno jako posadzki, jak i rzeźby. Można także użyć drewna, które wprowadza do ogrodu miękkość i przyjazny charakter. Ze względu na swoją sprężystość i trwałość jest idealne jako nawierzchnia, materiał na meble ogrodowe bądź inne struktury. Drewno w naszych warunkach klimatycznych powinno być zabezpieczone specjalnym preparatem, może być potem pomalowane bądź polakierowane. Innymi materiałami, które mogą być użyte przy tworzeniu ogrodów minimalistycznych są metal (głównie aluminium, stal kwasoodporna lub ocynkowana) oraz szkło. Cieszą się one w ostatnich czasach dużym powodzeniem.

Projekt ogrodu - dlaczego warto zlecic go projektantowi?
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie