Rabata z traw ozdobnych - najlepsze gatunki traw na rabatę w ogrodzie

2018-10-03 13:49

Planujesz stworzyć w ogrodzie rabatę z traw ozdobnych? Poznaj najlepsze gatunki traw ozdobnych na rabatę i dowiedz się, jak je pielęgnować. Trawy ozdobne gatunki i odmiany: przegląd.

Rabaty z traw ozdobnych są rzeczywiście bardzo efektowne: trawy ozdobne zdobią ogród przez cały rok, także zimą po zeschnięciu liści. Doskonale się też prezentują w kompozycjach z innymi roślinami, na przykład cebulowymi. Żeby uniknąć kłopotów z nadmiernym rozrastaniem się traw ozdobnych w ogrodzie, należy otoczyć ich bryły korzeniowe wkopanym w ziemię szerokim (mniej więcej 60-centymetrowym) pasem folii.

Trawy ozdobne można też sadzić w pojemnikach bez dna zagłębionych w ziemi (na przykład w wiadrach) lub na wyniesionych ponad powierzchnię gruntu rabatach ograniczonych ściankami (ładnie wyglądają kompozycje kilku rabat różnej wysokości, w których umieszczono rozmaite gatunki traw).

Rabata z traw ozdobnych w ogrodzie

Większość traw ozdobnych najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych, w podłożu średnio żyznym i dość wilgotnym, choć tolerują też okresową suszę. Najlepiej trawy ozdobne zasilać kompostem lub oszczędnie nawozem wieloskładnikowym o przedłużonym działaniu (przenawożenie powoduje nadmierną wybujałość i pokładanie się roślin). Jesienią korzenie wrażliwych na mróz miskantów i rozplenic warto obsypać kopczykiem ziemi. Zimą ich zeschnięte liście wyglądają bardzo efektownie, a przy tym stanowią osłonę przed niską temperaturą. Wiosną suche liście wysokich traw należy ściąć kilka centymetrów nad ziemią (wkrótce w ich miejsce pojawią się nowe). Niskie zimozielone gatunki kępkowe strzyżemy tak, żeby usunąć uschnięte końce liści.

>>Przeczytaj też: Trawy ozdobne w ogrodzie: gdzie sadzić i jak pielęgnować trawy ozdobne

Rabata z traw ozdobnych - gatunki warte polecenia

 • Kostrzewa Gautiera – trawy ozdobne o sztywnych szczotkowatych liściach. Tworzy kępki wysokości 10 cm, które rozrastają się w kobierce. Jest zimozielona. Starsze rośliny zamierają od środka kępy, trzeba więc odmładzać je co dwa-trzy lata.
 • Kostrzewa popielata (sina) – trawy ozdobne tworzące kępki niebieskawych liści. Jest zimozielona. Nie zadarnia powierzchni i jest krótkowieczna, ale wygląda bardzo efektownie. Łatwo się rozsiewa.
 • Miskant chiński 'Silberfeder' – trawy ozdobne, których kępy mają około 150 cm wysokości. Jego liście są zielone z białym nerwem, a kwiaty zebrane w duże, puszyste, srebrzystobiałe wiechy. Może przemarzać.
 • Miskant chiński 'Zebrinus' – trawy ozdobne dorastające do 200 cm wysokości. Ma liście w żółte poprzeczne pasy. Doskonale wygląda jako roślina soliterowa lub jako pojedynczy egzemplarz otoczony kompozycją innych roślin. Może przemarzać.
 • Owies wiecznie zielony – to zimozielona trawa ozdobna o niebieskawych sztywnych liściach. Tworzy regularne kuliste kępy średnicy około 40 cm. Nie jest całkowicie mrozoodporny.
 • Rajgras wyniosły 'Variegatum' – ta trawa ozdobna ma liście biało paskowane. Dorasta do wysokości 50 cm. Rozrasta się przez rozłogi, ale nie jest bardzo ekspansywna.
 • Rozplenica włosowata 'Rubrum' – trawa ozdobna, która ma brązowe liście i miotlaste wiechy kwiatostanów barwy burgunda (ukazują się w czerwcu i pozostają do późnej jesieni). Dorasta do 90 cm wysokości. Nie jest zupełnie odporna na mróz.
 • Rozplenica japońska – trawa ozdobna dorastająca do 80 cm wysokości, tworzy zwarte kępy. Liście ma wąskie i szarozielone. Kwitnie od lipca do końca września, tworząc czerwonobrązowe kłosy. Jest odporna na mróz. Dekoracyjne są też odmiany: 'Compressum' (o kłosach czerwonobrązowych), 'Hameln' (o zielonych liściach i brązowawych kwiatostanach), 'Little Bunny' (o brązowych liściach i burgundowych wiechach, osiąga zaledwie 20 cm wysokości).
 • Trzęślica modra 'Variegata' – ma zielono-biało-żółte liście tworzące kępy wysokości 60 cm. W sierpniu pojawiają się czerwonawe kłoski.
 • Wyczyniec łąkowy 'Aureovariegatus' – ma paskowane żółto-zielone liście. Dorasta do 30 cm, a w okresie kwitnienia do 70 cm. Jest doskonałą rośliną zadarniającą.

>>Przeczytaj też: Trawy ozdobne. Jak zabezpieczyć trawy ozdobne przed zimą?

Rabata z traw ozdobnych - uważaj na trawy ekspansywne

 • Manna mielec – trawa ozdobna, która ma żółtawozielone liście. Dorasta do 200 cm wysokości, a odmiana 'Variegata' o żółto paskowanych liściach do 70 cm.
 • Miskant cukrowy – trawa ozdobna, która dość łatwo się rozrasta i tworzy duże kępy wysokości około 150 cm. W sierpniu wyrastają duże srebrzyste wiechy puszystych kwiatostanów i pozostają na roślinie aż do zimy.

>>Przeczytaj też: Miskanty: polecane gatunki i odmiany miskantów do ogrodu

 • Mozga trzcinowata – trawy ozdobne, których liście są sztywne biało-zielono-czerwono paskowane. W wilgotnym podłożu osiąga do 100 cm wysokości. Odmiana 'Picta' o biało-zielonych liściach rośnie słabiej i dorasta do 60 cm.
 • Spartyna grzebieniasta 'Aureomarginata' – trawa ozdobna, która tworzy przewieszające się ciemnozielone liście z żółtymi brzegami. Dorasta do 150 cm. Zaschnięte kwiatostany i liście zdobią rośliny także zimą.
 • Wydmuchrzyca piaskowa – trawy ozdobne o liściach sztywnych i ostrych brzegach. Te trawy ozdobne są mało wymagające i doskonale rosną na terenach jałowych. Stosuje się ją często do umacniania piaszczystych wydm. Jej odmiana 'Glaucus' ma niebieskie liście.
trawy-ozdobne
Autor: www.thinkstockphotos.com
Trawy ozdobne w ogrodzie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE