Niskie trawy ozdobne zimozielone - poznaj ciekawe gatunki zimozielonych traw ozdobnych

2023-09-18 14:47

Niektóre trawy w ogrodzie pozostają zielone także zimą, zdobiąc uśpiony ogród. Poznaj zimozielone trawy w ogrodzie: turzyce, kostrzewy, kosmatki i egzotyczną fargesię. Nie brakuje wśród nich niskich gatunków.

Kołyszące się na wietrze delikatne kępy traw ozdobnych, nadają ogrodowi romantycznego charakteru i wprowadzają relaksacyjny nastrój. Trawy ozdobne pasują do każdego ogrodu i dają ogromne możliwości aranżacji, dlatego są wdzięcznym elementem każdej kompozycji rabatowej.

Spis treści

 1. Zimowanie traw ozdobnych
 2. Zimozielone niskie trawy ozdobne - turzyce
 3. Atrakcyjna grupa zimozielonych niskich traw - kostrzewy
 4. Fargesia - egzotyczna zimozielona trawa w ogrodzie
 5. Kosmatki to też zimozielone trawy
 6. Seslerie zielone zimą

Najcenniejsze trawy w ogrodzie to gatunki zimozielone, które przez cały rok stanowią wyjątkową ozdobę ogrodu. Wprawdzie nie wszystkie trawy w ogrodzie dobrze znoszą nasz klimat i w ostre zimy mogą czasem przemarzać, ale wiosną zwykle dobrze się regenerują i ładnie odrastają.

Zimowanie traw ozdobnych

Aby uniknąć problemów z zimowaniem traw ozdobnych, najlepiej sadzić je w cieplejszych rejonach kraju, na ciepłych, zacisznych i osłoniętych od wiatru stanowiskach. Przed zimą liście delikatniejszych odmian dobrze jest też związać ze sobą na szczycie, tworząc rodzaj chochoła i obsypać podstawę kępy warstwą torfu, kory lub liści. Zimą w czasie odwilży rośliny dobrze jest też co jakiś czas delikatnie podlewać (ich zimozielone liście prowadzą w tym czasie spowolnioną, ale nieustającą wegetację), aby nie padły ofiarą suszy fizjologicznej.

Zimozielone niskie trawy ozdobne - turzyce

Do grona najpiękniejszych zimozielonych traw w ogrodzie należą przede wszystkim turzyce. Nie wszystkie są zimozielone, ale wiele z nich zachowuje swoje ulistnienie przez cały rok. Należą do nich m.in.:

 • turzyca zwisła (łac. Carex pendula),
 • turzyca Buchanana (Carex Buchananii),
 • turzyca pospolita (Carex nigra),
 • turzyca Morrowa (Carex morrowii),
 • turzyca ptasie łapki (Carex ornithopoda),
 • turzyca włosowa (Carex comans),
 • turzyca sztywna (Carex elata),
 • turzyca Berggrena (Carex berggrenii),
 • turzyca oszimska (Carex oshimensis),
 • turzyca stożkowata (Carex conica).

Turzyce to niezwykle zróżnicowane trawy, dlatego można wykorzystać je w ogrodzie na różne sposoby. Te najwyższe (m.in. turzyca zwisła, dorastająca do 1-1,4 m) idealnie nadają się jako tło dla niższych traw i bylin oraz wyższe piętro kompozycji rabatowych, najniższe (m.in. turzyca włosowa, turzyca Morrowa, turzyca ptasie łapki, turzyca stożkowata) to z kolei idealne rośliny na obwódki, do ogródków skalnych i do pojemników.

Poszczególne turzyce różnią się między sobą jednak nie tylko rozmiarami, ale też wymaganiami i barwą liści. Jedne z nich preferują stanowiska wilgotne i dobrze czują się w pobliżu oczek wodnych (np. turzyca zwisła), inne wolą słońce i bardziej suche podłoża, dlatego dobrze będą wyglądać na słonecznych rabatach i w ogródkach skalnych (np. turzyca ptasie łapki).

Niezwykle różnorodne są też barwy liści turzyc. Do grona najbardziej oryginalnych należą odmiany i gatunki o brązowych lub rdzawo-czerwonawych liściach, które na pierwszy rzut oka mogą wyglądać jak suche, ale w odpowiednich kompozycjach stają się niezwykle atrakcyjne, np. turzyca włosowa 'Bronze Form', turzyca Buchanana. Bardzo piękne są też turzyce o liściach paskowanych, np. turzyca oszimska Everest 'Fiwhite', turzyca stożkowata 'Snowline', turzyaca Morrowa 'Ice Dance', turzyca stożkowata, „Variegata“, turzyca ptasie łapki 'Variegata', a także zabarwionych na jednolity, wyrazisty kolor, np. żółty u turzycy sztywnej 'Aurea' czy czerwono-purpurowy np. u turzycy Berggrena.

Zobacz zimozielone trawy ozdobne w galerii zdjęć.

Atrakcyjna grupa zimozielonych niskich traw - kostrzewy

Kostrzewy - z nielicznymi wyjątkami (np. kostrzewa Maire'a, dorastająca do 0,5–1 m wysokości) to niziutkie, zwarte trawy o ładnym, kępiastym lub poduszkowym pokroju. Większość z nich dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych i na przepuszczalnych, umiarkowanie wilgotnych lub nawet suchych, niezbyt żyznych glebach, dlatego idealnie nadają się do uprawy w ogródkach skalnych i jako pierwszy plan słonecznych rabat. Mogą być też wspaniałymi roślinami obwódkowymi. Znakomicie nadają się też do uprawy w pojemnikach.

Do najładniejszych należą:

 • kostrzewa sina,
 • kostrzewa Gautiera (nazywana niedźwiedzim futrem),
 • kostrzewa Maire'a.

Najbardziej popularna z nich jest kostrzewa sina, która posiada kilka ciekawych odmian, jak np. 'Golden Toupee' o złocisto-żółto-zielonkawych liściach, 'Elijah Blue' o liściach szaro-niebieskich czy 'Azurit' o liściach niebieskich. Bardzo oryginalna jest także kostrzewa Gautiera, tworząca piękne, gęste, poduszkowe kępy, które mogą kojarzyć się z miękkim, niedźwiedzim futrem (szczególnie u karłowej odmiany 'Pic Carlit' o cieniutkich, nitkowatych, krótkich, zielonych liściach).

polecamy
Fargesia - ozdobna trawa

Autor: GettyImages

Fargesia - egzotyczna zimozielona trawa w ogrodzie

Prawdziwym egzotykiem wśród zimozielonych traw jest natomiast fargesia rdzawa (Fargesia rufa), będąca jednym z nielicznych, mrozoodpornych bambusów, mogących przetrwać w naszym kraju uprawę gruntową. Roślina ma bardzo atrakcyjny, rozłożysty, kępiasty pokrój (dorasta do 2-3,5 m wysokości) oraz charakterystyczne, lancetowate, zielone liście. W przeciwieństwie do wielu innych bambusów nie jest ekspansywna i tworzy ładne, zwarte kępy. Lubi ciepłe, słoneczne stanowiska i wilgotne, ale przepuszczalne gleby.

Kosmatki to też zimozielone trawy

Do ciekawszych traw zimozielonych można zaliczyć także kosmatki. Rośliny mają dość szerokie, zwykle zielone liście i ciekawe kwiatostany. Poszczególne gatunki różnią się między sobą głównie wymaganiami i wyglądem.

 • Do najpopularniejszych należy mało wymagająca kosmatka olbrzymia (ciekawa odmiana 'Marginata' o zielonych, biało obrzeżonych i lekko owłosionych brzegach liści, wys. 0,5-1 m), która lubi wilgotne gleby i półcieniste stanowiska, choć na innych również sobie poradzi.
 • Ciekawa jest też kosmatka śnieżna (Luzula nivea) o zielonych, owłosionych na brzegach liściach i uroczych, białych kwiatostanach oraz kosmatka owłosiona, o brunatnych kwiatach i wełnisto owłosionych liściach.

Seslerie zielone zimą

Do traw zimozielonych należą także seslerie, np. sesleria lśniąca, sesleria Heufflera, sesleria skalna, sesleria jesienna.

Przeczytaj też:

Czy dobrze znasz zimozielone rośliny ogrodowe? Zdobędziesz 10/10?

Pytanie 1 z 10
Na początek coś łatwego: ten popularny zimozielony krzew liściasty doskonale znosi cięcie i formowanie
Bukszpan
Trawy ozdobne w ogrodzie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE