Rozmnażanie traw ozdobnych przez podział – kiedy i jak dzielić trawy

2018-02-23 12:30 Opracowanie: redakcja serwisu

Rozmnażanie traw ozdobnych najłatwiej przeprowadzić przez podział kęp wiosną. Przeczytaj, dlaczego dzielimy trawy ozdobne, kiedy i jak należy rozmnażać trawy ozdobne przez podział roślin matecznych.

Choć trawy ozdobne to rośliny o wyjątkowych wartościach dekoracyjnych, to często są niedoceniane i zbyt rzadko sadzone w naszych ogrodach. A szkoda, bo z roślin tych można tworzyć ciekawe kompozycje, które dodatkowo są ozdobą ogrodu cały rok. Ich zaletą jest ogromna różnorodność gatunków i odmian, które różnią się nie tylko rozmiarami, ale także kolorem i kształtem źdźbeł. Dobrze zaprojektowane rabaty z traw ozdobnych mogą stać się głównym elementem dekoracyjnym ogrodu. Trawy ozdobne doskonale prezentują się także na skalniakach, sprawdzą się również w ogródkach wodnych.

>>Przeczytaj też: Rabata z traw ozdobnych: jakie gatunki traw wybrać

Dlaczego dzielimy trawy ozdobne

Powodów dzielenia rozrośniętych kęp traw ozdobnych jest kilka:

  • uzyskanie większej liczby roślin (rozmnożenie rośliny),
  • odmłodzenie rośliny – po kilku latach wzrostu w jednym miejscu kępa trawy często nadmiernie się rozrasta i zagęszcza, jej pokrój jest mniej atrakcyjny, często „łysieje” w środku,
  • ograniczenie rozrastania się kępy, która często zasłania i pokłada się na inne rośliny rosnące na rabacie, zagłuszając je,
  • uzyskanie młodej rośliny do posadzenia w pojemniku,
  • stymulowanie wzrostu trawy po uszkodzeniu przez mróz czy śnieg,
  • poprawa żywotności rośliny.

Większość gatunków traw ozdobnych sadzonych w naszych ogrodach najłatwiej rozmnożyć wegetatywnie przez podział rozrośniętych egzemplarzy matecznych. W ten sposób można rozmnażać wiele gatunków traw, m.in. kostrzewy, sitowia, ostnice, owies wiecznie zielony.

>>Przeczytaj też: Aranżacja ogrodu - trawy ozdobne. Sadzenie i pielęgnacja traw ozdobnych w ogrodzie

Kiedy rozmnażać trawy ozdobne

Najlepszą porą rozmnażania traw ozdobnych przez podział jest wiosna – jeszcze zanim rośliny zaczną wypuszczać nowe źdźbła. Zazwyczaj jest to kwiecień. Niektóre gatunki mogą być także rozmnażane jesienią, ale trzeba pamiętać, by nie czynić tego później niż miesiąc przed zamarznięciem gruntu – chodzi o to, by rośliny zdążyły się dobrze ukorzenić przed nastaniem mrozów i w dobrej kondycji przezimowały.
Przed przystąpieniem do wykopania i dzielenia rozrośniętych roślin matecznych, należy przyciąć ich części nadziemne. Następnie kępy wykopujemy z gruntu przy pomocy ostrego szpadla. Wyjętą z ziemi bryłę potrząsamy dość mocno, aby usunąć jak najwięcej ziemi zgromadzonej wokół korzeni. Dzięki temu łatwiej będzie pociąć kępę mateczną – dzielimy ją na kilka mniejszych części odcinając je szpadlem (w przypadku traw o znacznych rozmiarach, np. miskantów) bądź odrywając ręcznie (w przypadku traw małych i delikatnych, np. turzyc). Przy okazji usuwamy martwe bądź chore korzenie oraz wszystkie martwe części ze środka kępy.
Tak uzyskane kępy potomne sadzimy bez zwłoki na wcześniej przygotowane miejsca glebę żyzną, koniecznie z dobrym drenażem, w rozstawie zależnej od gatunku rozmnażanej trawy. Po posadzeniu należy rośliny dobrze podlać.

>>Przeczytaj też: Miskanty – imponujące trawy ozdobne. Uprawa miskantów w ogrodzie

Jeśli w miejscu, gdzie rósł mateczny egzemplarz chcemy ponownie posadzić trawę ozdobną (albo inną roślinę), trzeba ziemię zasilić kompostem i uzupełnić świeżym podłożem. kompostem. Już kilka tygodni po posadzeniu potomnych kęp, trawy powinny wyglądać okazale i atrakcyjnie.

Trawy ozdobne
Autor: Piotr Gorączko Trawy ozdobne są atrakcyjnym elementem ogrodu - ciekawie wygląda rabata z traw różnych gatunków
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE