Hortensje z trawami - czy to dobre towarzystwo? Jak łączyć hortensje z trawami ozdobnymi w ogrodzie?

2024-03-21 6:28

Zarówno hortensje, jak i trawy ozdobne należą do roślin najchętniej sadzonych w ogrodach. Czy na rabacie dobrze wyglądają razem? To zależy, gdyż nie wszystkie trawy będą dobrze rosły w towarzystwie każdej hortensji. Jak zatem łączyć hortensje z trawami ozdobnymi w ogrodzie?

Spis treści

  1. Hortensje bukietowe z trawami ozdobnymi
  2. Hortensje krzewiaste z trawami ozdobnymi
  3. Hortensje ogrodowe z trawami ozdobnymi

Aby odpowiednio dobrać hortensje z trawami ozdobnymi, warto zacząć od tego, jakie hortensje uprawiamy w ogrodzie i jakie mają wymagania. Dzięki temu będziemy mogli ustalić, które trawy z nimi połączyć.

Hortensje bukietowe z trawami ozdobnymi

Najbardziej uniwersalną i cenioną hortensją jest hortensja bukietowa o ogromnych, białych lub różowych kwiatach. Roślina jest łatwa w uprawie i nie ma wygórowanych wymagań. Najlepiej rośnie na słonecznym stanowisku oraz na żyznym, próchniczym, lekko wilgotnym podłożu, ale zniesie też lekki półcień i poradzi sobie na każdej typowej glebie ogrodowej. Takie stanowiska preferuje też wiele traw ozdobnych, dlatego z hortensjami bukietowymi sporo gatunków ozdobnych traw wygląda naprawdę dobrze.

Do najlepszych kompozycji można zaliczyć hortensję bukietową zestawioną z rozplenicami japońskimi, miskantami i ostnicami. Nie warto jednak sadzić niewielkiej ostnicy obok okazałej hortensji, gdyż zostanie zagłuszona przez krzew, a także niedużej hortensji obok wielkiego miskanta, który przytłoczy ją swoimi rozmiarami. Aby oba gatunki dobrze ze sobą wyglądały, zawsze należy dobrać je zgodnie z ich docelowymi rozmiarami.

Można też tworzyć z roślin kompozycje kaskadowe, gdzie górne piętro i tło dla hortensji będą stanowić wyższe trawy (np. miskanty), na niższym poziomie zostaną posadzone hortensje bukietowe, a u ich podstawy np. niewielkie kostrzewy sine lub ostnice. Można też przeplatać ze sobą rośliny podobnej wielkości, sadząc rząd hortensji bukietowych na zmianę z kępami trawy, np. rozplenicy japońskiej (np. odmiany 'Hameln') lub miskanta chińskiego (np. odmiany 'Morning Light').

Okazałe hortensje o dużych kwiatach (np. odmiana 'Polar Bear', 'Limelight'), wspaniale będą też wyglądały posadzone wzdłuż ścieżki jako szpaler i uzupełnione z przodu rzędem niższych odmian rozplenicy japońskiej.

Na rabacie kępy traw i krzewy hortensji można też komponować z wieloma bylinami, sadzonymi w grupach (np. pysznogłówkami, floksami wiechowatymi, rudbekiami, jeżówkami, rozchodnikami okazałymi, bergeniami), dobrze jednak, jeśli te kompozycje także będą kaskadowe czyli skomponowane od najwyższych roślin z tyłu po najniższe z przodu. Dzięki temu dolne partie hortensji, które nie zawsze prezentują się dobrze, gdyż lubią ogałacać się z liści, zostaną zasłonięte z przodu niższymi trawami lub bylinami.

Hortensje bukietowe dobrze będą też wyglądały w towarzystwie imperaty cylindrycznej 'Red Baron', jednak ze względu na tendencję tej trawy do szerokiego rozrastania się na boki, warto ograniczyć ją barierami korzeniowymi.

Przeczytaj też:

Hortensje krzewiaste z trawami ozdobnymi

Podobne upodobania do hortensji bukietowej, ma też hortensja krzewiasta, w tym popularna odmiana 'Anabelle' (woli jednak miejsca w lekkim półcieniu), dlatego można zestawiać ją z podobnymi gatunkami traw. Ponieważ jednak hortensja krzewiasta jest silniej ulistniona od bukietowej i mocniej się rozrasta, a jej ukwiecone pędy często lubią pokładać się na boki, nie warto zestawiać jej z niskimi, delikatnymi trawami sadzonymi z przodu, takimi jak ostnica czy kostrzewa sina, gdyż krzew może je przytłoczyć i zagłuszyć. Hortensja krzewiasta ładnie natomiast będzie wyglądać z dużymi rozplenicami o fontannowym pokroju. Może być też zestawiana z miskantami. Ciekawym tłem dla niej może być okazała kępa miskanta chińskiego 'Zebrinus', ale obok krzewu można też posadzić mini wersję paskowanego miskanta czyli 'Little Zebra'.

Przeczytaj też:

Hortensje ogrodowe z trawami ozdobnymi

Nieco trudniejsze zadanie będzie nas czekać, kiedy będziemy chcieli zestawić trawy z hortensjami ogrodowymi. Te pięknie kwitnące i efektowne, ale też kapryśne i wymagające elegantki, mają dość konkretne wymagania, dlatego nie wszystkie trawy będą czuły się w ich towarzystwie równie dobrze.

Hortensje ogrodowe lubią półcieniste, a nawet cieniste stanowiska i wilgotne, próchnicze, żyzne, przepuszczalne gleby o odczynie od obojętnego po kwaśny (w zależności od koloru kwiatów). W takich warunkach kochające słońce rozplenice i ostnice mogą sobie nie poradzić, dlatego trzeba poszukać traw, które z hortensjami ogrodowymi będą prezentowały się naprawdę dobrze. Należy do nich min. piękna, fontannowa hakonechloa, która może tworzyć u podstawy krzewów wspaniałą obwódkę. Podobną rolę spełni też turzyca oszimska.

Wybierając trawy na rabaty łączone należy jednak pamiętać, że nie wszystkie tworzą zgrabne, zwarte kępy - niektóre mają tendencję do inwazyjności i rozrastania się na boki za pomocą kłączy, dlatego ich lepiej z hortensjami nie łączyć, gdyż mogą zagrozić krzewom zagłuszając je i odbierając im wodę oraz składniki odżywcze (np. mozga trzcinowata). Pewnym rozwiązaniem może być natomiast ograniczenie wzrostu takich traw za pomocą barier korzeniowych (np. imperata).

Trzeba też pamiętać, że obficie i długo kwitnące hortensje, a także większość traw to rośliny dość żarłoczne, dlatego w sezonie wegetacyjnym warto systematycznie nawozić je wieloskładnikowymi nawozami, najlepiej przeznaczonymi dla danej grupy roślin.

Nie przegap:

Krzewy kwitnące w Twoim ogrodzie. Czy rozpoznasz ich kwiaty?

Pytanie 1 z 8
Jaki to krzew?
kolkwicja chińska
#MuratorOgroduje: Cięcie hortensji - to musisz wiedzieć
Materiał sponsorowany
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie