Rabata z traw ozdobnych - najlepsze gatunki traw na rabatę w ogrodzie

2018-10-03 13:49 Anna Skórkowska

Planujesz stworzyć w ogrodzie rabatę z traw ozdobnych? Poznaj najlepsze gatunki traw ozdobnych na rabatę i dowiedz się, jak je pielęgnować. Trawy ozdobne gatunki i odmiany: przegląd.

Rabaty z traw ozdobnych są rzeczywiście bardzo efektowne: trawy ozdobne zdobią ogród przez cały rok, także zimą po zeschnięciu liści. Doskonale się też prezentują w kompozycjach z innymi roślinami, na przykład cebulowymi. Żeby uniknąć kłopotów z nadmiernym rozrastaniem się traw ozdobnych w ogrodzie, należy otoczyć ich bryły korzeniowe wkopanym w ziemię szerokim (mniej więcej 60-centymetrowym) pasem folii.

Trawy ozdobne można też sadzić w pojemnikach bez dna zagłębionych w ziemi (na przykład w wiadrach) lub na wyniesionych ponad powierzchnię gruntu rabatach ograniczonych ściankami (ładnie wyglądają kompozycje kilku rabat różnej wysokości, w których umieszczono rozmaite gatunki traw).

Rabata z traw ozdobnych w ogrodzie

Większość traw ozdobnych najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych, w podłożu średnio żyznym i dość wilgotnym, choć tolerują też okresową suszę. Najlepiej trawy ozdobne zasilać kompostem lub oszczędnie nawozem wieloskładnikowym o przedłużonym działaniu (przenawożenie powoduje nadmierną wybujałość i pokładanie się roślin). Jesienią korzenie wrażliwych na mróz miskantów i rozplenic warto obsypać kopczykiem ziemi. Zimą ich zeschnięte liście wyglądają bardzo efektownie, a przy tym stanowią osłonę przed niską temperaturą. Wiosną suche liście wysokich traw należy ściąć kilka centymetrów nad ziemią (wkrótce w ich miejsce pojawią się nowe). Niskie zimozielone gatunki kępkowe strzyżemy tak, żeby usunąć uschnięte końce liści.

>>Przeczytaj też: Trawy ozdobne w ogrodzie: gdzie sadzić i jak pielęgnować trawy ozdobne

Rabata z traw ozdobnych - gatunki warte polecenia

 • Kostrzewa Gautiera – trawy ozdobne o sztywnych szczotkowatych liściach. Tworzy kępki wysokości 10 cm, które rozrastają się w kobierce. Jest zimozielona. Starsze rośliny zamierają od środka kępy, trzeba więc odmładzać je co dwa-trzy lata.
 • Kostrzewa popielata (sina) – trawy ozdobne tworzące kępki niebieskawych liści. Jest zimozielona. Nie zadarnia powierzchni i jest krótkowieczna, ale wygląda bardzo efektownie. Łatwo się rozsiewa.
 • Miskant chiński 'Silberfeder' – trawy ozdobne, których kępy mają około 150 cm wysokości. Jego liście są zielone z białym nerwem, a kwiaty zebrane w duże, puszyste, srebrzystobiałe wiechy. Może przemarzać.
 • Miskant chiński 'Zebrinus' – trawy ozdobne dorastające do 200 cm wysokości. Ma liście w żółte poprzeczne pasy. Doskonale wygląda jako roślina soliterowa lub jako pojedynczy egzemplarz otoczony kompozycją innych roślin. Może przemarzać.
 • Owies wiecznie zielony – to zimozielona trawa ozdobna o niebieskawych sztywnych liściach. Tworzy regularne kuliste kępy średnicy około 40 cm. Nie jest całkowicie mrozoodporny.
 • Rajgras wyniosły 'Variegatum' – ta trawa ozdobna ma liście biało paskowane. Dorasta do wysokości 50 cm. Rozrasta się przez rozłogi, ale nie jest bardzo ekspansywna.
 • Rozplenica włosowata 'Rubrum' – trawa ozdobna, która ma brązowe liście i miotlaste wiechy kwiatostanów barwy burgunda (ukazują się w czerwcu i pozostają do późnej jesieni). Dorasta do 90 cm wysokości. Nie jest zupełnie odporna na mróz.
 • Rozplenica japońska – trawa ozdobna dorastająca do 80 cm wysokości, tworzy zwarte kępy. Liście ma wąskie i szarozielone. Kwitnie od lipca do końca września, tworząc czerwonobrązowe kłosy. Jest odporna na mróz. Dekoracyjne są też odmiany: 'Compressum' (o kłosach czerwonobrązowych), 'Hameln' (o zielonych liściach i brązowawych kwiatostanach), 'Little Bunny' (o brązowych liściach i burgundowych wiechach, osiąga zaledwie 20 cm wysokości).
 • Trzęślica modra 'Variegata' – ma zielono-biało-żółte liście tworzące kępy wysokości 60 cm. W sierpniu pojawiają się czerwonawe kłoski.
 • Wyczyniec łąkowy 'Aureovariegatus' – ma paskowane żółto-zielone liście. Dorasta do 30 cm, a w okresie kwitnienia do 70 cm. Jest doskonałą rośliną zadarniającą.

>>Przeczytaj też: Trawy ozdobne. Jak zabezpieczyć trawy ozdobne przed zimą?

Rabata z traw ozdobnych - uważaj na trawy ekspansywne

 • Manna mielec – trawa ozdobna, która ma żółtawozielone liście. Dorasta do 200 cm wysokości, a odmiana 'Variegata' o żółto paskowanych liściach do 70 cm.
 • Miskant cukrowy – trawa ozdobna, która dość łatwo się rozrasta i tworzy duże kępy wysokości około 150 cm. W sierpniu wyrastają duże srebrzyste wiechy puszystych kwiatostanów i pozostają na roślinie aż do zimy.

>>Przeczytaj też: Miskanty: polecane gatunki i odmiany miskantów do ogrodu

 • Mozga trzcinowata – trawy ozdobne, których liście są sztywne biało-zielono-czerwono paskowane. W wilgotnym podłożu osiąga do 100 cm wysokości. Odmiana 'Picta' o biało-zielonych liściach rośnie słabiej i dorasta do 60 cm.
 • Spartyna grzebieniasta 'Aureomarginata' – trawa ozdobna, która tworzy przewieszające się ciemnozielone liście z żółtymi brzegami. Dorasta do 150 cm. Zaschnięte kwiatostany i liście zdobią rośliny także zimą.
 • Wydmuchrzyca piaskowa – trawy ozdobne o liściach sztywnych i ostrych brzegach. Te trawy ozdobne są mało wymagające i doskonale rosną na terenach jałowych. Stosuje się ją często do umacniania piaszczystych wydm. Jej odmiana 'Glaucus' ma niebieskie liście.
trawy-ozdobne
Autor: www.thinkstockphotos.com
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Anonymous
|

1, Miskant 'Silberfeder' osiaga 2,5 ma a nie 1,5. Jest mrozoodporny
2. Owies wieczniezielonyu jest mrozoodporny ale sucholubny. Jemu zqszkodzi mokre stanowisko a nie niska temperatura.
3. Rajgras jest kępowy
4. Mrozoodporne sa też piórkówki japońskie, kolorystyka żadnej z wymienionych odmian nie odpowiada prawdzie - wszystkie mają kwiatostany różowawe. w ciemniejszych barwach są odmiany wyselekcjonowane z var. viridescens, np. Black Beauty.
5. Trzęślica tworzy kępy około 30 cm.
6. Miskant cukrowy osiąga 2-2,5 m.
7. Wydmuchrzyca jest niebieskawa, nie tylko jej odmiany (których w sprzedaży nie ma).
Warto coś poczytać zanim się samemu coś stworzy..ś

51ewa
|

trawy należy ograniczać,gdyż są bardzo ekspansywne(pojemnikami).tak pięknie się rozrastają,że kamyczki czy kora na niewiele się przydadzą,chyba,że po samym posadzeniu.ja trawami obsadziłam dół góry,pomiędzy posadziłam niską roślinę zadarniającą,pełni ona rolę ozdobną a jednocześnie podtrzymującą ziemię skarpy.jest ok.

ewka
|

Właśnie mam zamiar zrobić rabatkę z samych traw.... Na razie nawiozłam ziemi i zastanawiam się czy przed posadzeniem traw, rozłożyć folie ? mam zamiar potem wysypać pomiędzy trawy żwirek, korę... czy mogę prosić o jakieś porady :))

Anonymous
|

Szkoda, że nie zdjęć traw.