Cięcie traw ozdobnych - kiedy i jak przycinać trawy ozdobne? Jakich traw nie ciąć?

2021-02-19 11:11
Trawy ozdobne
Autor: GettyImages Cięcie traw ozdobnych najlepiej wykonać wiosną - pozostawione na zimę źdźbła chronią bryłę korzeniową w zimie

Termin cięcia traw ozdobnych jest bardzo ważny dla ich kondycji i wyglądu. Pod koniec sezonu, gdy zbliża się zima powstaje pytanie - czy trzeba je przyciąć? A może zaczekać z cięciem do wiosny? Podpowiadamy kiedy i jak ciąć trawy ozdobne.

Kiedy ciąć trawy ozdobne?

Najkorzystniejszym terminem cięcia większości traw ozdobnych jest wiosna. Nierzadko zdarza się, że są one przycinane na jesień, ale nie jest to korzystne dla ich kondycji i zimowania. Jeśli przytniemy trawy zbyt późno jesienią, narażamy ja na przemarznięcie, dlatego warto odłożyć cięcie do wiosny, ponieważ pozostawione źdźbła chronią bryłę korzeniową w zimie. Poza tym, jesienią i bardzo często także zimą trawy nadal zdobią ogród swoimi ozdobnymi liśćmi lub kwiatostanami – nawet kiedy zaschną!

Jak wybrać właściwe rośliny do ogrodu?

Cięcie traw ozdobnych - kiedy i jak przycinamy trawy ozdobne?

Zwykle można przycinać trawy już od połowy marca, ale jeśli zima trwa dłużej, można przełożyć cięcie aż będą do tego dobre warunki. Najczęściej widać, kiedy środek kępy trawy zaczyna nabierać żywych kolorów i pojawiają się młodziutkie pędy – to dobry moment na cięcie. Zwykle przycinamy trawy nie więcej niż około 10 cm nad ziemią, ponieważ zbyt mocne cięcie może uszkodzić pojawiające się już w tym czasie młode pędy. Najprościej jest jedną ręką zebrać w pęk wszystkie pędy, a drugą poniżej ściąć równo trawę na odpowiedniej wysokości.

Przy dużych trawach można także przed cięciem związać je, podobnie jak wiąże się snopki zboża. Dzięki temu łatwiej i szybciej będzie można zebrać ścięte źdźbła. W przypadku starszych i wysokich trawach o rozrośniętych szeroko kępach, nierzadko potrzebne są dwie osoby, aby zrobić to sprawnie i w odpowiedni sposób. Takie starsze okazy przycina się nieco wyżej - około 20 cm nad ziemią.

Przeczytaj też: Usuwanie zimowego okrycia: kiedy i jak zdejmować zimowe osłony z roślin >>>

Cięcie traw - jakie trawy przycinamy na wiosnę?

Takimi sposobami możemy przyciąć najpopularniejsze obecnie w ogrodach gatunki traw ozdobnych. Należą do nich:

Do cięcia należy używać ostrych sekatorów, nawet nożyc (w przypadku większych traw o grubszych źdźbłach), a także różnego rodzaju elektrycznych nożyc, pił i innych narzędzi ogrodniczych, które ułatwią nam to zadanie.

Trawy najmniej odporne na niskie temperatury (np. rozplenice, ostnice, niektóre turzyce) najlepiej ciąć w ostatniej kolejności (np. w kwietniu), aby nie odsłaniać ich i nie narażać na przemarznięcie.

Trawy ozdobne
Autor: GettyImages Pozostawione po sezonie nieścięte źdźbła traw dekorują ogród także zimą - dlatego cięcie traw odłóżmy do wiosny!

Jakich traw lepiej nie ciąć wcale?

Niektóre gatunki traw, szczególnie te, które nie osiągają dużych rozmiarów oraz zimozielone lub zachowujące barwy kłosów na zimę, nie potrzebują przycinania lub cięcie jest potrzebne w bardzo małym zakresie. Warto wymienić w tej grupie choćby bardzo dekoracyjne turzyce (Carex), kostrzewę siną (Festuca glauca) i kostrzewę niedźwiedzią (Festuca gautieri) oraz kosmatki (Luzula). W ich przypadku wszystko zależy od tego, w jakim stanie przezimowały. Jeżeli po zimie zachowały swoją barwę (np. kostrzewa sina), należy je jedynie oczyścić (wyczesać) oraz w razie potrzeby przyciąć zaschnięte końcówki. Gdy jednak są całe zaschnięte po zimie, można je przyciąć nisko przy ziemi, aby odbiły nowe, świeże pędy.

Do wyczesywania traw można używać np. drucianych grabi, różnego rodzaju metalowe zgrzebła (np. do czesania zwierząt).

Warto pamiętać o tym, że wiele traw (np. rozplenice, odmiany turzyc) dość długo każe czekać wiosną na pierwsze swoje oznaki życia. Może się początkowo wydawać, że trawy te nie przetrwały zimy, zaschły i należy je usunąć lub wymienić na nowe. Nie trzeba się jednak spieszyć, ponieważ u wielu traw wegetacja zaczyna się nieco później i młode pędy ukazują się nawet dopiero w kwietniu (szczególnie w czasie silnych, długich zim) i wtedy warto je przyciąć i na pewno odbiją w kolejnym sezonie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE