Niskie trawy ozdobne - przegląd gatunków, sadzenie, pielęgnacja, zastosowanie

2021-03-31 12:30
Kostrzewa sina
Autor: GettyImages Kostrzewa sina to najczęściej spotykany w ogrodach gatunek kostrzewy

Niskie trawy ozdobne mają wszechstronne zastosowanie w ogrodzie: od tworzenia obrzeży i pierwszego planu na rabatach i skalniakach po okrywanie terenu. Bogactwo form i barw poszczególnych gatunków oraz odmian daje duże możliwości aranżacyjne. Jakie trawy ozdobne wybierać?

Trawy ozdobne warto wprowadzić do ogrodu, gdyż nadają mu pewną dzikość i zwiększają naturalność. W dodatku wiele odmian traw ozdobnych zachwyca kolorystyką. Grupa świetnie komponuje się z roślinami jednorocznymi, dwuletnimi, bylinami i krzewinkami. Co wybrać z traw, które tworzą niskie kępy?

Niskie trawy ozdobne - kostrzewy

 • Jedną z najpopularniejszych grup traw ozdobnych są kostrzewy, wśród których wyróżnia się kostrzewa sina (Festuca glauca). Gatunek osiąga 20-25 cm wysokości. Tworzy kępy szarozielonych lub srebrzystoniebieskich liści. Lubi miejsca słoneczne. Dobrze radzi sobie w niezbyt żyznych glebach. Dobrze wytrzymuje suszę.
 • Gęste, zielone poduszki tworzy kostrzewa Gautiera (Festuca gautieri). Ze względu na wygląd jest nazywana potocznie „niedźwiedzim futrem”. Kępy osiągają do 15 cm wysokości, pędy kwiatostanowe do 40 cm. Gatunek, podobnie jak ten powyżej, jest łatwy w uprawie. Preferuje nieco bardziej wilgotne podłoża.
 • Atrakcyjny, strzelisty pokrój ma kostrzewa owcza (Festuca ovina) osiągająca 20-40 cm wysokości. Dobrze radzi sobie na glebach nieurodzajnych, suchych i kwaśnych.
Projekt ogrodu - dlaczego warto zlecić go projektantowi?
Kostrzewa Gautiera
Autor: GettyImages Kostrzewa Gautiera twrzy gęste, zielone poduszki

Niskie trawy ozdobne - turzyce

 • Jedną z najniższych traw jest turzyca ptasie łapki (Carex ornithopoda), osiągająca 7-20 cm wysokości. Szczególne walory ma odmiana 'Variegata' z kremowymi obrzeżami liści. Roślina lubi podłoża bogate w wapń.
 • Wiotkie, przewieszające się liście tworzy turzyca włosista (Carex comans) o wys. 20-40 cm. U odmiany 'Frosted Curls' liście są jasnozielone ze srebrzystymi przebarwieniami.
 • Piękne wybarwienie ma turzyca oszimska (Carex oshimensis), odmiana EVEREST 'Fiwhite'. Liście są zielone z grubym, żółtym paskiem pośrodku. Osiąga do 50 cm wysokości,
 • Atrakcyjne owocostany charakteryzują turzycę złotą (Carex aurea). Są zebrane w rzędach po kilka do kilkunastu. Mają postać drobnych kulek, początkowo zielonych, później żółtych, finalnie pomarańczowych. Trawa ozdobna tworzy luźne kępy o wys. 20-40 cm.
 • Bardzo szerokie liście (do 25 mm) ma turzyca babkowata (Carex plantaginea). Osiąga wysokość do 40 cm. Świetnie nadaje się na stanowiska półcieniste i zacienione.
 • Niskie (15-25 cm), ale rozległe (do 60 cm) kępy tworzy turzyca rzędowa (Carex siderosticha). Ma atrakcyjne, szerokie (do 30mm) jasnozielone liście z kremowym obrzeżem. To propozycja na miejsca lekko ocienione i umiarkowanie wilgotne gleby.

Turzyce - modne rośliny trawiaste do ogrodu: polecane gatunki turzyc >>>

Turzyca oszimska
Autor: GettyImages Turzyca oszimska

Inne trawy ozdobne niskie

 • W ogrodzie warto uprawiać także kłosówkę miękką (Holcus mollis) dorastającą do 30 cm wysokości. Jak wskazuje nazwa, tworzy miękkie, przyjemne w dotyku liści. Ich barwa zależy od odmiany. Optymalne są dla niej podłoża przeciętne, niezbyt żyzne. Nadmierna zasobność gleby wpływa na rozluźnianie darni.
 • Ładne, równe i zwarte kępy tworzy kosmatka owłosiona (Luzula pilosa). Mają wysokość do 20 cm. W czasie kwitnienia trawa dorasta do 30-40 cm wysokości.
 • Do traw ozdobnych z liści, ale także kwiatostanów należy sesleria błękitna (Selseria caerulea). Tworzy żywozielone kępy o wysokości 20-30 cm. Pędy kwiatostanowe mają wysokość do 40 cm. Wykształca jajowate, podłużne, gęste wiechy Początkowo są fioletowozielone, a podczas pylenia żółtawe do białych. Kwitnie wiosną. Roślina jest tolerancyjna względem stanowiska. Często łączy się ją z kostrzewą popielatą.

Przeczytaj też: Cięcie traw ozdobnych - kiedy i jak przycinać trawy ozdobne? Jakich traw nie ciąć? >>>

Kosmatka owłosiona 'Igel'
Autor: GettyImages Kosmatka owłosiona 'Igel'

Trawy ozdobne niskie - uprawa i zastosowanie

Trawy ozdobne są z reguły łatwe w uprawie, chociaż trzeba sprawdzać wygania poszczególnych gatunków. Większość niskich traw ozdobnych dobrze rośnie w miejscach słonecznych i w niezbyt żyznych glebach. Podlewa się je jedynie w czasie długotrwałej suszy, z nawożenia rezygnuje się lub wykonuje je sporadycznie.

Niskie gatunki traw stosuje się najczęściej na obrzeżach, w rabatach i skalniakach. Mogą służyć jako rośliny okrywowe, np. jako alternatywa dla trawnika. Można je sadzić w przedogródkach. Gatunki cienioznośne (np. turzyca babkowata) dadzą sobie radę m.in. pod koroną drzew (o ile jest tam dostatecznie wilgotno). Warto je sadzić w większych grupach, przynajmniej po kilkanaście egzemplarzy.

Niskie trawy ozdobne znajdą zastosowanie w każdym ogrodzie. Poszczególne gatunki i odmiany są tak zróżnicowane, że można dopasować je prawie do każdych warunków i uzyskać pożądane efekty.

Czy potrafisz rozpoznać jaka to bylina?

Pytanie 1 z 7
Jaka to bylina?
Aster nowoangielski
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE