Rozplenica japońska - dekoracyjna trawa: odmiany, wymagania, pielęgnacja, zastosowanie

2021-05-21 14:17
Rozplenica japońska
Autor: GettyImages Rozplenica japońska tworzy efektowne, półkoliste, kaskadowo formujące się kępy, dorastające do 60-90 cm wysokości

Rozplenica japońska (Pennisetum alopecuroides) dzięki szybkiemu wzrostowi, niedużym rozmiarom, ładnemu pokrojowi i pięknym kwiatostanom, stała się jedną z najchętniej wybieranych traw ozdobnych. Jakie wymagania i zastosowanie ma rozplenica japońska? Uprawa i pielęgnacja rozplenicy japońskiej.

Trawa rozplenica japońska

Rozplenica japońska (Pennisetum alopecuroides), nazywana także piórkówką, jest bardzo dekoracyjną trawą ozdobną. To bylina należąca do rodziny wiechlinowatych (Poaceae). W naturze występuje w Australii i wschodniej Azji.

Rozplenica japońska tworzy efektowne, półkoliste, kaskadowo formujące się kępy, składające się z przewieszających się wąskich liści, dorastające do 60-90 cm wysokości. W sezonie liście są zielone, a jesienią przebarwiają się zazwyczaj na żółto. Ale uwagę w roślinie zwracają przede wszystkim wąskolancetowate, szczotkowate kwiatostany kłosy długości od 5 do 20 cm (kształtem przypominające szczotki do mycia butelek). W zależności od odmiany mogą być one żółtawe, brązowe, prawie czarne lub ciemnopurpurowe. Są ozdobą ogrodów późnym latem i wczesną jesienią (zwykle najbardziej obfite kwitnienie przypada na okres od sierpnia do października).

Wiosenne rozmnażanie bylin kwitnących latem i jesienią

Rozplenica japońska - uprawa i pielęgnacja

Do prawidłowego wzrostu rozplenica japońska potrzebuje odpowiednio wybranego stanowiska i podłoża. Najlepiej sadzić sadzonki rozplenicy zakupione z pewnego źródła, rozkrzewione i dobrze ukorzenione w doniczkach.

  • Rozplenica japońska - stanowisko i podłoże

Rozplenica japońska wymaga ciepłych, najlepiej półcienistych miejsc, osłoniętych przed silnymi wiatrami. Podłoże powinno być przepuszczalne i żyzne, wilgotne, ale niezbyt mokre. Gleba nie może być także zbyt sucha, ponieważ wtedy trawa może się słabo rozwijać i wcale nie kwitnąć.

Rozmnażanie traw ozdobnych przez podział – kiedy i jak dzielić trawy >>>

  • Nawożenie i podlewanie rozplenicy japońskiej

Jeżeli gleba w ogrodzie jest bardzo słaba, przed posadzeniem rozplenicy, warto zasilić ją długo działającym nawozem, kompostem lub obornikiem (można także zmieszać jeden z tych nawozów z glebą w czasie sadzenia). W czasie wegetacji można także zasilać ją gotowymi nawozami mineralnymi przeznaczonymi do zasilania traw lub roślin ogrodowych. Rozplenica potrzebuje także regularnego podlewania, szczególnie w czasie letniej suszy (w przeciwnym razie będzie więdnąć).  

  • Zabezpieczanie rozplenicy japońskiej przed mrozem

Ze względu na delikatną naturę, rozplenica wymaga zabezpieczenia przed mrozem na czas zimy (np. słomą, agrowłókniną lub stroiszem). Przed zimą najlepiej związać zaschnięte liście rozplenicy w snopek, dzięki czemu lepiej przetrzyma ona zimę – wnętrze będzie chronione przed mrozem i wilgocią. Zeszłoroczne liście ścinamy (około 20 cm nad ziemią) dopiero wiosną następnego roku – w marcu lub dopiero w kwietniu (jeśli zima utrzymuje się dłużej).

Cięcie traw ozdobnych - kiedy i jak przycinać trawy ozdobne? Jakich traw nie ciąć? >>>

Rozplenica japońska - zastosowanie w ogrodzie

Rozplenice są dosyć uniwersalnymi trawami ozdobnymi i mogą być wykorzystane zarówno do tworzenia rabat ogrodowych, jak i do uprawy pojemnikowej.

Można sadzić je pojedynczo, w połączeniu z innymi roślinami, ale najlepiej wyglądają sadzone w grupach (minimum po 2-3 sztuki) i wtedy należy zachować między roślinami rozstawę około 60-80 cm (zbyt gęsto posadzone mogą nie zakwitnąć).

Poznaj też niskie trawy ozdobne >>>

polecamy

Rozplenica japońska - odmiany

Z każdym rokiem przybywa nowych odmian rozplenicy, o ciekawych barwach kwiatostanów i liści. Do najbardziej dekoracyjnych i popularnych odmian należą:

  • Rozplenica japońska 'Hameln' - dorasta do około 1 m wysokości, obficie kwitnie już od czerwca – kwiatostany są najpierw jasnobeżowe, a z czasem stają się brązowe.
  • Rozplenica japońska 'Hameln Gold' - liście są długie, równowąskie, łukowo przewieszające się, o cytrynowo żółtej barwie; kwitnie w lipcu – kwiatostany są kremowo-białe.
  • Rozplenica japońska 'Black Beauty' - kwiatostany w pełni rozkwitu mają czarną barwę; mogą dorastać do ponad 100 cm wysokości.
  • Rozplenica japońska 'Fireworks' - odmiana dorastająca do 40 cm wysokości, z biało-zielonymi liśćmi, które jesienią przebarwiają się na karminowo (aby dobrze się wybarwiła potrzebuje bardziej słonecznych stanowisk); kwiatostany są miękkie, o różowym odcieniu.
  • Rozplenica japońska 'Red Head' - jedna z najbardziej dekoracyjnych odmian rozplenicy; kwiatostany pojawiają się w sierpniu i utrzymują się do późnej jesieni – kłosy są ciemnobrązowe, a pąki czerwone; dorasta do około 1m wysokości i dobrze rośnie na suchych, bardzo nasłonecznionych stanowiskach.
  • Rozplenica japońska 'Little Bunny' - niska odmiana osiągająca około 30cm wysokości; tworzy ładny półkolisty pokrój i zwartą kępę łukowato przewieszających się i bardzo wąskich liści, które jesienią przebarwiają się na żółto; kwiatostany są początkowo beżowe, później jasnobrązowe i pojawiają się od sierpnia aż do października.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE